Pátek 16. ledna 1920

Schůze zahájena v 6 hod. 55 min. večer.

Přítomni:

Předseda: Tomášek.

Místopředsedové: Dula, dr. Hajn, Konečný, Udržal.

Zapisovatelé : Jaroslav Marek, Emil Špatný;

větší počet členů Národního shromáždění.

Zástupcové vlády: Předseda vlády: Tusar a členové vlády dr. Franke, Habrman, dr. Hodža, Švehla, dr. Winter.

Z kanceláře sněmovní: JUDr. Haasz, tajemník sněmovní, zástupce jeho JUDr. Bartoušek.

Denní pořad

107. schůze Národního shromáždění československého v pátek dne 16. ledna 1920 o 6 hodině večerní.

Zpravodaj dr. Krouský. Zpráva výboru pro jednací řád o návrhu členů Národního shromáždění Bradáče, Hrušovského, Johanise, Krouského, Vrbenského a soudruhů (č. t. 2178) na změnu zákona ze dne 9. listopadu 1918 o jednacím řádu Národního shromáždění (t. č. 2179).

Předseda (zvoní): Národní shromáždění je schopno se usnášeti.

Zahajuji schůzi.

Omluvili svoji nepřítomnost v dnešní schůzi: churavostí: Bechyně (na neurčito), Král, Okleštěk (na neurčito), Pelikán, Prokůpek (dodatečně i za 105. schůzi), Karel Svoboda (na neurčito), dr. Srdínko (dodatečně i za 106. schůzi), zaměstnáním: Babánek, Měchura, Pik, Sechtr, Vlček (na neurčito) Vacula, Zatloukalová-Coufalová, Chlebounová, dále Cingr, Štěpánek (na neurčito).

Předseda (zvoní): Přistoupíme

k dennímu pořádku

a to

ke zprávě výboru pro změnu jednacího řádu o návrhu Bradáče, Hrušovského, Johanise, dra. Krouského, dra. Vrbenského a soudr. na změnu zákona z 9. listopadu 1918 o jednacím řádu Národního shromáždění. Tisk 2179.

Zpravodajem jest pan kolega dr. Krouský. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj dr. Krouský: Vážené Národní shromáždění! Výbor pro jednací řád v dnešní schůzi pojednal o návrhu kol. Bradáče a soudruhů, aby Národní shromáždění změnilo zákon o jednacím řádu v § 14. a aby doplnilo ustanovení § 17. Výbor uvažoval o tomto návrhu a uznal, že důležité úkoly, které právě v nynější době očekávají Národní shromáždění, vyžadují, aby nejenom vládě a jednotlivým poslancům, nýbrž aby také sněmovním výborům za určitých kautel, jež v návrhu jsou uvedeny, bylo přiznáno právo iniciativy. Proto výbor přiklonil se k návrhu kol. Bradáče a soudr. a doporučuje, aby vážené Národní shromáždění osnovu zákona tak, jak byla vám rozdána, přijalo. (Výborně! Potlesk.)

Předseda (zvoní): Ke slovu není nikdo přihlášen, debata odpadá. Přistoupíme k hlasování. Prosím o zaujetí míst. (Děje se.)

Hlasovati míním dáti o celé předloze, poněvadž není podán žádný pozměňovací návrh a předloha má pouze 3 články, v celku. (Námitky nebyly.) Námitek proti tomu není.

Kdo souhlasí s článkem I., II. a III. zákona, jakož i s nadpisem, jak jej předkládá zpráva výboru pro změnu jednacího řádu, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina, předloha jest přijata v prvním čtení.

K druhému čtení přeje si pan zpravodaj slovo.

Zpravodaj dr. Krouský: V poslední větě § 17. navrhuji textovou změnu a sice: "aby se předem rozdávaly tiskem mezi poslance" - na to středník, a "takových návrhů nepřikazuje výboru předseda Národního shromáždění." Je to změna interpunkce a změna slovosledu a to slovo "a" se vynechá.

Předseda: Pan zpravodaj navrhuje tuto korekturu: aby v článku II. a to v třetí řádce zdola za slovem "mezi poslance" byl dán středník, spojka "a" aby se vynechala a aby slova "takových návrhů" dána byla před slovo "nepřikazuje", resp. aby slovo "nepřikazuje" se přesunulo, tak že by po té korektuře znělo to takto: "a aby se předem rozdávaly tiskem mezi poslance; takových návrhů nepřikazuje výboru předseda Národního shromáždění."

Kdo se zákonem, přijatým právě v prvém čtení, souhlasí s touto korekturou také v druhém čtení, prosím, aby povstal. (Děje se.) To jest většina, zákon jest schválen také v druhém čtení a tím denní pořádek této schůze jest vyřízen.

Přistoupíme k ukončení schůze. Navrhuji, aby se příští schůze Národního shromáždění konala v úterý 20. t. m. o 2 hodině odpolední s tímto případným denním pořadem:

Zpráva výboru státně-zřízeneckého o vládním návrhu zákona, jímž se stanoví úchylka od ustanovení § 69. zákona ze dne 25. ledna 1914 č. 13 ř. z. o služebním poměru státních úředníků a státního služebnictva, tak zv. služební pragmatiky.

Jest proti dnu anebo proti dennímu pořádku mnou prohlášenému nějaká námitka? (Námitka nebyla. Hlas: Že je toho málo! Veselost.)

Není tomu tak, prohlašuji návrh svůj za přijatý a končím schůzi.

(Konec schůze v 7 hod. 2 min.)


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP