Zasedání Národního shromáždění československého roku 1918.

Tisk 209.

Návrh

předsedy českoslov. strany lidové prof. Jana Šrámka a soudruhů, aby zásadně vymezena byla činnost nynějšího Národního shromáždění.

Jednání a usnášení Národního shromážděni, a hlavně jeho výborů, překročila v několika směrech již obvyklé jinak hranice a úkoly každého ústavodárného sněmu.

Těmito úkoly jsou podle názoru pode

a) psaných vedle neodkladných administrativních aktů, tvorbu nového státu podmi

b) ňujících, péče o majetek a bezpečnost osobní občanů nového státu, ke které

c) čítáme dnes též kritickou již otázku výživy, nezaměstnanosti a vojenské pohotovosti na ochranu státního území, pak ony návrhy,

d) jež vláda sama předloží a mezi nimiž chyběti nebude a nesmí ta část ústavy, která dáti má státu volené shromáždění volební řády ať do sněmů, ať do obcí, veřej. korporací a. p., tedy vesměs první a hlavní úkoly státotvorného Národního shromáždění.

Než projednání těchto úkolů jest též nejpilnější povinností Národního shromáždění, plynoucí ze vzniku a složení jeho. Nikoho ze členů Národ. shrom. nemá a nesmí stihnouti výtka, že úkolů neb kteréhokoli z nich obmeškal neb zanedbal a že také bez mandátu, jedině volbou oprávněných občanů uděleného, zadával právům jejich jakýmkoli způsobem.

Podepsaní navrhují tudíž: Národní shromáždění račiž se usnésti:

Předmětem denního pořádku a tím i jednání Národního shromáždění v plenu mohou I. býti jen ty návrhy (poslanců, vlády, stran), které státu československému mají přinésti plnou a celou ústavu a volební řády do sněmu a korporací veřejných (poslednější však jen potud, pokud s ústavou státu jsou spjaty neb ji podmiňují).

II. Jednání a usnášení o věcech, od a c tohoto návrhu uvedených, jest přípustno jen v případech neodkladných. O pilnosti jejich rozhodne plenum dvoutřetinovou většinou přítomných.

III. Také opatřeni vládní, nařízením vydaná, pohybujte se jen v těchto hranicích.

IV. Návrh tento budiž přikázán k bezkladnému projednáni výboru ústavnímu a do 8 dnů budiž dán na denní pořádek sněmovní.

V Praze, 12. prosince 1918.

Jan Šrámek,

Dr. Mazanec, Valoušek, Dr. Novotný, Jílek, Antonín Čuřík, Dr. Josef Dolanský, Zavoral, inž. Pospíšil, Ervín Červinka, Dr. Stojan, Šolle, Kordač, Navrátil, Bařina, Ševčík, Čapka, V. Zbořil, Šamalík, Václ. Sedláček, Jan Rýpar.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP