Zasedání Národního shromáždění československého roku 1918.

Tisk 195.

Návrh

zákona shromažďovacího

podaný Dr. Boučkem a soudruhy.

§ 1. Kdo zamýšlí svolati veřejné shromáždění na místě, sloužícím veřejné dopravě, povinen je vyžádati si svolení bezpečnostního úřadu, který může je odepříti, kdyby zřetelem na zvláštní poměry místa a času doprava byla značnou měrou rušena nebo kdyby shromáždění konati se mělo za soumraku.

Podal-li někdo žádost o povolení a žádá-li o ně také někdo druhý na témže místě a pro přibližně stejnou dobu, povolení druhému žadateli může býti odepřeno, je-li důvodná obava, že by veřejný pokoj byl porušen.

§ 2. Bylo-li o povolení žádáno osm dní přede dnem, kdy se veřejné shromáždění konati má, zákaz musí žádateli doručen býti aspoň tři dny před tímto dnem, leč by to z jeho viny nebylo možno.

Nebyl-li zákaz včas doručen, veřejné shromáždění může se konati.

§ 3. Kdo povolení zřejmě bez dostatečných důvodů odepřel, povinen je nahraditi žadateli škodu, jemu vzešlou, a podléhá trestům disciplinárním. Příkaz vyššího úřadu nezbavuje ani soukromoprávné ani disciplinární odpovědnosti.

O nároku na náhradu škody rozhodují řádné soudy.

§ 4. Kdo mimo případ § 1. zamýšlí konati veřejné shromáždění, oznámí to 24 hodin před tím úřadu bezpečnostnímu.

§ 5. Zástupci bezpečnostního úřadu musí býti povolena přítomnost při každém veřejném shromáždění, aby obsah řečí mohl sledovati. Tento zástupce oprávněn je shromáždění rozpustiti, je-li naléhavé nebezpečí, že dojde k násilnostem.

§ 6. Kdo proviní se proti nařízením tohoto zákona, dopouští se přestupku a tresce se vězením do šesti měsíců nebo na penězích do 2000 K.

§ 7. Nebylo-li povoleno konati veřejné shromáždění (§ 1.), žadatel může si do osmi dnů ode dne doručeného zákazu stěžovati k nadřízenému úřadu a ve stížnosti určiti den a hodinu, kdy shromáždění konati zamýšlí, nedojde-li žadatele zápověď do čtrnácti dnů ode dne podané stížnosti, může se schůze konati.

§ 8. Zákon ze dne 15. listopadu 1867 č. 1 35 ř. z. se zrušuje.

§ 9. Provedením tohoto zákona pověřují se členové vlády pro správu vnitra a spravedlnosti.

§ 10. Zákon tento nabývá platnosti dnem vyhlášení.

Návrh přikázán buď komisi ústavní.

V Praze 10. prosince 1918.

Dr. Bouček,

Dr. Klouda, Vochoč, Fr. Holejšovský, Dr. Rambousek, Emil Špatný, Slavíček, Dr. Franke, Ing. Záruba-Pfeffermann, Buříval, Netolický, Fr. Zeminová, Dr. Veverka, Jiří Skorkovský, Rudolf Laube, J. Svozil, Landová-Štychová, Sladký, Jan Hrizbyl, Dr. A. Uhlíř, Dr. Veselý, Dr. Bartošek.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP