Zasedání Národního shromáždění československého roku 1918.

Tisk 226.

Návrh

člena Národního shromáždění Luisy Landové-Štychové, Dr. Masarykové a spol. na okamžité vyvlastnění císařských a šlechtických zámků, letohrádků, klášterů a pod. luxusních budov i těch paláců, kterých nebude použito k účelům státní administrativy nebo jako sanatorií pro legionáře, pro zařízení "Domovin" pro děti matek, jimž povolání brání v náležité péči o dítě.

Odůvodnění:

Děti jsou naší budoucností. Proto nelze se spokojiti se sentimentálními frázemi o nich, nýbrž je potřeba zachránit je od úplné tělesné i mravní zkázy, do které je poměry ženou.

Většina matek je nyní tak vysílena a ustarána, že je prostě k úkolu vychovatelskému neschopna, nehledě k tomu, že i při nejlepší vůli nezbývá jí dosti času pro dítě nestačí ani, aby vyhověla požadavkům péče tělesné - nadtož mravní.

Republika má dnes tu velikou a svatou povinnost - ze všech nejpřednější - aby napravila smrtelné křivdy, jichž se svět velkých na nevinných maličkých dopustil. Je povinna to učiniti. Děti Republiky dosud hladovějí, dosud mrznou, dosud pláčí. Křivda musí být rychle odčiněna, ale ne dobrodiním! Pro děti Republiky nechceme žebrat! Velký, rozsáhlý akt socíální spravedlnosti chceme pro ně, neboť dobrodiní, byť i sebe lépe míněno, vždy uráží a ponižuje. A my chceme, aby děti naší Republiky byly ušlechtilé a hrdé, nikoliv pokrytecké a patolízalské.

Proto navrhujeme:

l. Aby byly zřizovány za vedení nejlepších odborných sil a za řádné kontroly občanstva "Domoviny" pro děti do 14 let.

2. K tomu konci budiž zejména teď ihned použito vyvlastněných císařských a šlechtických zámků, letohrádků, klášterů a podobných luxusních budov se vším komfortním příslušenstvím, s parky a zahradami.

3. Domoviny buďtež řízeny zásadou, že pro děti jen to nejlepší jest dost dobré. Proto nechť jsou vybrány prvotřídní síly pedagogické zvláštní personální komisí, která by měla povinnost zameziti protekci neschopných nebo mravně defektních sil.

Dále budiž použito pro zařízení Domovin všech nám dostupných vymožeností technické kultury.

4. Podle uvedené zásady buďtež děti vyučovány odborníky, a to tak, aby, jakmile dorostou, byly schopny samy si vytvořiti jasný a zdravý světový názor. Proto také budiž vyloučeno vyučování dogmatům kterékoli církve.

Dospívajícím dětem budiž vykládána historie náboženstev a jejich mravní význam a vliv na vývoj lidstva.

5. Mezi dětmi Domoviny musí býti naprostá rovnost; postavení dítek nesmí býti určováno postavením rodičů. To se snad theoreticky uznává, ale prakticky se to neděje.

6. Pobyt dětí v Domovinách byl by určován především potřebou dětí, potom teprve přáním rodičů.

7. Domoviny na vzdálenějších venkovských zámcích a klášteřích sloužily by potřebě dětí z nejbližšího okolí, ev. byly by tam posílány přiměřené výpravy slabších městských dětí. O tom by rozhodovali domácí lékaři Domovin.

8. Ve městských Domovinách nalezly by děti příjemný a bezpečný útulek po školním vyučování. Tam je jejich místo a nikoli na ulicích.

Tam kde není vhodné, účelu plně vyhovující budovy, má býti Domovina co nejdříve vystavěna jako doplněk školy mateřské. K jednání o stavbu a zařízení Domovin samozrejmě mají býti delegovány též ženy.

9. V Domovinách byly by děti stravovány vydatnou stravou, vhodnou pro dětské žaludky, čímž by se předešla zbytečná předčasná úmrtí dětí. Děti nemajetných byly by tam ošaceny a opatřeny - ale taktním způsobem, naprosto odlišným od způsobů dobročinných.

10. Všechny dosavadní kasárnické systemy výchovné buďtež vyloučeny. Dítě je budoucí svobodný občan a ta svoboda musí být v něm respektována. Individualita má být zušlechtěna a uvolněna, aby se vyvinula pro radost a štěstí své i druhých. Pro informace doporučuji v tomto směru methody Fererrových škol ve Francii. Bylo by možno použít jich za základ.

Proti účelnosti Domovin nemůže upřímný Čechoslovák ničeho namítati. Jestliže bylo možno, aby 6 šlechtičen mělo pro sebe na Hradčanech palác o 170 pokojích, pak tím spíš musí Republika upraviti tyto paláce, zámky atd. pro své děti. Je lépe zřizovati nyní pro ně Domoviny nežli později stavět polepšovny, kriminály a snad i šibenice.

Po stránce formální navrhuji, aby návrh byl dán výboru sociálně politickému.

V Praze 12. prosince 1918.

.

Landová-Štychová, Dr. Masaryková,

Johanis, Dr. Klouda, Dr. Rambousek, Jaroš, Sladký, Dr. Veverka, Jan Hrizbyl, Dr. Th. Bartošek, Tučný Al., Machar, Kolaříková, Jiří Skorkovský, Stan. K. Neumann, Bechyně, Dr. Heidler, Dr. Ot. Krouský, Slavíček, Bož. Ecksteinová, V. J. Freiman, Hrouda, Charvát, Kopeček, J. Svozil, Jos. Netolický, Frant. Zeminová, Modráček, Rud. Tayerle, Dr. Bouček.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP