Čtvrtek 29. ledna 1920

Příkladem toho jsou naše stavby vodohospodářské, které právem budí obdiv inženýrů celého světa tak, že na příklad podle jezu miřovického vystavěl stát New York 6 jezů na řece Ohio. Naše zdymadla a plavidla v Hoříně byla svého času největšími v Evropě, vykazujíce konstrukce zcela původní a nové. Nikdo netuší, kolik bezesných a starosti plných nocí musili inženýři čeští stráviti tvoříce a budujíce tato díla, neboť musili se odvážiti k nim, nemajíce možnosti vyzkoušeti svoje plány, a jenom na základě pouhých spekulací. Kdežto jinde velkolepé laboratoře vodní poskytují možnost, konstrukcí vyzkoušeti v měnlivém proudu vodním, postrádají inženýři čeští takových pomůcek docela, jejich jedinou laboratoří byl buď žlábek z prken sbitý, anebo koupací vana. (Slyšte!)

A přes takové bědné prostředky dovednou rukou inženýra a plodným nazíráním na pokus docíleny byly veliké výsledky, na př. při zkouškách modelových o formě jezu Helmovského v Praze, které šly literaturou celého světa, i v Americe, a podle kterých stavba tak obtížná s plným zdarem hospodárně byla provedena. Je nutno, aby všem těmto pokrokovým snahám dán byl náležitý podklad a středisko, které by jim pomáhalo v jejich obtížné práci, které by váhou svého úsudku podporovalo jejich snahy ve veřejnosti a při správě státní, aby dostalo se jim všech pomůcek, které ku zdárnému provedení obtížných úkolů jejich nezbytně jsou potřebny. Vědy technické, jímž doba francouzské revoluce otevřela volnou dráhu rozkvětu, ve svém podivuhodném rozvoji během času až na naši dobu přetvořily tvářnost světa, život jedince i národů a prokázaly správnost staré zkušenosti, že jsou nejmocnější podporou kultury a blahobytu lidstva.

Dnes pak, kdy každý jedinec se domáhá usilovně a často i bezobledne největšího podílu na kultuře a jejich vymoženostech a kdy válečnými poměry pokleslý výtěžek práce technické nestačí ukojiti tyto veliké požadavky, musí státní správa všemi prostředky organisovati technickou práci a přiváděti všecky duševní síly lidu i přírodní dary naší vlasti k největšímu hospodárnému užitku.

Boj konkurenční s vyspělým průmyslem sousedů nás nutí, abychom vynikli nad ně a zůstali i v tomto hospodářském boji vítězi. Toho dosáhneme nejen tím, že zakládáme nové podniky, ale že zvelebujeme i dosavadní. Musí býti znova oživena chuť k práci, čehož docíliti lze jen tak, že se dělnictvu dává jen práce jeho schopnostem odpovídající, že se vhodným způsobem ulehčuje, zároveň však zvyšuje výroba a výdělek a tím budí spokojenost s prací a životem. Tomu naučí nás jedině vědecké prozkoumání způsobu výroby, vlastností hmot a schopnosti dělníkovy, cesta, kterou dávno již dali se mužové práce v Americe a Anglii. Nemáme-li ve světové konkurenci zaostati, nutno, aby zřízen byl ústav vědecký, v souboru svém soustřeďující vědátory i muže praxe, kteří by se starali horlivě o povznesení naší výrobnosti, podporovali nutná vědecká zkoumání, sdružovali porůzné pracovníky téhož odboru za jedním cílem, upozorňovali na nové způsoby práce a výroby a byli pojítkem, které poznatky vědy přivádí prospěšně do dílny dělníkovy a naopak z jeho různých výkonů čerpá nové popudy pro svoji práci vědeckou.

Tak z práce, osvobozené od přetížení a únavy, mají zlepšeny býti sociální poměry lidu, uchováno jeho zdraví a zveleben jeho blahobyt. Takovým ústavem bude tedy Masarykova Akademie Práce. Nemáme dosud nic podobného. Akademie věd, slovesnosti a umění, tento chrám ryzí vědy, jest doposud jediným representantem československého národa na poli věd a umění v okruhu vzdělaných národů a koná tento úkol zajisté čestně.

Národohospodářský ústav stará se velmi záslužně o podnícení podnikavosti nadaných jedinců. M. A. P. pak bude se starati o povznesení celých odvětví práce a výroby, zvelebovati tedy i to, co jedinec nového založil, i to, co předchůdcové naši vytvořili. Tak soubor našich nejvyšších institucí vědeckých a národohospodářských bude doplněn ústavem vědecky vedené praxe, který zajisté při svorné a vzájemně se doplňující práci rozmnoží slávu a čest národa československého.

Pole její činnosti jest velmi rozsáhlé, sahajíc od dílny řemeslníka do síní továren a na pracoviště podniků veřejných. Snad nejlépe na několika konkrétních příkladech ukáži, jaké úkoly připadnou novému ústavu, Masarykově Akademii Práce. Není o tom sporu, že budoucímu nejhospodárnějšímu využitkování uhelných zásob musí celý svět, i tedy Čsl. republika věnovati největší pozornost. Složení našich uhelných ložisek, ani jejich rozsáhlost nejsou dopodrobna známy. Je tedy nutno, aby bylo provedeno důkladné šetření a bádání, jak se naše uhlí využitkovati dá, poněvadž není možno užíti zkušeností cizích pro odlišné vlastnosti našeho uhlí. Je tedy neodkladně třeba, zříditi jeden ústav pro zkoumání uhlí, "Uhelný Ústav", který již před půl rokem navrhli organisátoři M. A. P., neboť je nutno, aby uhlí a jeho využití bylo prozkoumáno ze všech různých směrů, chemických a mechanických, což nemůže býti úkolem činnosti úřední, ano celé řady různých úřadů. To je jeden z úkolů MAP.

Příklad II. Na základě zkoumání hydrologických, mnoho-li vody řečištěm prochází, jak vlny za sebou jdou a na celý rok se rozdělují, mohou inženýři stanoviti, jak nejlépe zabrániti škodám a nejhospodárněji využití vodní síly. Zde třeba součinnosti hydrologů, stavebních, strojních, elektrotechnických a chemických inženýrů. Třeba zde tedy organisovati soustavně tuto práci, hlavně u nás v Čechách, kde všecky vody podivuhodným způsobem se soustřeďují v jednom místě, v němž zemi opouštějí, následkem čehož stavební práce na jedné řece jeví účinek svůj v celé soustavě.

A přece je známo, že organisace našich vodních úřadů trpí světoznámou roztříštěností, neboť kapka vody, vytékající z pramene Labe Čechami až na hranici republiky, mění kompetenci nejméně sedmkrát. Každý z těch 7 úřadů pracuje bez ohledu na druhý, bez soustavy a nehospodárně. Třeba tudíž, aby byl postaven jednotný program pro úpravu řek a vodotoků a upraveno jednotné ústředí, které by uskutečnilo tento program. Domoci se tohoto cíle oproti těmto úřadům, jest úlohou, na níž s úspěchem může spolupracovati jedině M. A. P.

Příklad III. Jistý mlynář oznamuje, že nalezl způsob mletí, kterým je možno menší silou vyrobiti o 1/3 více nejlepší mouky, nežli dnes. Při tomto využití vodní síly, mnohem hospodárnějším, jde tudíž o zdokonalení mlecího procesu a posouzení se strany strojníků, technologů, znalců fysiologie rostlin a poživatin. Jenom součinností všech těch inženýrů a pod. může se docíliti příznivého výsledku, který by byl nyní i pro budoucí časy neocenitelným, a k tomu pracovati povolána jest M. A. P. svou organisací technické práce různých oborů.

Příklad IV. Vítězný pokrok strojnictví amerického zakládá se na výhodě hromadného vyrábění jednotlivých předmětů podle určitých, vyzkoušených vzorů počtu jen malého, oproti zvyklosti naší evropské, kde se zhotovují nástroje i přístroje v nesčíslných variacích a různých tvarech.

Chceme-li vyráběti lacino, musíme následovati vzoru Ameriky a normalisovati svoje výrobky, ať strojní, ať stavební, ať jiného druhu. Otázku tu může státní správa podporovati, ale řešiti může ji u nás, jako v cizině, jen ústředí, v němž by zastoupeny byly všecky kruhy výrobní od dělníka k továrníku, v ústředí neutrálním, jen práci věnovaném, kde jedině mohou se dosáhnouti příslušné úmluvy. M. A. P. bude ústředím k tomu nejvhodnějším.

Bylo by možno uváděti konkrétní příklady ze všech oborů technických. Zvýšení produkce naší půdy, opatření levné sily motorické, hospodaření s energií vodní a kalorickou i elektrickou, normalisování našich výrobků, výzkum našich surovin a hmot stavebních, prozkoumání pochodů pracovních, vyšetření psychotechnická a na nich založená volba povolání atd. jsou jen některé veliké úlohy, jež musí býti vypracovány neodkladně. Řešiti otázku výživy lidu nebude moci ponecháno býti jen obchodu, ale otázka ta musí býti řešena definitivně prozkoumáním našich prostředků výrobních a jejich zvýšením podle vědeckých a prakticky osvědčených výzkumů. Naše veřejné podnikání musí se říditi jedině potřebou skutečnou a zbaveno býti vlivů cizích, musí býti hospodárné a prozíravé. Jako hlavní stan ve válce řídí obranu země, tak M. A. P. musí býti hlavním stanem hospodářské obrany naší vlasti proti konkurenci cizí, ano dobývati nám způsobem mírné a úspěšné práce tržiště širého světa. Průmyslníci, dělníci, živnostníci budou míti středisko vzájemné dohody, podpory a pomoci.

Dovolte mi nyní, abych naznačil vnitřní, správní organisaci Masarykovy Akademie Práce. Organisace vnitřní správy spočívá veskrze na základě demokratickém, umožňuje každému občanu bez výjimky spolupráci, ale odstupňuje své členy podle jejich povolání a schopností do příslušných odborů, pravý muž na pravé místo dostává se nijak protekcí nebo známostí, nýbrž svobodnou volbou, a to vše až k samému presidentu Akademie.

Základní myšlenkou tu bylo soustřediti všechny vědce a všechny znalce, kteří se zabývají už nyní problémy, jimiž se M. A. P. zabývati musí, jsouc k tomu nucena nejen vnitřními pohnutkami, ale i pro nejužší styk s praktickým životem. Proto zavedena zde poprvé kategorie znalců jako příslušníků Akademie, u nichž rozhodující je znalost života, bez ohledu na předběžné vzdělání nebo školy. Každému se tak umožní, aby svou účastí v Akademii prospěl národu dle svých sil M. A. P. podle stanov rozdělena bude na pracovní odbory a vědeckou radu. Odborové znalce volí ústřední výbor po návrhu příslušného odboru. Návrh musí podati nejméně čtyři členové. O návrhu hlasuje se teprve v příští schůzi odboru a počet jich stanoví se dle požadavků a potřeb odboru. Podobně děje se volba do Vědecké rady. Otázka, které odbory měly by se zříditi, zaměstnávala velice přípravný výbor.

Rozhodnuto konečně, že zřídí se zatím odborů šest, pro něž jsou již odborníci zabezpečeni. Odbory ty jsou:

1. Přírodovědecký a lékařský, který má bádati o přírodním bohatství státu, ložiskách surovin, fysické zdatnosti lidu Československého. V programu odboru je také problém existenčního minima jednotlivcova co do výživy a potřeb, zachování tělesné energie atd.

2. Odbor inženýrský má pracovati v oborech, jež týkají se využití daných sil a jich úpravy pro obecný prospěch. Náleží sem využití daných a dosud nevyužitých sil vodních, elektrisace, průplavy, železnice, jich síť s ohledem na strategické potřeby státu, dopravu mezinárodní, atd.

3. Odbor zemědělsko lesnický zabývati se bude problémy, jak chrániti před zkázou, co zde již tradičně se pěstuje, a jak zavésti racionelní výrobu k obživě obyvatelstva, dále využití lesního bohatství ve prospěch našich lidí a našeho kapitálu racionálním hospodařením a využitkováním surovin v zemi samé.

4. Odbor technologicko průmyslový zabývá se všemi otázkami průmyslové výroby, jest tu úkol dvojí: organisace práce a organisace hmoty.

5. Odbor národního hospodářství zabývá se problémy národo-hospodářskými po stránce technické. Jde zde o postavení republiky ve světě, o export a import, poměry mezinárodní, styk odborný s našimi krajany americkými atp.

6. Odbor sociální zabývá se problémem práce pro společnost, zvláště však praktickým užitím duševních schopností při volbě povolání dorůstajících dětí, i také dospělých.

O těchto odborech jednalo se intensivně v přípravném výboru M. A. P. ještě dříve, nežli se vědělo, zda o M. A. P. jednati bude parlament. Tak odbor zemědělskolesnický byl úplně připraven co do programu a má již své problémy (boj proti degeneraci brambor, proti škůdcům lesním, atd.), které jsou naléhavé. odbor technologickoprůmyslový může okamžitě započíti svojí činnost, vždyť jest to vlastně Československý Svaz pro výzkum a zkoušení technicky důležitých látek, založený již na počátku roku 1918, který dává se do služeb M. A. P. Odbor sociální v krátké době započne již s instalací psychotechnické laboratoře. Technickohospodářské a národohospodářské otázky stavby měst řešeny byly v Technickohospodářské Jednotě již od podzimu r. 1917 a přeneseny budou nyní do M. A. P.

Hlavní ideou Akademie jest vzájemný styk badatelů a znalců, aby problémy byly společně řešeny a všestranně zdokonalovány. M. A. P. počítá i s odborníky práva i lékaři a s každou složkou našeho vědění, takových odborníků nepotřebuje teprve hledat nebo lákat oni sami se již k práci přihlašují. Zcela novou, ale našimi americkými krajany vřele uvítanou organisací jest projektovaná Společnost příznivců M. A. P., členem její může býti každý, kdo chce podporovati Akademii morálně i finančně.

Společnost tato, pro jejíž organisaci jsou přípravy vykonány, bude nejpočetnější korporací v republice, zahrnující v sobě i všechny naše československé krajany v cizině. Docíliti toho všeho bude možno poučováním všech vrstev o úkolech Akademie. M. A. P. má již svůj věstník, věstník lidový, který šířiti chce pochopení pro otázky technické a národně hospodářské.

Slavné Národní shromáždění! Palacký, který byl tak geniálním vykladačem naší minulosti a prorokem naší budoucnosti politické, napsal nám také hluboké memento hospodářské: "Čas jest, aby povzbudil se národ náš a orientoval se v duchu věku nového, aby povznesl zrak svůj nad ouzké meze své otčiny a nepřestává je býti vlastencem věrným, aby spolu stal se světoobčanem bedlivým a opatrným. Musíme i my oučastniti se v obchodě světovém a kořistit pro sebe z pokroku všeobecného, musíme opustiti ne starou víru a poctivost svou, ale starý a zarytý onen zvyk šlendriánský, onu dávnou ochabělost a zahálku, která jest příčinou chudoby a malomyslnosti naší.

Musíme nastoupiti cesty nové a zotaviti se průmyslem všichni, netoliko fabrikanti, kupci a řemeslníci, ale i selští hospodáři, učenci a ouředníci. Nemáme-li zakrněti a octnouti se na mizině, musíme ztrojnásobiti přičinlivost svou a staviti se co nejvíce možno v roveň s jinými národy, kteří podnikavostí svou opanovali kraje světa. A první president naší republiky, který v sobě spojuje bystrost světového politika i ekonoma s českou tradiční opravdovostí a hloubkou mravní, napsal organisátorům Akademie Práce:

"Naše národní práce musí uskutečňovat šlechetné tužby, musí býti spravována vznešenými ideály. Nestačí pracovat z donucení, z hladu, práce, a co více: pracovitost je mravní povinností každého uvědomělého občana československé republiky. Láska k bližnímu, láska k národu, oddanost lidstvu musí být účinnou, kdo nepracuje, kdo vykořisťuje práci jiných, není Čech a Slovák, není člověk." Tuším, že každý cítí, že Masarykova Akademie Práce má hluboký mravní smysl.

Plán Akademie Práce obrací naše myšlenky na Komenského, muž touhy a bratrství patří z pozadí naších dějin na dílo, které se dnes počíná, aby obnovilo a skutkem učinilo jeho myšlenku. Nelze dost zdůrazniti tuto souvislost dějinovou. Na nás, na našem přičinění, na naší práci spočívá celá budoucnost národa. Jsme zavázáni svému Husovi, Komenskému, Palackému i Masarykovi, abychom se celým srdcem, celou myslí a všemi silami věnovali práci na prospěch svého národa československého.

Masarykova Akademie Práce má býti nejživější podněcovatelkou našeho technického a hospodářského úsilí. Snad mluvím, dámy a pánové, za všecky vás, jestliže s tohoto místa poděkují nyní českému technickému světu, že s takovou energií a chutí ujímá se svého organisačního díla na prahu nové dějinné epochy národa Československého, a projevují zároveň M. A. P. přání nejdokonalejšího zdaru. Věřím, že nikdo z nás neodepře pomoci, kdekoli by jí Masarykově Akademii Práci bylo zapotřebí.

Snad je na místě, jestliže při této příležitosti srdečně vzpomeneme našich amerických pracovníků a dělníků, jejichž mozolně a těžce vydělaný peníz má se rozhodnutím presidentovým obrátit v novou hospodářskou energii jejich staré vlasti.

Vážené Národní shromáždění, dámy a pánové, prosím, abyste nyní schválili zákon o Masarykově Akademii Práce a položili tak základ k velikému dílu na prospěch a blaho všech duchem i rukou pracujících občanů naší Československé republiky. (Výborně! Potlesk.)

Místopředseda Konečný (zvoní): Zpravodaj za technický výbor p. inž. Bečka vzdal se slova. Poněvadž není nikdo více ke slovu přihlášen, další debata odpadá a přistoupíme k hlasování. Prosím o zaujetí míst.

§ 2. navržené osnovy zákona ustanovuje právo presidenta republiky, potvrzovati předsedu Masarykovy Akademie Práce a jeho náměstky. V § 10. prozatímní ústavy, zákona ze dne 23. května 1919 č. 271, uveden jest výpočet pravomocí presidenta republiky taxativně. Jest tudíž každé rozšíření této pravomoci změnou prozatímní ústavy a podle § 6. citovaného zákona jest zapotřebí k usnášení se o změně prozatímní ústavy přítomností dvou třetin poslanců a souhlasu dvou třetin přítomných. Zákon navržený má pouze 3 §§ a nadpis, navrhuji tudíž, abychom o něm hlasovali najednou. Jsou snad proti tomu námitky? (Nebyly.)

Přistoupíme tudíž k hlasování. Dvoutřetinová přítomnost byla již konstatována presenční listinou, a vyhovělo se tudíž podmínce prozatímní ústavy. Kdo souhlasí s osnovou zákona, navrženou oběma výbory, jakož i s nadpisem zákona, prosím, aby povstal. (Děje se.) To jest dvoutřetinová většina. Zákon přijímá se v prvním čtení. Přeje si pan zpravodaj ke druhému čtení slova? Není tomu tak.

Přikročíme hned k hlasování ve druhém čtení. Kdo souhlasí s osnovou zákona, jak jsme ji právě v prvním čtení přijali, také ve druhém čtení, nechť povstane. (Děje se.) To jest dvoutřetinová většina.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP