Zasedáni Národního shromážděni československého roku 1918.

Tisk 108.

Návrh

členů Národního Shromáždění Smrtky, Udržala, Sonntága a Soudr. na nutná zařízen i ve Školství národním.

Aby zabezpečen byl klidný rozvoj národního školství ve státě československém a aby byly provedeny nutné opravy ve školství národním, než dojde k soustavnému vybudování nové organisace národního školství, podepsaní navrhuji:

1. Národní vláda učiniž opatření, aby bylo co nejdříve vzato do správy menšinové školství československé a veškerá sociální péče o dítě, aby rychle byly odstraněny zhoubné následky války, jimiž těžce trpí dorost národa. Při tom nebudiž zapomínáno českého školství mimo hranice československého státu.

2. Učiteli buď zaručena plná vědecká i občanská svoboda, jakož i volnost metody a prostředků učebných i výchovných. Národní vláda postarej se o to, aby z dosavadních nařízení školských úřadů, z učebných osnov, čítanek, učebnic a učebných pomůcek bylo odstraněno všechno, co se nesrovnává s duchem československého státu. Nynější čítanky a učebnice buďte s urychlením nahrazeny vhodnou četbou v duchu národním, důležité části buďte po případě upraveny ve formě lístkových čítanek a učebnic.

3. V zájmu školy a výchovy mládeže buďtež podle možnosti školní budovy, které slouží vojenským účelům, uvolněny a potřební učitelé zproštěni činné vojenské služby.

4. Věci týkající se školství a učitelstva buďte vždy projednávány za účasti učitelstva škol národních.

5. Úřední kvalifikace buď přístupna učitelům a učitelkám, jichž se týče.

6. Nebudiž trpěno, aby kterýkoli kvalifikovaný učitel byl odměňován nepostačitelnou mzdou.

7. Učitelé, kteří mají 35 let služebních a dovršili 60 let věku, buďtež dáni nejdéle do konce tohoto roku školního do výslužby. Učitelé tito mějte nárok na plné výslužného, také drahotní přídavky a nákupní příspěvky buďte jim do výslužného započteny.

8. Veškeré osoby učitelské se zkouškou žádané způsobilosti, sloužící více než rok na zatímních třídách a pobočkách, na místech extra statum, ve IV. třídách měšťanských škol a na školách pomocných buďtež ihned jmenovány definitivními.

9. Učitelkám ženských ručních prací započítejte se vyučovací hodiny na koedukačních školách měšťanských do zákonitého poctu hodin a buďte za ně honorovány státem.

10. Nežli bude trvale upraven poměr substitutů za okresní školní inspektory, budiž ihned provedeno toto usneseni permanentní školské komise sněmu království Českého z 19. června 1913, kterého při prováděni osnovy zákona z roku 1913 bylo opominuto:

Učitelům, kteří zastupuji řídící učitele anebo ředitele měšťanských skol, ustanovené za okresní školní inspektory, budiž vyplácen plný funkční přídavek, kterým budiž též započítán do výslužného.

Na školách měšťanských může býti okresní školní inspektor zastupován pouze učiteli, kteří mají způsobilost pro školy měšťanské.

Přikáže-li se službou na školu měšťanskou definitivně nebo řádně zatímně ustanovený učitel (učitelka) obecné školy, mající způsobilost pro školy měšťanské, dostane, je-li mu přikázáno místo učitelské, které spravuje okresní školní inspektor, ke svým požitkům ještě roční odměnu 600 K. Tu však odpadá měsíční přídavek ustanovený § 129. osnovy zákona.

Dokud nebude změněn § 33. zákona o dozoru ke školám ze dne 24. února 1873, platiti se bude náklad na zastupováni okresních školních inspektorů z učitelstva obecných a měšťanských skol z normálního školního fondu. Nestačí-li tento fond, nahradí se schodek z prostředků státních.

11. Učitelstvo buď zahrnuto do, veškeré pomocné akce vyživovací a zásobovací, která jest anebo bude zavedena pro veřejné zaměstnance.

12. Učitelstvu aktivnímu i pensionovanému, které nedostatkem řádného platu upadlo nezaviněně do dluhů, pozbylo rodinného jmění, buďtež poskytnuty přiměřené náhrady.

13. Celibát učitelek budiž zrušen.

14. Přípravy na vysokoškolské vzdělání učitelstva buďtež ihned zahájeny. Zejména budiž ihned učiněno opatření, aby mohli býti přijati za řádné posluchače vysokých škol, kdo mají vysvědčeni dospělosti z ústavu učitelského.

Tento návrh budiž přikázán školské komisi k brzkému projednáni a podání zprávy.

V Praze dne 21. listopadu 1918.

J. Smrtka, Udržal, Sonntág,

Jaroslav Marcha, K. Sáblík, Sechtr, Dvořák, Boh. Bradáč, Chlebounová Anna, R. Beran, Mečíř, Špaček, D. Velich, Dr. Rolíček, F. Hybš. Slavik. Malkus, Malík, Otm. Hrejsa, V. Stoupal, Jar. Rychtera.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP