Zasedání Národního shromáždění československého 1918.

Tisk 265.

Návrh

R. Nádvorníka, R. Tayerle a soudr. na ochranu služebních poměrů zřízenců, podléhajících zákonu o obchodních pomocnících.

Článek 1.

Císař. nařízení ze dne 29. února 1916 říš. zák. č. 58 se zrušuje a nahrazuje těmito ustanoveními:

§ 1.

Pro služební poměr zaměstnaných, podléhajících zákonu o obchodních pomocnících, jakož i pro služební poměr osob, vykonávajících úkony podřízené (obchodní sluhové), kteří dne 25. července 1914 byli již měsíc v místě a během tohoto služebního poměru nastoupili vojenskou povinnost, platí, pokud nevykonávali v tomto služebním poměru činnosti jen jako vedlejšího zaměstnání nebo na zkoušku, tato zvláštní nařízení.

Tato nařízení vztahují se i na zaměstnané, kteří dne 25. července 1914 nebyli ještě sice měsíc ve službě, ale jejichž služební poměr před nastoupením vojenské služby trval nepřetržitě jeden rok.

§ 2.

Během vojenské služby zaměstnaného nelze služební poměr zrušiti výpovědí ani zaměstnaným, ani zaměstnavatelem. Toto nařízení nabývá vzhledem k zaměstnaným, kteří nenastoupili vojenskou službu na počátku války, platnosti již dnem, kdy zaměstnaný povolán byl k vojenské službě, nebo byl uvědoměn, že přibrán bude ke službám podle zákona o vojenských úkonech. Předchází-li toto povolání k vojenské službě odvod nebo přehlídka, platí zákaz výpovědi již ode dne, kdy zaměstnaný byl odveden nebo při přehlídce za schopna uznán.

Výpověď služebního poměru jest rovněž neplatná, byla-li prohlášena v době mezi vyhláškou nastávající přehlídky a dnem, kdy zaměstnaný byl uznán za schopného.

Zaměstnaný nesmí býti předčasně propuštěn proto, že pro vojenskou službu nemůže dostáti svým povinnostem (§ 27. odst. 5.) zákona o obchodních pomocnících.

§ 3.

Zaměstnanému nenáleží služné za dobu, během které pro svou vojenskou službu nemůže dostáti svým povinnostem, nebylo-li něco jiného ujednáno. Nárok zaměstnaného na služné podle § 8. odst. 4. zákona o obchodních pomocnících není tím dotčen. Přísluší-li zaměstnanému podle smlouvy po uplynuti určité doby služebního poměru větší požitky a jsou tu ostatní předpoklady tohoto nároku, budiž mu při súčtování započtena i vojenská služební doba.

Totéž platí, má-li zaměstnaný po uplynutí jisté služební doby nárok na nějaké výslužné od zaměstnavatele.

§ 4.

Neuplynula-li dosud služební doba zaměstnaného, ujednaná déle než na jeden rok, když započala jeho vojenská služba, prodlouží se doba služebního poměru o čas, po který zaměstnanec pro svou vojenskou povinnost služeb konati nemohl.

§ 5.

Při opětném nastoupení služby zvýší se služné zaměstnaného, kterého požíval v době, kdy nastoupil vojenskou službu, takto:

o 150 procent, když nastoupil vojenskou službu před 1. červencem 1915.

o 120 procent, když nastoupil vojenskou službu mezi 1. červencem 1915 a 1. červencem 1916,

o 100 procent, když nastoupil vojenskou službu mezi 1. červencem 1916 a 1. červencem 1917.

o 75 procent, když nastoupil vojenskou službu mezi 1. červencem 1917 a 1. červencem 1918. Na snížení služného, provedeného během války, nebéře se při tomto výpočtu zřetele.

Jako nejvyšší hranice. jež dosažena býti může zvýšením služného, nařízeným podle odstavce 1. tohoto paragrafu. stanoví se peníz K 1.500 měsíčně.

Zaměstnaným, když podle § 3., odstavec 2. mají nárok na zařadění do vyšší třídy služného, náleží též mimořádné přídavky, přiměřené této třídě. Nejvyšší hranice nevztahuje se na zaměstnané podle § 3., odstavec 2. Nedosáhne-li však služné, vyměřené podle vyšší stupnice s mimořádnými přídavky, výše v odstavci 1. naznačené, může žádati zaměstnaný zvýšení jeho až k této výši.

§ 6.

Zaměstnaný je povinen po skončení vojenské služby opět nastoupiti své místo. Nestane-li se tak do 30 dnů. pokládá se za vystouplého.

§ 7.

Nemůže-li zaměstnaný po skončení vojenské služby odůvodněně a bez vlastního zavinění nastoupiti práci anebo je-li neschopen vykonávati přislíbenou a okolnostem přiměřenou službu, budiž mu služné podle § 5. stanovené vypláceno po 4 měsíce. Při smlouvách s delší výpovědní lhůtou nabývá služební poměr opět účinku, jakmile je zaměstnaný opět schopen nastoupiti své místo. Stejně platí ustanovení § 4.

Není-li neschopnost k práci následkem vojenské služby, zůstanou zaměstnanému zachovány nároky podle § 8. odstavec 1. zákona o obchodních pomocnících, nehledě ke zrušení služebního poměru (§ 6.).

§ 8.

Při náhradě smluveného odškodného za výpovědní lhůtu podle § 7. nebo podle § 13., odstavec 2. může býti zaměstnanému místo ujednaných naturálních požitků poskytnuta náhrada peněžní, jež se řídí podle výdajů, přiměřených k živobytí zaměstnaného.

§ 9.

Osobám. povolaným k vojenské službě rovnají se:

1. osoby, přibrané ke službám podle § 4. zákona o válečných úkonech;

2. rukojmí a nepřítelem zajaté osoby občanské.

§ 10.

Vojenská služba pokládá se za skončenou dnem, kdy zaměstnaný vystoupil z aktivního vojenského svazku. Na místo tohoto dne vstoupí u osob, naznačených v § 9. odstavec 1., den, kdy skončily jejich osobní služby; u osob, naznačených v § 9. odstavec 2., den, kdy se po svém osvobození vrátili na místo svého zaměstnání.

§ 11.

Nařízení tohoto zákona platí i tehdy, když zaměstnavatel po 25. červenci 1914 provozování svého podniku úplně nebo z větší části zastavil; výjimku činí případ, když válečnými událostmi nastalo takové zhoršení v hospodářských poměrech zaměstnavatele neb jeho právního nástupce, že podle pravidel slušnosti nelze od něho žádati, aby vyhověl těmto povinnostem.

§ 12.

Pokud tento zákon neustanovuje něco zvláštního, vztahují se na služební poměr nařízení zákona o obchodních pomocnících. Zaměstnaný může žádati o dovolenou podle § 17. zákona o obchodních pomocnících teprve, když uplynulo 6 měsíců po opětném nastoupení služby.

Prohlášení a ujednání v neprospěch za městnaného, odchylná od nařízení tohoto zákona, jsou neplatná.

§ 13.

Zaměstnaní podléhající zákonu o obchodních pomocnících, jakož i osoby, vykonávající úkony podřízené (obchodní sluhové), nemohou býti vypověděni zaměstnavatelem ze služebního poměru včetně do 31. ledna 1919. Výpovědi, které byly dány v době, kdy byl tento zákon vyhlášen, jsou neplatné.

U služebních poměrů, kde výpověď ujednána nebyla, neruší se služební poměr po výpovědi, dané zaměstnavatelem podle § 1., odstavec 1., nikdy dříve, než uplynou 3 měsíce, u zaměstnanců podle § 1. odstavec 2. dříve, než uplynou 2 měsíce počítaje ode dne, kdy zaměstnanec nastoupil služební poměr.

Právo zaměstnancovo vypověděti služební poměr se neruší, rovněž právo obou stran z důležitých důvodů, pro něž zrušení služebního poměru je odůvodněno.

§ 14.

U služebních poměrů, trvajících po 31. lednu 1919 déle než 2 léta, stanoví se výpovědní lhůta nejméně na dva měsíce.

Článek 2.

Zaměstnancům, nepříslušným do československého státu, zůstanou výhody tohoto zákona zachovány potud, pokud obsaženy jsou již v císařském nařízení ze dne 29. února 1916, říš, z. č. 58. Na dalekosáhlejší výhody, poskytnuté zaměstnaným tímto zákonem, mají jen tehdy nárok, když stejné výhody podle práva státu, jemuž přináležejí, poskytnuty jsou též tamním příslušníkům československého státu. V pochybnostech vyžádáno buď závazné rozhodnutí ministerstva spravedlnosti.

Článek 3.

Tento zákon nabývá platnosti dnem své vyhlášky. Vztahuje se na všechny služební poměry, jejichž zrušení nebylo provedeno ani dorozuměním obou stran, právoplatným soudním rozhodnutím, nebo zákonně přípustnou výpovědí, prohlášením o propuštění nebo o vystoupení, dodaném druhé straně, ani před rozhodujícím dnem, v následujícím odstavci uvedeném.

Rozhodujícím dnem pro zaměstnané je podle § 1. odstavec 1. 1. leden 1916; pro zaměstnance podle § 1. odstavec 2. 31. říjen 1918.

Provedením tohoto zákona pověřuje se ministr spravedlnosti.

Tento zákon pozbývá platnosti dnem 31. prosince 1919.

Návrh tento budiž přikázán výboru sociálněpolitickému.

V Praze dne 19. prosince 1918.

R. Nádvorník, R. Tayerle,.

A. Němec, Jos. Stivín, F. Hummelhans, E. Burian, Bož. Ecksteinová, Bechyně, R. Jakubka, Merta, Skurský, V. Němeček, P. Cingr, Fr. Houser, J. Rouček, Pavlán, A. Novák, Kolaříková, Kříž, F. V, Krejčí, K. Dědic, K. Vaněk, Josef Teska, Hampl, Johanis, J. Jirásek.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP