Zasedání Národního shromáždění československého roku 1918.

Tisk 260.

Návrh

Kuneše Sonntága, Frant. Udržala, Dra. Okánika a soudruhů, aby přičleněn byl pravý břeh řeky Moravy od hranic Moravských až k ústí Moravy do Dunaje k československé republice a aby zahájeny byly práce pro racionální úpravu dolního toku Moravy v naznačeném území.

Důvody:

l. Nutná regulace dolního toku řeky Moravy, na které závisí regulace celého toku řeky Moravy a Dyje na Moravě, znemožňována byla stále nepřekonatelným odporem Uher a Dolních Rakous.

2. Na regulaci dolního toku Moravy závisí však také regulace všech přítoků Moravy a Dyje na Moravě, jakož i provedení rozsáhlých meliorací přilehlých pozemků, pro něž nutno získati potřebný a dostatečný odpad. (Jenom v povodí řek Moravy a Dyje potřebí je zmeliorovati kolem 40.000 ha.)

3. Velké vody přibývajícími regulacemi jednotlivých přítoků obou hlavních našich řek se čím dále tím více zvětšují a poškozují spodní oblast Moravy a Dyje (zejména to platí o Bečvě), a nemajíce odpadu, dlouho zaplavují široké a rozsáhlé polohy, a to nejen na Moravě, nýbrž také na levém břehu Moravy v uherské části řeky (v šířce až 9 km).

4. Způsob regulace, na Moravě prováděné a v Uhrách navrhované, se principiálně odlišuje.

Na Moravě koryto, široké 49 m ve dně, pojme pouze střední velké vody, povodně větší pak se rozlévají po údolí. V Uhrách však zřizuje se koryto na pouhých 19 m ve dně, takže není s to, aby ani střední velké vody Moravou přitékající pojalo, za to však i největší vody soustředěny jsou v jediném korytě zevnějšími inundačními hrázemi, kterými se zdvíhá velká voda o více než 1.5 m, což by mělo katastrofální následky pro tak zvanou přechodní trať, jež byla projektována od Znorov po Rohatec.

5. Aby regulování a meliorováni na Moravě vůbec mohlo býti zahájeno, muselo býti přikročeno k nepřirozenému postupu regulování, t. j. k částečným regulacím uvnitř země, na místo přirozeného postupu, t. j. z dola nahoru, jinak by se nebylo mohlo vůbec přikročiti k jakékoliv úpravě pro naznačené již překážky, jež činily Uhry a Dolní Rakousy.

Jestliže bude patřiti jak levý, tak i pravý břeh Moravy až k ústí do Dunaje k naší republice, pak bude možno při revisi dosavadních projektů uvésti v soulad způsob úpravy moravské s úpravou dolního toku řeky, pak bude možno i regulaci Dyje provésti, ke kteréž se rovněž nemohlo přikročit pro odpor Dolních Rakous.

6. Úprava dolního toku Moravy musí býti také provedena se zřetelem na plavbu a melioraci okolních území. To bude vyžadovat co nejrychlejšího provedení srovnávacích studií, pokud by jednomu nebo druhému účelu či oběma mohlo býti vyhověno. Zejména pro Slovensko jest nesmírně důležito, aby úpravou zabezpečeny byly meliorace levého břehu řeky, neboť tam se řeka nejvíce rozlévá, pozemky zbahňuje a citelné škody způsobuje.

7. Pravý břeh Moravy musí připadnouti k našemu státu konečně také se zřetelem na variantu průplavní, která by šla na místo k Vídni přirozeným a výhodnějším směrem přímo k Prešpurku, a dále se zřetelem na severní dráhu, kterou náš stát ze zřetele na světovou dopravu musí míti ve svých rukou až po Gänsendorf a Marchegg.

Podepsaní proto navrhují:

a) aby bezodkladně zahájeny byly přípravné práce k racionální úpravě dolního toku Moravy od Rohatce až k ústi do Dunaje;

b) aby zahájena byla akce přičleniti pravý břeh řeky Moravy od hranic moravských až k ústí řeky Moravy do Dunaje k československé republice.

Návrh budiž přikázán odboru pro vodní hospodářství.

V Praze 18. prosince 1918.

Kuneš Sonntág, Frant. Udržal, Dr. Okánik,

Jar. Marcha, Dr. Černý, Babánek, Zíka, Bradáč, Dvořák, Beran, Donát, V. Stoupal, Dr. Horáček, Slavík, Dr. Hnídek, Dr. Rolíček, Dr. Němec, Sechtr, Dr. Velich Alois, Smrtka, Malík, Hrejsa Otmar, Klega J., Vojta M., Chlebounová Anna, Zatloukalová-Coufalová, Pilát Max, Sáblík K., Hybš F., Malkus F., Dr. Kyjovský, Měchura, Okleštěk, Dr. Kolísek Alois, Prokůpek Ad., Kroiher Fr., Rychtera.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP