Úterý 14. října 1919

Schůze zahájena ve 2 hod. 30 min. odpol.

Přítomni:

Předseda: Tomášek,

místopředsedové: dr. Hajn, Konečný, Udržal;

zapisovatelé: Jan Marek, Emil Špatný;

větší počet členů Národního shromáždění.

Zástupcové vlády: Předseda vlády: Tusar a členové vlády: Hampl, Habrman, dr. Heidler, Houdek, Prášek, Staněk, dr. Šrobár, dr. Veselý, dr. Winter.

Z kanceláře sněmovní: JUDr. Haasz, tajemník sněmovní, zástupce jeho JUDr. Říha.

Denní pořad

83. schůze Národního shromáždění československého v úterý dne 14. října 1919 o 2. hodině odpolední.

Zpravodaj dr. Meissner. 1. Zpráva právního výboru o návrzích člena Národního shromáždění dra Meissnera a soudr. (tisk č. 95), aby byl vydán zákon, kterým se mění některá ustanovení vojenského trestního zákona (tisk. č. 1676).

Zpravodaj dr. Weyr: 2. Zpráva I. výboru ústavního,

zpravodaj dr. Matoušek: Zpráva II. výboru právního o vládní osnově zákona (tisk č. 1589), jímž se prohlašuje 28. říjen za svátek státní (tisk č. 1678).

Zpravodaj dr. Mareš. 3. Zpráva kulturního výboru o návrhu členů Národního shromáždění Slavíčka, Freimana, Landové-Štychové a soudr. (tisk č. 353) na sestátnění školy pro vojíny-invalidy při Jedličkově ústavu pro zmrzačelé v Praze a přetvoření její ve výchovný a zaopatřovací ústav pro invalidy a mrzáky v republice československé (tisk 907).

Po případě:

Zpravodaj Zeminová. 4. Zpráva zásobovacího výboru o návrhu členů Národního shromáždění J. Šamalíka, Fr. Šabaty a soudr. (tisk č. 1606), aby letošní sklizeň bramborů byla úplně uvolněna (tisk č. 1683).

Předseda (zvoní): Národní shromáždění je schopno se usnášeti. Zahajuji schůzi.

Omluvili nepřítomnost svou členové N. S.:

churavostí: Skurský (na neurčito), dr. Metelka (na neurčito), Fr. Němec (na neurčito), dr. Jaroslav Stránský (pro tento týden);

zaměstnáním: Jos. Ulrich, dr. Dolanský, Šrámek (na neurčito), Landová-Štychová (do 20. listopadu 1919), Tayerle (na neurčito), Chaloupka (pro tento týden), Klindera (pro tento týden), Pelikán, dr. Vlček (do 21. října), Marek, Vacula (pro tento týden), dr. Fáček, Stoupal, Julius Kopeček a Max Pilát;

Cingr, Kléga, Lukeš, Nohel, Prokeš, Rýpar, Sladký, Štěpánek, dr. Witt, Zika (vesměs na neurčito);

úmrtím v rodině: Viková-Kunětická (pro tři schůze).

Členství v Národním shromáždění vzdal se dr. Method Bella.

Na jeho místo vysílá klub slovenských poslanců Jana Mitrovčáka, rolníka v Michalovcích, župa Zemplínská.

Tiskem rozdána příloha 8. k tisku č. 1630: Smlouva mezi čelnými mocnostmi spojenými a přidruženými a Čechoslovenskem podepsaná v Saint-Germain en Laye dne 10. září 1919.

Přílohy k číslu 3. dodány budou dodatečně a budou pak i se smlouvou přikázány výboru zahraničnímu, jako se stalo při dřívějších dvou smlouvách.

Tiskem rozdány v 83. schůzi Národního shromáždění tyto věci:

Žádám p. sekretáře, aby je přečetl.

Sněmovní sekretář dr. Haasz (čte):

Tisk 1691. Odpověď min. vnitra na dotaz členů N. S. Petra Pavlána a soudr. Pro nedosazení správní komise v Ratimově.

Tisk 1695. Odpověď min.vnitra v souhlase s min. věcí zahraničních na dotaz členů N. S. Josefa Klégy, Štěpánka a soudr. o vyživovacích příspěvcích pro české manželky polských příslušníkův, usedlé ve Slezsku a severovýchodní Moravě.

Tisk 1696. Odpověď min. vnitra, spravedlnosti a zemědělství na dotaz členů N. S. dra. Kubíčka, Prokůpka, Malypetra, Berana, Rychtery a soudr. o stranickém teroru proti lidu venkovskému a znásilňování volnosti politického přesvědčení organisacemi dělnickými.

Výborům přikázáno z předsednictva:

Tisk 1680. Návrh člena N. S. Jana Jílka, dra J. Dolanského a soudr. na zřízení osobní zastávky v Přímělkově na severozáp. dráze mezi stanicemi Luky-Brancúze.

Tisk 1681. Návrh členů N. S. B. Špatného, A. Konečného, J. Hribyla, Fr. Zeminové a spol. na zavedení denního vyučování a zakázání večerního a nedělního vyučování na učňovských pokračovacích školách průmyslových.

Tisk 1687. Návrh členů N. S. dra Stojana, J. Šolle a spol. na obmezení účinnosti zákona ze 27. května 1919 č. 316, týkajícího se zajištění půdy dlouhodobým pachtýřům, pokud jde o součást statku církevního neb nadačního.

Předseda: Z předsednictva přikázáno:

Výboru právnímu:

Tisk 1684. Vládní návrh zákona, kterým se zrušuje ustanovení § 3. odst. 6. zákona ze dne 5. prosince 1874, č. 92. z. z. pro Čechy a § 3. odst. 4. zákona pro Moravu a Slezsko ze dne 2. června 1874, č. 97 a 98 ř. z., týkající se připsání deskových pozemků. Vláda navrhuje, by výboru byla dána lhůta tří týdnů k podání zprávy.

Tisk 1688. Vládní návrh zákona o podmínečném odsouzení a propuštění. Vláda žádá, by o návrhu byla podána zpráva ve lhůtě 8 dnů.

Výboru finančnímu:

Tisk 1682. Vládní návrh zákona, jímž se mění § 125, č. 7. zákona o osobní dani, dále ustanovení o poválečných přirážkách ku přímým daním.

Tisk 1693. Vládní návrh zákona o zavedení poválečné přirážky ku poplatkům a změnám s tím souvisejícím. Vláda navrhuje, by o návrzích byla podána zpráva ve lhůtě 8denní.

Jsou snad proti navrženým lhůtám nějaké námitky? (Nebyly.) Není jich. Navržené lhůty jsou schváleny.

Z předsednictva přikázáno podle § 3. zákona ze dne 24. července 1917 č. 307 ř.

Výboru brannému: Nařízení vlády ze dne 10. října 1919, kterým se zrušuje vládní nařízení ze dne 10. června 1919 číslo 314 sb. z. a nař. o požadování a soupisu pohonných prostředků automobilních.

Výboru zásobovacímu: Nařízení vlády ze dne 10. října 1919 o obchodu brambory k sázení.

Výbor právní se ustavil, resp. doplnil: Za místopředsedu zvolen dr. Soukup.

Jednací zápisy o 81. a 82. schůzi N. S. Č. byly ve sněmovní kanceláři po 48 hodin vyloženy.

Písemné námitky podány nebyly - jsou tudíž podle § 77. jedn. řádu schváleny a budou podle § 79. téhož řádu vytištěny.

Přistoupíme

k dennímu pořadu

a to nejprve ku

1. zprávě právního výboru o návrzích člena Národního shromáždění dra Meissnera a soudr. (tisk. č. 95), aby byl vydán zákon, kterým se mění některá ustanovení vojenského trestního zákona (tisk č. 1676).

Zpravodajem jest p. kol. dr. Meissner, uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. dr. Meissner: Vážené shromáždění! Předloha, kterou podává právní výbor plenu k projednání a usnášení, opravuje vojenský trestní zákon toliko v několika málo bodech. Nejde tu o dalekosáhlou reformu, jaká by byla nutna vzhledem na zastaralost vojenského trestního zákona - to ponecháno jest budoucí zákonodárné práci. Předloha, kterou máme před sebou, upravuje toliko některá ustanovení vojenského trestního zákona, která nehodí se již do dnešní doby a svou ostrostí vyvolávala značný odpor.

Je to v prvé řadě ustanovení § 72., podle kterého činil se rozdíl při ukládání trestu na penězích mezi důstojníky a vojíny. Vojenský trestní zákon nepřipouštěl, aby vojínu uložen byl trest na penězích, vojín i při sebe menším trestním činu musil býti odsouzen k trestu na svobodě. Tato nerovnost zrušením § 72. se odstraňuje.

Dále upravuje se způsob, jakým se započítává vyšetřovací vazba do trestu. Podle vojenského trestního zákona nebylo započítávání nezaviněné vazby obligatorním a tak se stalo, že vojenská osoba nebo vůbec osoba vojenské pravomoci podléhající, ztrávila měsíce, ba i léta ve vyšetřovací nebo opatrovací vazbě, která jí pak nebyla započtena do trestu, a že touto nezaviněnou vazbou, často vojenskými orgány způsobenou, byl trest zbytečně prodloužen a tedy i zostřen. Osnova upravuje vojenský trestní řád konformně se zákonem z 20. července 1912 o započítání vazby při občanských soudech trestních.

Dále odstraňuje se tak zv. nutná sebeobrana důstojníků při útoku na jejich čest. Důstojník, byl-li napaden před několika osobami na své cti, měl právo bránit se, a nebylo-li možno odvrátiti další útoky na čest jeho jiným způsobem, mohl sáhnout i ku zbrani, aniž by podléhal trestu. V době, kdy vládl militarismus, kdy důstojník považován byl za osobu vyšší kategorie, kdy mohl si vůči občanským osobám dovoliti všechno, v době té ustanovení vojenského trestního zákona vedlo k nepěkným výjevům, důstojníci užívali zbraní proti bezbranným občanským osobám, tvrdíce, že byli na své cti napadeni, časté byly konflikty a nepříjemné výstupy.

Ustanovení o beztrestnosti sebeobrany při útocích na čest důstojníků se do naší doby nehodí, my nemůžeme uznávati vlády militarismu, žádné zvláštní cti důstojnictva, žádného výsadního postavení důstojnictva; musíme posuzovati důstojníky i s hlediska trestního stejně jako jiné osoby, zejména osoby občanské. Proto také zrušují se ustanovení § 516. a 517., podle kterých určité urážky, spáchané mezi důstojníky, byly kvalifikovány jako zločin. Na příště mají býti posuzovány urážky na cti mezi důstojníky stejně, jako urážky na cti mezi kterýmikoliv jinými osobami.

Nyní přicházím k poslednímu bodu, t. j. změně peněžitých částek, směrodatných pro posuzování trestnosti majetkových deliktů. My tu teprve nyní opravujeme křivdu, která byla odstraněna v občanském trestním zákonu již v r. 1910 tak zvaném lex Ofner. Již tehdy se všeobecně pociťovalo, že sazby trestní 10 K, 50 K, 100 K, 200 K a 600 K, které byly vysloveny v zákoně z r. 1803 neodpovídají hodnotě peněz v r. 1910, že neodpovídají intenci zákonodárcově, a to vedlo k tomu, že bez jakéhokoliv odporu se všeobecným souhlasem byly tyto částky zvýšeny. Avšak toto zvýšení vztahovalo se toliko na osoby, které podléhaly občanskému trestnímu zákonu, a nikoliv na osoby, které podléhaly vojenskému trestnímu zákonu, a tím se stalo, že čin, který podle obč. tr. zákona byl kvalifikován jako zločin teprve při ceně 50 K nebo 200 K, byl kvalifikován jako zločin u osob, které podléhají vojenskému tr. zákonu . . . (Hluk.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP