Úterý 23. září 1919

Schůze zahájena v 6 hod. 20 min. večer.

Přítomni:

Předseda: Tomášek,

místopředsedové: Dula, dr. Hajn, Konečný, Udržal;

zapisovatelé: dr. Herben, Vacula;

větší počet členů Národního shromáždění.

Zástupcové vlády: Předseda vlády: Tusara členové vlády: dr. Franke, Habrman, Hampl, dr. Heidler, dr. Horáček, Staněk, dr. Veselý, dr. Winter.

Z kanceláře sněmovní: JUDr. Haasz, tajemník sněmovní,zástupce jeho JUDr. Bartouše

Denní pořad

75. schůze Národního shromáždění československého v úterý dne 23. září 1919 o 5.hodině odpolední.

Zpravodaj Malypetr. Zpráva finančního výboru o vládním návrhu zákona (č. t. 1592), jímž se ministr financí zmocňuje, by vzal z oběhu bankovky 1 a 2 korunové a vybral při tom poplatek (tisk č. 1594).

Předseda (zvoní): Národní shromáždění jest schopno se usnášeti, zahajuji schůzi.

Omluvili nepřítomnost svou:

churavostí: Skurský (na neurčito), Brežný (na neurčito);

zaměstnáním: dr.Vlček (do 30. září), Ferdinand Jirásek (na neurčito),Malík, Václav Němeček (do 5. října), Šamalík (pro tento týden), ministr Houdek (na neurčito), J. Kříž (do 30. září), Ad. Prokůpek (pro tento týden), Bechyně (na 3 dny), dr. Krouský, dr. Rambousek (pro tento týden), Šáda, inž. Rotnágl (asi do 14. října), Hodža, Duchaj;

dále slezští členové: Cingr, Kléga, Lukeš, Nohel, Prokeš, Rýpar, Sladký Václav, Špaček Jaromír, Štěpánek O. M., dr. Witt a Zika;

trvalým zaměstnáním ze slovenského klubu: dr. Ivanka.

Tiskem rozdáno v 74. schůzí Národního shromáždění československého v úterý, dne září 1919:

Tisk 1588. Odpověď ministra obchodu na dotaz členů Národního shromáždění Rud. Mlčocha, Ecksteinové a soudr. (Tisk č. 1407) o kritických poměrech živnosti truhlářské, a nyní rozdána byla zpráva finančního výboru o vlád. návrhu zákona (tisk č. 1592), jímž se ministr financí zmocňuje, aby vzal z oběhu bankovky jedno- a dvoukorunové výměnou a vybral při tom poplatek (tisk 1594).

Přistoupíme

k dennímu pořádku

dnešní schůze, a to ke

1. zprávě finančního výboru o vládním návrhu zákona (č. t. 1592), jímž se ministr financí zmocňuje, aby vzal z oběhu bankovky jedno- a dvoukorunové výměnou a vybral pří tom poplatek. (Čís. tisku 1594.)

Zpravodajem je pan kol. Malypetr. Uděluji mu slovo.

Zpravodaj posl. Malypetr: Vážené Národní shromáždění!

Předloženou osnovou zákona činí se další krok na cestě směřující k nápravě naší valuty. Při počátku této nápravy a při prvních krocích k ní bylo ohlášeno, že jedním účinným prostředkem, jakým způsobem sanovati naše desolátní valutní poměry, by bylo také odpoutání naší měny - pokud možno rychlé - od dosavadní měny rakousko-uherské vydáním nových československých státovek, nebo bankovek.

Nejrůznějšími obtížemi, z nichž velmi význačné jsou obtíže rázu technického, zdržel se tento krok na svém postupu, a jest opravdu jen litovati, že nemohl býti proveden mnohem dříve, poněvadž by byly jeho výsledky zajisté se také objevily v míře mnohem příznivější.

Okolkováním bankovek, o němž byl ve veřejností pronášen soud velmi různý, z části bylo toto odpoutání naší měny provedeno, ovšem jen u bankovek větších, nikoli však u bankovek drobných, jedno a dvoukorunových, kde by okolkování bylo bývalo spojeno jednak již s tak velkými technickými obtížemi, že by se byly mohly těžko přemoci, a jednak s tak velikým nákladem, že tento náklad by byl nestál v žádném poměru k efektu.

Nyní chce přikročiti vláda k výměně těchto drobných bankovek tím, že budou vyměněny za nové státovky československé, a to 1 a 5tikorunové. Poněvadž náklad, s tím spojený, je velmi značný a celkový náklad na výměnu všech bankovek v naši říši obíhajících je velmi vysoký, navrhuje vláda, aby při této výměně umožněno jí bylo, aby opatřila si úhrad u tohoto nákladu krátkou cestou a to tím, že bude při výměně těchto bankovek jedno- a dvoukorunových vybírati 10% správní poplatek. Bylo by zajisté úplně zbytečné, kdybych se šířil zde o podrobnostech tohoto opatření a zejména o jeho následcích, které se budou jeviti hned po nastoupení účinnosti tohoto zákona tím, že dekretuje tento zákon, že dosavadní bankovky jedno- a dvoukorunové ode dne účinnosti zákona snižují se ve své platební hodnotě o 10%. To znamená, že ode dne, kdy tento zákon nabude platnosti, bankovka tato nejen vůči státu pří výměně, ale též jako platidlo ve styku obyvatelstva mezi sebou nemá větší ceny než o 10% nižší, t. j. jedna koruna má cenu 90 hal. a dvoukoruna pak 1 K 80 h. Zákon navrhuje, aby tato výměna provedla se ve lhůtě stanovené ministerstvem financí. Lhůta tato zajisté bude m sití býti poměrně velmi krátká zejména z toho důvodu, aby tohoto mezidobí nemohlo býti použito k různým cestičkám a cestám, jimiž by se další množství těchto jedno- a dvoukorunových bankovek, které beztak jíž se pokoutním a podloudným způsobem přes všechna opatření, která byla učiněna, do území našeho státu dostaly, nedostaly ještě ve větší míře. Finanční výbor doufá, že tímto opatřením, jakmile bude uzákoněno Národním shromáždění, bude učiněn opravdu velmi podstatný krok, směřující jednak proti nepoměrně velké záplavě těchto drobných peněz, jichž koluje u nás velmi značný nadbytek, a jednak také další krok k nápravě naší měny, a doporučuji návrh vládní ke schválení. Návrh ten zní:

§ 1. Jednokorunové a dvoukorunové bankovky rakousko-uherské banky, obíhající v území československé republiky, buďtež vzaty z oběhu výměnou za jiná zákonná platidla do lhůty, která stanovena bude nařízením. Bankovky, které nebudou v této lhůtě předloženy k výměně, přestanou býti zákonným platidlem.

§ 2. Za výměnu vybéře se správní poplatek 10% jmenovité hodnoty těchto bankovek tak, že snižuje se platební hodnota bankovky jednokorunové na 90 h a dvoukorunové na 1 K 80 h.

§ 3. Provedení tohoto zákona ukládá se ministru financí.

§ 4. Zákon tento nabývá účinností dnen vyhlášení.

Předseda: K slovu není nikdo přihlášen. debata je skončena.Prosím pány, aby zaujali svá místa. (Děje se, zvoní). Hlasovati budeme, poněvadž zákon sám má pouze 4 paragrafy, a nebyly podány žádné pozměňovací návrhy, o celém zákoně najednou. Námitek proti tomu není? (Nebyly.)

Kdo souhlasí s § 1., 2., 3. a 4. zákona, jakož i s jeho nadpisem tak, jak jest obsažen ve zprávě výborové, prosím, aby povstal se svého místa. (Děje se).

To jest většina. Zákon jest schválen v prvním čtení.

Přeje si pan zpravodaj slova také ke druhému čtení?

Zpravodaj posl. Malypetr: Navrhuji jenom změnu formální:

V předposledním řádku § 1. za slovem "výměně" má býti čárka.

Předseda: Pan zpravodaj upozorňuje na jednu korekturu a sice interpunkční. V předposlední řádce § 1. za slovem "výměně" má býti čárka.

Kdo souhlasí s přijatým právě zákonem v I. čtení s touto změnou interpunkční také ve lI. čtení, prosím, aby povstal se svého místa. (Děje se.)

To je většina, zákon je schválen také ve II. čtení a tím tento odstavec denního pořádku je vyřízen.

Nebude-li proti tomu námitka, přistoupíme ještě k provedení některých doplňovacích voleb do výborů. (Námitky nebyly.) Námitky proti tomu není. Navrhuje se, a sice za dra Franke: do ústavního výboru - dr. Bartošek, do výboru zahraničního - dr. Vrbenský, do finanční kontrolní komise - dr. Antonín Klouda.

Kdo s navrženými změnami souhlasí, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To je většina, navržení jsou zvoleni.

Než přistoupíme k ukončení schůze, oznamuji k ohlášenému příjezdu p. ministra zahraničních věcí dra Beneše, že členové Národního shromáždění československého se shromáždí na hradě pražském v přijímací síni ministerského presidia zítra ve středu dne 24. září 1919 o 6 30 hod. večerní, aby tam vyčkali příchodu p. ministra zahraničních věcí.

Přistupuji k ukončení a navrhuji, aby se příští schůze konala ve čtvrtek dne 25. září 1919 o 11 hod. dopolední s tímto denním pořádkem:

1. Zpráva finančního výboru o vládním návrhu zákona, č. t. 960, jímž se zavádí všeobecná daň nápojová, č. t. 1561.

2. Zpráva imunitního výboru o žádostí zemského trestního soudu v Brně za souhlas, aby byl trestně stíhán člen N. S. Jaroslav Rouček pro přečin proti bezpečnosti cti podle §§ů 467, 488, 491 a 493 tr. z., nebo pro přestupek zanedbání povinné péče podle čl. lII. zákona ze dne 15. října 1868, č. 142 ř. z. (k žalobě Bedřicha Vorla). Č. t. 1576.

Jsou snad proti tomuto dnu, nebo proti dennímu pořádku nějaké námitky? (Nebyly.)

Není jich.

Prohlašují návrh za přijatý a končím schůzi.

Konec schůze o 6. hod. 33 min. več.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP