Zasedání Národního shromáždění československého roku 1918.

Tisk 238.

Návrh

poslanců dra. Kubíčka, dra. Medveckého, Sonntága, Zíky a soudruhů,

aby byla zabezpečena a zvýšena produkce mléka a másla.

Ze všech oborů zemědělské výroby nejvíce postižena jest produkce mléka. Producenti mléka zápasíce s krajními obtížemi produkčními vynakládají marné oběti a úsilí, aby udrželi aspoň nynější minimální dojnost krav. Odebírají se jim však dále dojnice a pro zbývající nepatrný počet dojnic nemají žádného krmiva. Naprostý nedostatek krmiv jest rázu přímo katastrofálního. V krajinách řepařských dokrmují se poslední zbytky chrástu a skrojků, v ostatních jest dojný dobytek odkázán na slámu, a to - poněvadž ovesná sláma jest skrmena většinou - jen na slámu žitnou. Jiných krmiv není a marné jsou neustálé žádosti producentův o příděl krmiv jadrných. Potrvá-li nynější krise krmivová jen ještě krátkou dobu, nebudou producenti při nejlepší vůli a snaze moci ani ten nepatrný zbytek dojnic udržeti.

Přirozeným důsledkem tohoto stavu jest naprostý nedostatek mléka ve větších konsumních střediscích, zejména ve Velké Praze. Ač v Praze přiděluje se jen t. zv. mléko přednostní, t. j. mléko pro kojence a kojící matky a dítky do 6 let, pak pro osoby s těžkými chorobami ústrojí zažívacího, není možno opatřiti ani tuto velmi skromně a nedostatečně vyměřenou dávku mléka, které tyto kategorie konsumentů naprosto nemohou pohřešovati. Do všech prodejen mléka v Praze dochází nyní 221.264 1. měsíčně, čili denně jest k disposici 6366 litrů mléka. Potřeba řečeného přednostního mléka činí však 7700 1. mléka denně. Nedostává se tedy denně ke krytí této spotřeby 1334 1. mléka. Stejně žalostné poměry panují v Brně, v Moravské Ostravě a v jiných střediscích průmyslových. Jaké následky takovýto déle trvající stav zásobování mlékem po stránce zdravotní může míti a také, jak ze zpráv dětských lékařů vysvítá, již opravdu má, netřeba líčiti.

Není to však jen nedostatečné množství mléka, které ohrožuje náš dorost, jest to také nepřiměřená jakost takto získaného mléka. Nepřidělování jadrných krmiv pro dojnice zaviňuje podvýživu jejich - podvýživu velmi dlouho již trvající. Dojnice jsou pro svou podvýživu vesměs ve stavu chorobném, v němž poskytují mléka abnormálního složení, nepříznivých vlastností a hluboce podprůměrné tučnosti. Mlékárny při tomto stavu věcí zápasí s nejtěžšími obtížemi, existence další jejich jest pronikavě ohrožena a pád jejich měl by za následek další zhoršení zásobování v tomto směru.

Pan ministr zásobování dr. Vrbenský při obsáhlé debatě o zásobování v Národním shromáždění republiky československé dne 26. listopadu 1918 uvedl, že příčinou nedostatku mléka jest vedle dopravních po tíží a nedostatku krmiva stloukání másla, jež bude nutno v okolí velkých měst zameziti. Opatření takové naprosto nestačí! Nutno bezpodmínečně a neprodleně vykonati veškerá opatření, aby byla zabezpečena a zvýšena produkce mléka. Podaří-li se produkci mléka zvýšiti, budeme podstatně míti ulehčenu i krisi tukovou i vyživovací otázku celou - zejména i otázku zásobování masem, které by mléčnými produkty dalo se výborně z části nahraditi, a tím dalo by se i zabrániti dalšímu vybíjení nesmírně sníženého stavu dobytka.

Má-li zabezpečena býti aspoň nynější produkce mléka a má-li býti opravdu napomáháno zvýšení nynější produkce, a to je více než naléhavou nutností, nutno splniti požadavky československých producentů mléka, kteří navrhují:

1. Zastaviti úplně rekvisice dojnic, od nichž veškeré mléko po srážce vlastní spotřeby producenta a osob, jím živených, jest dodáváno veřejnému konsumu oficielními sběrnami Československého svazu mlékařských jednot, kterémuž by správními komisemi zemských úřadoven tukových svěřeno bylo provedení sběru mléka, jako Zemskou úřadovnou tukovou v Čechách svěřeno bylo České Jednotě Mlékařské. Jmenovanému svazu musí býti vyhrazeno v tomto směru právo zastaviti dodání požadované dojnice, od níž opravdu mléko se odevzdává.

2. Opatřiti a přidělovati dostatečná množství jadrných krmiv pro krmení dojnic, od nichž veškeré mléko opravdu po řečené srážce přichází do konsumu. Jde hlavně o přidělování otrub, pokrutin a melasy. Krmiva tato přidělována býti musí přesně v poměru odevzdávaného mléka podle disposic Československého svazu jednot mlékařských, který povede přesnou evidenci o dodávaném mléce. Přidělování jinou cestou vymykalo by se kontrole a nepomáhalo by dodávce konsumního mléka. U Zemského obilního ústavu jest nutno při přidělování jadrných krmiv vyhraditi dojnicím místo prvé před vším ostatním zvířectvem a ne, jako dosud, dojnice řaditi až někam na šesté či sedmé místo, dokonce za koně fiakristů a povozníků. Pokrutiny buďtež přímo rozdělovány Zemskou úřadovnou tukovou dodavatelům mléka a másla v poměru k odevzdávanému množství těchto potravin.

3. Podporovati sběrnou činnost Československého svazu mlékařského řádnou součinností okresních politických správ tím, že u každé z těchto správ bude speciální mléčný a tukový referent, obírající se jen těmito důležitými potravinami. Doposud v tomto směru bývalá okresní hejtmanství (až na řídké výjimky) úplně selhala a nečinila nižádných vhodných opatření, aby byl zvýšen sběr mléka a tuků. Mnohdy dokonce sběrnou činnost mlékáren a zemské tukové úřadovny znesnadňovala. U politických okresních správ nutno v tomto směru provésti neprodleně řádnou a pronikavou reformu.

4. Zameziti vývoz mléka a mléčných výrobků z území republiky československé a naříditi, by mléko, dosud dodávané podle smluv do Vídně, bylo neprodleně zasíláno do Prahy nebo do jiných velkých konsumních středisk podle disposic Československého svazu mlékařského.

5. Provésti sanační a podpůrnou akci pro naše mlékárny, zejména družstevní, aby podniky tyto nebyly donuceny výrobu zastaviti a nepřešly do rukou cizích, snad i nepřátelských. Zejména nutno podporovati naše mlékárny v tom směru, aby podporováním a umožňováním dočasných náhradních výrob mohly krýti své vysoké schodky výrobní.

6. Navázati nejužší styky s Československým svazem v Praze, Zemědělskými radami a Zemskými úřadovnami tukovými, aby byly voleny správné cesty při hospodaření a vydatná opatření, aby byla zvýšena produkce mléka a zlepšena dodávka konsumního mléka.

7. Usnadniti dopravu mléka vhodnými opatřeními dopravními, zejména tím, že se umožní zrychlená a pravidelná doprava železniční, použije-li se osobních vlakův a zvláštních přímých mléčných vagonů tak, aby mléko docházelo do Prahy a jiných velkých měst ve stavu sladkém a pravidelně. Doprava dosavadní naprosto nedostačuje, mnoho mléka se kazí, nebo aspoň jakost jeho se valně zhoršuje a práce mlékáren se znesnadňuje a zdražuje. V tomto směru třeba pronikavých neodkladných opatření.

8. Zakázati velkostatkům výrobu luxusních sýrů plnotučných z teplého mléka. Výroba tato jest nyní naprosto nesprávná tím, že odnímá mléko veřejnému konsumu a ve způsobě drahých pochoutkových sýrů činí je přístupné jen vrstvám nejzámožnějším.

Splní-li se neprodleně vyjmenované návrhy, může to jediné způsobiti, aby byla zabezpečena a zvýšena produkce mléčná. Jinak dostaví se rychlé klesání produkce mléka a tím znemožněna bude vůbec výživa dítek. Aby bylo zabráněno těmto hrozným následkům, jest provésti vylíčené návrhy, což jest důležitou a neodkladnou povinností vlády.

Návrh tento budiž přikázán výborům: zásobovacímu, zemědělskému, zdravotnickému a železničnímu.

V Praze 11. prosince 1918.

Dr. Kubíček, Dr. Medvecký, Sonntág, Zíka,

Karel Jonáš, V. Donát, Adolf Prokůpek, Dr. Hnídek, Babánek, Bradáč Boh., J. Dvořák, Svoboda, Dr. C. Horáček, Dr. Kyjovský, Hübner, Chaloupka, F. Hybš, Dr. Černý, Malkus, Jar Rychtera, Mečíř, Slavík, Jar. Marcha, Vraný, V. Stoupal.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP