Zasedání Národního shromáždění československého r. 1918.

Tisk 34.

Návrh

Dra. Boučka a soudr., aby vydán byl zákon o spolcích.

§ 1. Aby spolek se stal osobou právnickou, je třeba, aby zapsán byl do seznamu spolků. Seznamy tyto vedou správní úřady první stolice.

§ 2. Kdo o zápis spolku žádá, předloží hejtmanství dvojí stejnopis stanov, ve kterých dlužno uvésti:

a) jméno a sídlo spolku;

b) účel jeho a způsob, jakým se stanoví příspěvky;

c) práva a povinnosti členů;

d) jak se dějí a vyhlašují usnesení spolková;

e) kdo oprávněn je jménem spolku jednati, jakož i jména a bydliště jeho prvních zástupců;

f) způsob, jakým se spolek rozpouští a komu jmění jeho má připadnouti.

§ 3. Úřad k zápisu povolaný může odepříti zápis, nevyhovují-li stanovy předpisům § 2., nebo příčí-li se účel spolku trestnímu zákonu, jinak povinen jest do 14 dnů vrátiti žadateli jedny stanovy opatřené doložkou o zápisu a vyhlásiti zápis jakož i jména a bydliště prvních zástupců v úředních novinách. Překročení této lhůty tresce se k návrhu žadatelovu jako přestupek disciplinární a zavazuje vinníka, jde-li o hrubou nedbalost k náhradě škody, o které rozhoduje soud.

§ 4. Změnu osob spolek zastupujících dlužno ohlásiti úřadu k zápisu povolanému do 8 dnů.

§ 5. Zřídí-li zapsaný spolek odbor, který má jiné zástupce, nežli spolek ústřední, dlužno postupovati jak předepsáno v § 2. Úřad k zápisu povolaný nesmí však, zůstávají-li stanovy beze změny, zápis odepříti.

§ 6. Spolek může úřadem k zápisu povolaným býti rozpuštěn, byl-li jeho činností vážně porušen trestní zákon nebo veř. pokoj a řád. V nálezu musí býti uvedeny skutečnosti, jež zavdaly příčinu k rozpuštění. Rozpuštěním přestává činnost spolková i když nález nenabyl ještě právní moci.

§ 7. Do nálezu, kterým odepřen byl zápis spolku, nebo kterým spolek byl rozpuštěn, lze si stěžovati k nadřízenému úřadu. Stížnost podati dlužno u úřadu, který rozpuštění nařídil do 8 dnů ode dne doručeného nálezu.

Byl-li nález potvrzen, lze si stěžovati k nejvyššímu správnímu soudu.

§ 8. Za zápis spolku dlužno složiti náklady na vyhlášku v úředních novinách.

§ 9. Kdo poruší předpisy tohoto zákona, dopouští se přestupku, který se tresce vězením do 14 dnů nebo trestem peněžitým do 200 K.

§ 10. Byl-li spolek rozpuštěn, úřad k zápisu povolaný učiní opatření, aby jmění bylo zabezpečeno účelu stanovami určenému.

§ 11. Zákon ze dne 15. listopadu 1867, č. 134 ř. z. pozbývá platnosti.

§ 12. Prováděti tento zákon náleží vládě.

§ 13. Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

V Praze, dne 21. listopadu 1918.

Dr. Bouček,

Dr. Veselý, Dr. Rambousek, C. Dušek, Holeyšovský, Landová-Štychová, V. Freiman, Hrouda, Dr. Ant. Klouda, Dr. Ot. Krouský, Buříval, E. Špatný, Jiří Skorkovský, Krejčí, St. K. Neumann, Machar, Dr. Engliš, Dr. Jar. Vlček, Zemínová, Vochoč, Dr. J. Stránský, Dr. Theodor Bartošek, Dr. G. Heidler, Dr. J. Brabec, J. Mattuš.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP