Zasedání Národního shromáždění československého 1918.

Tisk 268.

Návrh

člena Národního shromáždění Jos. M. Kadlčáka a soudruhů, aby byly zrušeny všechny ústředny a jim podobná zřízení.

Bývalá vláda vídeňská, postřehnuvši, že bez tuhé centralisace hospodářské, která se opírala o vojenskou moc její, českého národa nezdolá, v odporu proti sebe bezohlednějšímu politickému násilnictví odhodlala se ihned po vyhlášení války k násilnému hospodářskému terroru, jakýž jala se proti národu československému provádět s krutostí v dějinách nevídanou. Národ náš měl býti politicky i národně zcela zdeptán, hospodářsky vyčerpán, aby pro vždy k jakémukoliv odporu proti zvůli vídeňské vlády stal se nezpůsobilý. Tento plán jala se provádět způsobem, že s rouškou péče o blaho všeobecné, aby prý zamezila lichvu, spravedlivě, všem stejně opatřila výživu, chránila lid od hladu a bídy, zřídila celou řadu ústředen, vybavených vší mocí státní a opřených o bodáky a policajtství, jímž na milost a nemilost vydán byl český lid. Jak tyto ústředny řádily po celou dobu války v zemích českých, kolik zla způsobily, jak nás mořily a dusily, víme všichni, kdož nestáli jsme ve službách těchto hyder.

Vzhledem k neblahému působení ústředen všeobecně očekával lid, že z prvních činů zatímního národního shromáždění republiky československé bude úplné zrušení všech těch ústředen, kteréž sice mnohým z cizáckých příživníků zjednaly nesmírný blahobyt, českému národu však způsobily steré škody a utrpení.

Leč stalo se, což český lid neočekával: Ústředny s celým svým ústrojím a policajtskou mocí zůstaly dosud nedotčeny a hospodaří v zemích československých dále, jako bychom podnes žili v krutém otroctví vídeňské vlády. A není tedy divu, že na př. maso hovězí i dnes v městečkách venkovských stojí 14 K 1 kg, za vepřové se platí 24 K, telecí na venkově je vzácným zjevem. Že podnes ze Slovenska do sousedních krajů moravských přetěžko je získat dobytče, z každého kusu hovězího se musí odvádět poplatek okresním "komisionářům" i zemské ústředně, čímž se maso nesmírně zdražuje. Ústředny ovládají trh, hromadí zásoby, znemožňují včasné a správné zásobování lidu a způsobují nesnesitelné obtíže všem, kdož nemají dosti peněz, aby si mohli jinými cestami opatřit nejnutnější potřeby životní.

Z uvedených důvodů navrhujeme:

Národní shromáždění, račiž se usnésti:

Vláda se vyzývá, aby ústředny a jim podobná zřízení, vídeňskou vládou nám vnucená, zrušila, a pokud na dobu přechodní nezbytně je třeba, zřízeny buďtež komise znalců, kteréž by obstarávaly dovoz a příděl onoho zboží nebo surovin, kteréž musíme dovážeti z ciziny, aniž se jim však vládou zajišťuje monopol na úkor volného obchodu. K zamezení lichvy buďtež zřízeny komise, které zkoumají ceny všech výrobků, mocí výkonnou vybavené tak, aby lichváře mohly stíhat bezohledně.

Návrh tento budiž přikázán odboru zásobovacímu.

V Praze dne 19. prosince 1918.

Jos. M. Kadlčák,

Dr. Stojan, Frant. Čapka, Dr. Kordač, Valoušek, Sedláček, Mašek, Čuřík, inž. Pospíšil, Zbořil, Rýpar, Ševčík, Šamalík, Dr. Novotný, Šrámek, Jílek, Šolle, Dr. Dolanský, Ervín Červinka, Navrátil, Dr. Mazanec.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP