Úterý 24. února 1920

Předseda (zvoní): K zodpovědění přečteného právě dotazu pánů členů Národního shromáždění Hrizbyla, dra Vrbenského, Tučného, Laubeho a Svozila uděluji slovo panu ministru sociální péče.

Ministr sociální péče dr. Winter: Slavné Národní shromáždění!

Zákon, kterým byla zřízena rozhodčí komise pro úpravu pracovního poměru v kovodělném průmyslu, byl vyhlášen ve sbírce zákonů a nařízení 19. prosince předešlého roku. Ministerstvo sociální péče vyzvalo ihned súčastněné organisace, aby podle zákona navrhly své zástupce do komise, a aby navrhly zároveň zástupce své, kteří měli při jednání komise strany zastupovati.

Organisace byly na toto vyzvání jednáním ve výboru sociálně-politickém a v Národním shromáždění již připraveny, takže tito zástupci jejich byli ihned jmenováni. Rovněž súčastněná ministerstva jmenovala ihned členy komise, takže komise měla již 29. prosince, tedy 10 dní po vyhlášení zákona, svou první schůzí. Členové komise vykonali práci mimořádně namáhavou. My, kteří jsme se tímto sporem zabývali, měli jsme za to, že komise bude se svou prací hotova asi ve dvou až třech nedělích. Komise však konala 15 schůzí, z nichž řadu po celý den, takže teprve dnes dopoledne podařilo se dojíti k nálezu, který právě ve schůzi odpolední je ještě stylisticky redigován. Vedle těchto oficielních schůzí konali však zejména neutrální členové komise ve snaze, docíliti mezi stranami dohody, zvláštní porady, jak se zástupci zaměstnanců, tak se zástupci úředníků a ovšem ještě porady sami, aby stylisovali kompromisní návrhy.

V dotazu pana posl. Hrizbyla a soudr. se mluví o průtahu v jednání této komise. Jak jsem řekl, trvalo sice jednání této komise déle, nežli jsme všichni očekávali, ale nebylo to delší trvání snad způsobeno zaviněným průtahem, nýbrž obtížnou látkou, kterou měla komise zmoci, a ovšem také tím, že měla jednati i o věci i o formě úplně nové. Komise se nemohla pohybovati ve vyšlapaných cestách, nýbrž razila svým jednáním cestu budoucímu vývoji a je proto vysvětlitelno, že jednání trvalo déle, nežli bylo milo jak súčastněným organisacím, tak také súčastněným ministrům.

Během tohoto jednání byl jsem několikrát více méně jasně žádán, abych zasáhl do jednání komise. Já jsem byl informován o formálním průběhu jednání komise, o meritorním obsahu tohoto jednání však nevím do dnešní chvilky. Zákonodárný sbor postavil se podle mého náhledu na stanovisko, že má býti spor rozhodnut nálezem komise, mající povahu soudu. Zaujal jsem proto stanovisko, které považují za jedině správné, že ministr jako orgán administrativní není oprávněn zasahovati do jednání, které má ráz řízení soudního. Nemohu také dnes říci, co je obsahem meritorního dřívějšího jednání a co je obsahem dnešního nálezu. Dokonce projevuji obavu, že nález po své meritorní stránce nebude vyhovovati žádné ze súčastněných stran a že žádná ze súčastněných stran nebude spokojena. To se právě stává při celé řadě rozsudků, že ani žalobce, ani žalovaný nejsou pak s výsledkem rozsudku spokojeni. Mohu však vysloviti přesvědčení, - a jsem si jist, že tím vyslovuji zároveň přesvědčení celého Národního shromáždění - že súčastněné strany jsou tolik naplněny státoobčanským vědomím, že, i když nebude ta nebo ona strana, nebo když nebudou obě strany s výsledkem tohoto nálezu spokojeny, přece jej přijmou, jako strany ve sporu civilním súčastněné jsou nuceny přijati rozsudek, ne sice s nadšením, ale s vědomím, že rozsudek, třeba nevyhovuje všem požadavkům té či oné strany, je přece lepší nežli spor, který by byl pěstním právem rozhodován. (Výborně!)

Předseda (zvoní): Nebude-li proti tom námitek, provedeme ještě před ukončením schůze některé doplňovací volby. (Námitky nebyly.)

Námitek není. Provedeme volby do výboru pro jednací řád: za člena Národního shromáždění dra Hodžu navrhuje se dr. Jura Slávik, za člena dra. Markoviče navrhuje se Igor Hrušovský.

Kdo s těmito změnami souhlasí prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je většina, změny tyto jsou schváleny.

Sděluji dále, že členové Národního shromáždění Dubický a soudr. navrhli, aby vládní návrh zákona o podpoře soukromého stavebního podnikání (tisk 2364), který byl přidělen výboru rozpočtovému a technickému, přidělen byl také výboru sociálně-politickému, aby o něm podal zprávu do 5 dnů.

Jsou snad proti tomuto návrhu nějaké námitky?(Nebyly.)

Není jich, lhůta je schválena.

Dodatečně pro dnešní schůzi omlouvá se zaměstnáním člen Národního shromáždění Bradáč.

Přistupuji k ukončení schůze a navrhuji . . . (Hluk.) Prosím o klid. (Hluk trvá.) Pánové, prosím o klid! . . . aby se příští schůze konala zítra ve středu dne 25. února 1920 o 7. hodině večerní s tímto denním pořadem:

1. Zpráva výboru: I. sociálně-politického, II. technického, III. rozpočtového o vládních návrzích zákonů, tisk č. 3273 a 2211:

I. zákona o účasti zaměstnanců při hornictví na správě dolů a jejich podílu na čistém zisku,

II. o závodních a revírních radách při hornictví.

III. zákona, jímž se ustanovují hornické rozhodčí soudy. Tisk 2461.

Je snad proti tomuto mému návrhu nějaká námitka? (Nebyla.) Není; návrh můj je přijat. Končím schůzi.

(Konec schůze ve 3 hodiny 12 minut.)


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP