Zasedání Národního shromáždění československého roku 1918.

Tisk 243.

Návrh

poslance Bohumila Fischera a soudruhů, který se týká toho, aby bylo zavedeno vyučování řemeslným pracím na školách středních a obecných.

Vedle prohloubení úrovně vzdělání všeobecného jest pro budoucí vytvoření zdatných sil pracovních péče o výchovu ruky a oka směrodatná, poněvadž na poli průmyslové a umělecké činnosti musíme čím dále, tím intensivněji zápasiti s hospodářským rozpětím v zemích sousedních. V tomto směru s prací nutno záhy započíti již na školách národních a středních, na nichž nutno zřizovati dílny a laboratoře, kdež by žáci za pracovními stoly rozšiřovali nejen své vědomosti, nýbrž především také vědomí, že mohou jednou nastoupiti v průmyslu, řemesle a umění praktické stanovisko a že zajistí si pro svou budoucnost zabezpečenou existenci. Aby bylo zdokonaleno obecné školství v tomto směru tím, že zavedeny budou řemeslné ruční práce, jest dlouholetým požadavkem kruhů pedagogických i živnostenských. Úprava tato znamená pronikavé řešení a stěžejní podklad moderního školství vůbec.

Aby tato úprava setkala se s kýženým zdarem, musíme především žádati, aby výchově učitelů pro řemeslné práce věnována byla náležitá pozornost při učitelských ústavech tím, že zavedeny budou příslušné odborné kursy výchovné.

Po stránce formální navrhujeme, aby návrh byl odkázán školskému výboru.

V Praze dne 9. prosince 1918.

Bohumil Fischer,

Dr. J. Brabec, Dr. B. Němec, Dr. Matoušek, Dr. Jar. Stránký, F. Sís, Dr. Lukavský, Dr. Fáček, Dr. Syllaba, Dr. Schieszl, Rebš, Dr. Vaněk, Dr. Hajn, Votruba, Kalina, Rosenkranc, Nohel, Machar, Viková-Kunětická, Janda, Dr. Fajfrlík, Jirásek.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP