Zasedání Národního shromáždění československého roku 1918.

Tisk 129.

Návrh

Bohumila Fischera

na vydání zákona, jímž upravuje se živnostenské školství pokračovací v obvodu československého státu.

Reforma pokračovacího školství živnostenského jest dávným přáním všech, kdož oceňují význam tohoto nejmladšího článku novodobého školství. Jako nepřetržitý, souvislý řetěz jednání o školství pokračovacím vine se po celé téměř desetiletí snaha o jeho stabilisování, by postaveny byly základy jeho pevného vybudování po stránce správní a finanční pro další jeho klidný vývoj. Všecky tyto snahy nesetkaly se dosud se žádoucím zdarem.

Živnostenské školství pokračovací jest však základnou odborného, hospodářského a občanského vzdělání veliké části mladé naší generace a nastávající ruch průmyslový a obchodní téměř nutí, bychom v krátkém čase docílili obratu a přivedli dosavadní snahy ke konečnému šťastnému cíli.

Dosavadní stav pokračovacího školství přivádí však stagnaci ve vývoji, ovšem k neprospěchu výdělkové způsobilosti pracující třídy a ke škodě samostatných zaměstnavatelův a celého průmyslu a obchodu. Dlouholetým svým vývojem ukazuje, že jistě je života schopno a při náležité úpravě že bude nejlepší zbraní středních stavů výrobních a zabezpečením jejich rozvoje.

Otázka vyššího vzdělání moderního řemeslníka a živnostníka staví se dnes více než kdy jindy v popředí snah osvětových a hospodářských. Volání po jeho prohloubení zesilují právě veliké úkoly hospodářského vzestupu a pokroku sociálního československého národa. Dokonalejší výchova mládeže živnostenské jest důležitým úkolem kulturním, potřebným a nezbytným právě u nás, poněvadž víme, že toliko vnitřní silou a svépomocí můžeme vyniknouti v kulturním, sociálním a hospodářském zápase světovém.

Žádáme tudíž co nejdůrazněji, aby živnostenskému školství pokračovacímu věnována byla co nejvydatnější a nejrychlejší péče po stránce jeho odborné, občanské a hospodářské úpravy, poněvadž jsme přesvědčeni, že, v průmyslovém a živnostenském zápase jednotlivých měst, států i národů jest rozhodná nejen technická a kupecká způsobilost, nýbrž i všeobecné občanské ctnosti a zdravý politický a hospodářský smysl.

Národní shromáždění račiž se usnésti:

Vládě se ukládá, aby v nejbližší době předložila Národnímu shromáždění osnovu zákona, kterým se upravuje živnostenské pokračovací školství. Po stránce formální budiž návrh přikázán odboru školskému.

V Praze 3. prosince 1918.

Bohumil Fischer,

Dr. Engliš, Janda, Dr. Lukavský, Dr. Vrat. Černý, Votruba, Viková-Kunětická, Mattuš, Dr. Schieszl, Dr. Weyr, Dr. Preiss, F. Sís, Dr. Scheiner, Dr. Matoušek, Dr. Vaněk, Machar, V. Rebš, Dr. Fáček, Ing. B. Bečka, Viktor Dyk, Sokol, Dr. B. Němec, G. Navrátil, Dr. Malínský.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP