Čtvrtek 8. dubna 1920

Pokud jde o otázku různého zdaňování osob fysických a osob právnických, tu volila osnova - a rozpočtový výbor s ní souhlasil - dvojí kriterium zdanění, částečně a to u osob fysických - s hlediska subjektivního, částečně - a to zase vyskytuje se u právnických osob - s hlediska objektivního. Z tohoto dvojího systému, který byl diktován nutností, hlavně proto, že má se tímto způsobem zachytiti také cizí majitel akcií, který u nás nesídlí, vznikly určité rozpory, vzniklo nebezpečí dvojího zdanění, které rozpočtový výbor snažil se rozřešiti způsobem aspoň v největší části případů spravedlivým.

Pokud jde o sazbu dávky z majetku a dávky z přírůstku pro osoby fysické, jest těžko vysloviti se o správnosti nebo přiměřenosti navrhovaných sazeb, neboť neznáme potřeby, která má býti výnosem této dávky uhražena, a neznáme také hodnoty majetku, který zdaňujeme. Z tohoto důvodu se rozpočtový výbor otázkou sazby nezabýval. Nenašel takových námitek, které by jej byly vedly k tomu, aby celou tabulkou sazeb hýbal, a upřímně řečeno neměl také času, aby se touto stěžejní otázkou, která by byla přirozeně rozrušila celou osnovu, zabýval.

Požadavku, aby první stupeň dávky z majetku a dávky z přírůstku mohl býti předepsán jen s omezením, aby dávky prosté minimum zůstalo poplatníku neztenčeno, vyhověno bude podle ujištění zástupce vlády příslušným ustanovením nařízení prováděcího.

Pokud jde o právnické osoby, tedy o společnosti, vznikla otázka, jak mají býti zdaněny, zda mají býti zdaněny jednotnou sazbou, anebo sazbou progresivní a, pokud zvolí se sazba progresivní, zda sazbou stejnou jako u osob fysických, anebo sazbou mírnější. Proti progresi v sazbách dávky z majetku osob právnických byly pronášeny různé námitky a bylo zejména tvrzeno, že nelze činiti rozdílu jako u osob fysických, poněvadž z vyššího základního kapitálu nevyplývá vždy nutně vyšší prosperita a vyšší mohoucnost berní.

Naproti tomu byly s jiné strany námitky, že jest nespravedlností, aby právnické osoby byly s hlediska konkurenční způsobilosti zdaněny mírněji než osoby fysické, a žádáno, aby byly podrobeny stejné sazbě jako osoby fysické, zejména když již právnické osoby neplatí dávky z přírůstku.

Rozpočtový výbor neuznal přes to za vhodné, aby se uchýlil od vládního návrhu, jednak z důvodů berně-technických a to jest u podniků podléhajících druhé hlavě zákona o osobních daních vyšší daň běrná, přesnější zachycení výnosu, možnost zdanění nahromaděných reserv při zrušení a likvidaci podniků, které považoval za směrodatnější, nežli okamžité přesuny v konkurenční způsobilosti jen následkem dávky, jednak z toho důvodu, že by jednotná sazba musela býti alespoň 10 %ní a že by podle toho přirozeně zachytila poplatníky menší tíživěji nežli poplatníky větší.

Vládní osnova má také ustanovení ještě, které vylučovalo tak zvané portefeuillové papíry přímo ze zdaňovacího základu. Rozpočtový výbor považoval tuto výhodu, která byla diktována jen berně-technickými důvody, za příliš dalekosáhlou a proto ustanovil v předložené osnově, že tyto papíry dlužno započítati do vyměřovacího základu, aby působily na progresi.

Osnova sama a výklad k ní v § 31. mluví dále velmi podrobně také o tom, jak řešiti otázku dvojího zdanění, a poukazuji proto na zprávu.

Druhá věc z podrobných ustanovení osnovy, na kterou bych zvláště chtěl poukázati, jest způsob ukládání. Zmiňuji se o tom proto, že měli jsme možnost z materiálu, který nám do subkomitétu i rozpočtového výboru došel, právě tuto otázku považovati za jednu z nejdůležitějších podle názorů všech poplatníků. Osnova vládní i rozpočtový výbor stojí na stanovisku, že ukládání dávky z majetku a dávky z přírůstku mají prováděti komise ukládající osobní daň z příjmů. Důvody, které vedly rozpočtový výbor k tomu, že návrhy vlády schválil, jsou ty, že celá konstrukce osnovy opírá se o osobní daň z příjmů, že vláda má možnost - a k tomu cílí resoluce, kterou navrhuje kol. Ulrich - doplniti komisi pro osobní daň z příjmů dnes všemi zájemníky tak, aby veškeré vrstvy tam byly zastoupeny, a konečně i to, že není možno v krátké době, které by bylo třeba k účelné organisaci, vytvořiti novou nějakou ukládací komisi, nový orgán, který by mohl spolehlivě fungovati. Jako opatření, které by mělo sloužiti k rychlému inkasu dávky, jest v osnově pojato ještě to, že vláda jest zmocněna, tedy ministr financí oprávněn, aby po případě bez odhadního usnesení ukládací komise dal dávku vyměřiti berní správou, tedy úředně bez působení autonomního orgánu za tím účelem, aby mohl doručiti prozatímní platební rozkaz a dávku co nejrychleji inkasovati.

Ke konci chci ještě poukázati na jednu okolnost. Provedení tohoto zákona bude vyžadovati velmi obsáhlých příprav obchodních a berně-technických, jakož i velmi přesného a zapracovaného aparátu. Bohužel, není pohotovost naší berní správy ještě tak daleko, jak jí potřebujeme. Cítíme to nejpatrněji na nedostatečném scházení se daní. Zákon bezpodmínečně vyžaduje rychlého a přísného provedení a, nemá-li selhati, musí se naše finanční správa organisovati ve velmi energické a výkonné těleso.

Před tvůrci tohoto zákona z ministerstva financí, tedy jejich pohotovostí, pracovitostí, znalostí a výkonností máme jistě neobyčejnou úctu. Musíme však apelovati na všechny příslušníky finanční správy, aby napjali všecky síly k dílu tak ohromnému, musíme také upozorniti přímo vedení ministerstva financí na nutnost zcela mimořádného opatření k sesílení a vybudování aparátu berního. Nemůžeme dopustiti za žádných okolností, aby dávku z majetku potkal tentýž osud jako daň válečnou.

Řekl jsem, že rozpočtový výbor nepovažuje své dílo za dokonalé, jest však přesvědčen, že dílo jeho snese přísnou kritiku a že nedokonalost jeho může se dotýkati pouze okolností, jichž význam poznáme teprve později. Proto prosím jménem rozpočtového výboru, aby předložená osnova byla i s navrženou resolucí kol. Ulricha schválena. Národní shromáždění dokáže tím, že dovede i v pohnutých dobách volebního boje na sklonku svého života a po vyčerpávající práci svého dosavadního zasedání vykonati velký, seriosní čin, splniti dané sliby a oprávněné očekávání (Výborně! Potlesk.)

Předseda (zvoní): K slovu není nikdo přihlášen. Debata odpadá. Přistoupíme k hlasování. Prosím o zaujetí míst. (Děje se.)

O zákonu míním dáti hlasovati ve třech skupinách. Nejprve o úvodu a oddílu I. "O přirozených osobách". To jsou §§ 1.-41. incl. Na to bychom hlasovali o oddílu II. "Společnosti a ostatní osoby právnické", to jsou §§ 42.-53. A konečně o zbývajícím oddílu III., to jsou "Společná ustanovení", §§ 54.-69. S tím současně o příloze k § 16. obsažené na straně 61 - to je ta pomocná tabulka - o nadpisu zákona, o nadpisu jednotlivých oddílů a některých paragrafů, jakož i o úvodní formuli.

Jest snad proti tomu způsobu hlasování nějaká námitka? (Námitka nebyla.) Není. Budeme hlasovati, jak jsem právě uvedl.

Kdo tedy souhlasí s úvodem a oddílem I., jednajícími o přirozených osobách (§§ 1. až 41. incl.), prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. §§ 1. až 41., jakož i úvod jsou schváleny.

Kdo souhlasí teď s oddílem II. (§§ 42 až 53. incl.), jednajícím o společnostech a ostatních osobách právnických, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina, také oddíl II. (§§ 42. až 53.) jest přijat.

Teď budeme hlasovati o oddílu III. - ustanovení společná, - to jsou §§ 54. až 69. - jakož i o příloze k § 16. - to je ta pomocná tabulka - o nadpisu zákona, o nadpisu jednotlivých oddílů a některých paragrafů jakož i o úvodní formuli.

Kdo s nimi souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je většina. Také oddíl III. (§§ 54 až 69.), příloha příslušná k § 16., nadpis zákona, nadpisy jednotlivých oddílů a některých paragrafů i úvodní formule jsou přijaty.

Přistoupíme ke druhému čtení. Pan zpravodaj přál si slova?

Zpravodaj posl. dr. Heidler: Já mám, pane předsedo, některé tiskové chyby, které, prosím, by byly opraveny:

Na str. § změna v 29. nadpisu 11.: "Zvláštní ustanovení o jednotlivých součástkách majetkových ... schází "a" o jejich ocenění."

V § 18. odst. 3. řádek 4. je nutno slovo: "jedna šestina" změniti ve slova "jednu šestinu".

V § 55. str. 53. v odstavci 1. čís. 4. v řádce 10. obsaženo jest slůvko "již"; toto jest přemístiti na řádku 11. před slova: "úplně zaplacena;" zněla by poslední věta: "...že dávka předepsaná (včetně úroků) byla již úplně zaplacena".

Konečně prosím: v témž §u odst. 6. na stránce 54. počínající slovem: "Dobrovolné splátky..." bylo by lépe říci: "ministr financí" nikoliv "ministerstvo financí"; "kterýžto úrok je oprávněn ministr financí zvýšiti až na 10 %".

Předseda: Pan zpravodaj navrhuje pro druhé čtení tyto korrektury: V nadpise §u 11. má státi: "Zvláštní ustanovení o jednotlivých součástkách majetkových a o jejich ocenění." Spojka "a" má býti doplněna.

Dále v § 18. ve 3. odstavci ve 4. řádce má státi místo "jedna šestina" - "jednu šestinu";

dále v § 55. na str. 53. odst. 1., v odstavci označeném 4 v předposlední řádce jest slovo "již". Toto "již" uvedené před slovem "předepsaná" má býti přesunuto až do poslední řádky před slovo: "úplně" - ... již úplně zaplacena.

A konečně v témž § na str. 54. v odst. začínajícím slovy: "Dobrovolné splátky" v řádce 6. místo "jest oprávněno ministerstvo financí" má státi "jest oprávněn ministr financi". Kdo se zákonem, přijatým v prvém čtení s korekturami právě uvedenými souhlasí také ve druhém čtení, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina, zákon jest schválen také ve druhém čtení a zbývá nám ještě rozhodnouti o resoluci, která jest obsažena na str. 22, za kterou také pan zpravodaj se přimlouvá a již snad nepotřebuji čísti.

Kdo také s touto resolucí souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina, také resoluce jest přijata a tím tento odstavec denního pořadu je vyřízen a přistoupíme k dalšímu, jímž jest

10. zpráva I. výboru ústavního a II. výboru rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk č. 2647) o soupisu obyvatelstva (tisk č. 2760).

Zpravodajem jest nejprve pan kolega dr. Weyr. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. dr. Weyr: Slavné Národní shromáždění!

Sčítání lidu bylo upraveno v bývalém Rakousku zákonem z roku 1869. Dva důvody přiměly vládu, aby zákon ten byl zrušen novým zákonem, jehož osnovu vám zde k přijetí předkládám. Jeden důvod spočíval v zastaralém nevhodném obsahu tohoto zákona z r. 1869. Zákon ten dopodrobna upravoval akci sčítací a právě v této podrobnosti byla jeho vada, poněvadž nebylo možno přihlížeti k novějším vymoženostem statistické techniky a bylo dlužno držeti se pořáde oněch starých norem, pocházejících z roku 1869. Vedle toho zákon ten také upravoval celou řadu věcí, které nesouvisely systematicky se sčítací akcí. Tak na př. upravoval otázku označování domů a budov v obcích a t. d. Konečně, a to jest nejdůležitější, docela strnule ustanovoval tak zvaný rozhodný den, a sice na den nejméně vhodný, to jest na 31. prosinec každého desátého roku. To byly důvody obsahové, které vedly vládu a ústavní výbor k podání nové osnovy zákona o sčítání lidu.

Formálně pak jest podotknouti, že zákon z r. 1869 platil pouze pro území bývalého království Českého, Moravy a Slezska, a že tedy neplatil a neplatí pro nová území přibylá v naší republice, pro Hlučínsko a pro Slovensko. Tam byla věc upravena jinak a sice ne zákonem, nýbrž pouhým nařízením jak v Německu, tak v Maďarsku.

Povšechný ráz osnovy, kterou vám zde předkládám, jest ráz rámcového zákona. Jest tam obsaženo co nejméně a sice z důvodu, aby byla vládě dána možnost nařizovací cestou dopodrobna upraviti jednotlivosti pro sčítání lidu. To týká se především rozhodnutí o dni, který má býti rozhodným pro sčítání, kde v § 1. jest vládě dáno spacium od 1. listopadu 1920 až do 31. března 1921, uvnitř kterého bude nutno stanoviti tak zvaný rozhodný den. Desítileté spacium stanovené starým zákonem z r. 1869 nahrazeno spaciem kratším a sice pětiletým.

Velevážení pánové! Stojíme před velmi důležitou akcí, to jest před prvním sčítáním lidu v naší republice. Stojíme bezprostředně před ní. Zajisté každý, kdo zná důležitost statistiky v moderním státě, bude si také vědom, jak jest důležito aby tato akce dopadla dobře. Bohužel nemůže se říci, že sčítání lidu a jiné statistické akce se setkávají s oním zájmem u veřejnosti, vlády a parlamentu, kterého by zasluhovaly. Vyslovuji proto naději, že bude jinak u nás v republice, ve státě novém, kterého vůbec ani statisticky neznáme, a že tedy sčítání to, pro které jinak máme veškeré předpoklady, totiž statistickou radu státní a statistický úřad státní, že dopadne dobře a že tím položíme spolehlivý podklad pro exaktní znalost sociálních, hospodářských a jiných poměrů v naší republice. Ústavní výbor navrhuje vám dále kromě osnovy, o které jsem právě jednal, přijetí zvláštní resoluce, kterou se vláda vyzývá, aby se všemi státy, které provedly v letech 1919-1924 sčítání lidu, uzavřela úmluvu o vzájemné výměně individuelních údajů, týkajících se státních příslušníků dotčených států.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP