Zasedání Národního shromáždění československého roku 1918.

Tisk 131.

Návrh

posl. dra. Frant. Lukavského a soudr.

na vzetí nestátních středních škol ve státní

správu, resp. aby jim poskytnuta byla státní podpora.

Rakouské vlády projevovaly svou nepřízeň k rozvoji českého středního a odborného školství také tím, že vzpíraly se otevříti školy nákladem státním i tam, kde potřeba jich byla prokázána hojným počtem žactva i rozvojem průmyslu a obchodu. Proto byly mnohé obce, chtějíce vyhověti touze svého obyvatelstva po vyšším vzdělání dorůstající mládeže, nuceny zřizovati a vydržovati střední školy vlastním nákladem a uvalily tím na své poplatníky mimořádně veliká břemena.

Zvláště macešsky chovaly se rakouské vlády k českým školám obchodním, které všechny vznikly ze soukromých podnětů a vydržovány jsou samosprávními a obchodními korporacemi a soukromými spolky. Jenom dvě české obchodní akademie byly vzaty do státní správy, ostatním poskytovány pouze skrovné státní subvence, jež stěží hradily malou část celkového nákladu. Stejně nepříznivě jednaly rakouské vlády s dívčími lycey, z nichž ani jediné nebylo sestátněno.

Tyto poměry působily velmi neblaze na rozvoj uvedených škol. Správy jejich zápasí stále s finančními nesnázemi, přeplňují třídy na úkor žactva a šetří na prof. sborech i na pomůckách vyučovacích; k úhradě výloh vybírá se na těchto školách vysoké školné (na obchodních akademiích až K 320.- ročně) i značné jiné poplatky a nepovoluje se skoro žádné osvobození, takže školy tyto jsou volné jen zámožným třídám. Právní postavení učitelstva, i když školy dostaly právo veřejnosti, je horší než postavení učitelů státních škol a přechod na jiný ústav, byť i téhož druhu, je skoro znemožněn, poněvadž kuratoria při výběru učitelů dávají přednost mladším učitelům, kteří jsou lacinější a nečiní nároků na započítání služebních let do pense. Tyto nesnáze vzrostly zvláště za války, kdy rakouská vláda zcela zastavila, neb aspoň značně omezila (přes polovinu) státní subvence a vůbec odepřela jakýkoli příspěvek na úhradu válečných drahotních přídavků. Proto nedostalo učitelstvo na některých nestátních ústavech, zvláště na obchodních, vůbec žádné zvláštní výpomoci v dobách hospodářské tísně, nebo ji dostalo v míře menší než na státních ústavech. Ani ustanovení služební pragmatiky, výhodná učitelstvu (započítání let před zkouškou, stabilisace suplentů, časový postup a j.) nejsou na většině obchodních ústavů dosud provedena, poněvadž by příliš zatížila rozpočet kuratorií.

Uznávajíce neudržitelnost těchto poměrů, nemají-li důležitá odvětví našeho školství, jako je školství obchodní a střední školství dívčí, vzíti nenahraditelnou ujmu, a přihlížejíce k povinnosti našeho státu, aby stejně pečoval o vzdělání mládeže ve všech oborech vyučovacích, navrhujeme:

1. nestátní školy střední i odborné buďtež v nejkratší době vzaty do státní správy,

2. než se tak stane, budiž těmto ústavům poskytnuta náležitá státní subvence.

Návrh budiž přikázán výboru školskému.

V Praze 3. prosince 1918.

Dr. Frant. Lukavský,

Votruba, Kalina, Dr. Metelka, Janda, Dr. Scheiner, Dr. Preiss, Dr. Jar. Stránský,

Dr. Bulín, Boh. Fischer, Dr. Franta, Dr. Budínský, Dr. Malínský, Dr. Hajn, Dr. Herben, F. Sís, Ing. o. Nekvasil, Dr. Vaněk, Dr. Fáček, Rosenkranc, Rebš, Heinrich, Dr. Němec, Dr. Matoušek.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP