Zasedání Národního shromáždění československého roku 1918.

Tisk 146.

Návrh

člena N. s. Dra Jaroslava Stránského a soudr. na uzákonění

pravidel o sňatku občanském.

Národní shromáždění račiž se usnésti:

Článek I.

§ 70. obč. zák. ať zní: Ohlášky jsou oznámení manželství nastávajícího, ve kterém se uvádí jméno a příjmení obou snoubenců, jejich rodiště, stav a bydliště s připomenutím, aby oznámil, kdo by o nějaké překážce manželství věděl.

Článek II.

§ 71. obč. zák. ať zní: Ohlášky činěny buďte politickým okresním úřadem, ve městech, jež mají vlastní obecní zřízení, obecním úřadem, v jehož obvodu snoubenci mají bydliště. Příslušný úřad vyhlášky veřejné vyvěsí na úřední desce a dá je veřejně vyvěsiti také u obecního úřadu v bydlišti snoubencově a snoubenčině. Bydlí-li snoubenec v obvodu jiného politického okresního úřadu než snoubenka, buďte ohlášky vykonány úřadem obojím. Dokud ohlášky nevisely po tři týdny na úřední desce příslušného politického úřadu okresního a příslušných úřadů obecních, nemůže býti sňatek uzavřen. Kde se u politického okresního úřadu konají pravidelné úřední dny, budiž nastávající sňatek jednou nebo víckráte ohlášen také ústně. K platnosti manželství však stačí veřejné vyvěšení ohlášek písemných.

Článek III.

§ 72. obč. zák. ať zní: Nebydlí-li snoubenci nebo jeden z nich ještě šest neděl v obci, u jejíhož obecního úřadu ohlášky se konají, musí býti ohlášky konány také v obci, kde se naposled zdržovali a v níž bydleli aspoň šest neděl.

Článek IV.

§ 73. obč. z. ať zní: Nevejdou-li snoubenci v manželství do 6 měsíců od posledního dne ohlášek, jsou k uzavření sňatku nutné ohlášky nové.

Článek V.

§ 74. obč. zák. se zrušuje.

Článek VI.

§ 75. obč. zák. ať zní: Slavné prohlášení přivolení k manželství musí se státi, ať již se manželství uzavírá také podle obřadů církevních čili nic, před přednostou nebo před zástupcem přednosty politického okresního úřadu, ve městech pak, jež mají vlastní obecní zřízení, před starostou nebo náměstkem starostovým u přítomnosti dvou svědků a přísežného zapisovatele. Příslušný jest politický úřad, který konal ohlášky.

Článek VII.

§ 78. obč. zák. se zrušuje.

Článek VIII.

§ 80. obč. zák. ať zní: O uzavření sňatku sepsati jest protokol, který podepsati musí kromě ženicha a nevěsty také oba svědkové a obě osoby úřední. Politické okresní úřady a obecní úřady měst s vlastním obecním zřízením povedou o ohláškách a o sňatcích knihu ohlášek a rejstřík sňatků a budou z nich na požádání vydávati úřední vysvědčení, jež budou veřejnými listinami (osvědčujícími vykonané ohlášky a uzavřené sňatky).

Článek IX.

§ 81. obč. zák. ať zní: Chtějí-li snoubenci uzavříti sňatek před politickým úřadem místně nepříslušným (čl. VI. t. z.), stane se tak na požádání a delegaci vyšlou od úřadu místně příslušného, když byl úřad místně příslušný okolnost tuto také do vlastního rejstříku sňatků zapsal s označením úřadu, u kterého snoubenci manželství uzavrou. Také delegovaný úřad, před kterým se manželství uzavře, zapíše do vlastního rejstříku sňatků, kterým místně příslušným úřadem delegován byl.

§ 82. obč. zák. se zrušuje.

Článek X.

§ 84. obč. zák. ať zní: O prominutí překážek manželství žádají snoubenci nebo manželé sami a vlastním jménem.

Článek XI.

§ 85. obč. zák. ať zní: Z důležitých příčin může politický úřad II. stolice lhůtu ohlášek zkrátiti, případně ohlášky vůbec prominouti. Dokáže-li se, že jest tu blízké nebezpečí smrti, může to učiniti také příslušný politický okresní (obecní) úřad, potvrdí-li snoubenci přísežně, že nevědí o ničem, co by manželství jejich bylo na překážku.

§ 86. obč. zák. se zrušuje.

Článek XII.

Druhá věta § 87. obč. zák. se zrušuje.

Článek XIII.

§ 88. obč. zák. se zrušuje. § 126., 127. 128., 129., 130., 131 obč. zák. se zrušují.

Článek XIV.

Opravné prostředky proti rozhodnutím politického okresního (obecního) úřadu ve věcech manželských nejsou omezeny žádnou lhůtou a k třetí stolici se lze odvolati i ze shodných rozhodnutí stolice první a druhé.

Článek XV.

Článek II. zákona z 25. května 1868, č. 47. ř. z. se zrušuje.

Článek XVI.

Provedením tohoto zákona pověřuje se ministr spravedlnosti.

Návrh tento budiž přikázán výboru právnímu.

V Praze dne 3. prosince 1918.

Dr. Jaroslav Stránský,

Dr. Budínský, Viktor Dyk, Sokol, Dr. Weyr, Dr. Matoušek, Dr. Engliš, Lukeš, Kunětická, Ing. O. Nekvasil, V. Rebš, Dr. Lukavský, Dr. Scheiner, Boh. Fischer, Heinrich, Donát, Dr. Fajfrlík, Dr. Schieszl, Dr. Fáček, Dr. Bulín, Dr. Vaněk, F. Sís, Dr. Metelka.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP