Čtvrtek 20. března 1919

Místopředseda Konečný: Není tomu tak; kdo souhlasí s návrhem, právě v prvém čtení přijatým, také ve druhém čtení, prosím, aby povstal. (Děje se.)

To jest většina. Zákon se přijímá i ve druhém čtení. Tím jest tento bod denního pořadu vyčerpán a přistoupíme k bodu dalšímu, jímž měla býti:

6. Zpráva poštovního a státně-zřízeneckého výboru o návrhu členů N. S. Vojty, dra Lukavského, Buřívala, Brodeckého a soudr., aby bylo zařaděno úřednictvo poštovního a telegrafního ústavu do úřednických tříd hodnostních i platových, (tisky 605 a k č. 605).

Vzhledem k usnesení konference klubovních předsedů bere se tento bod denního pořadu s programu, nebude-li proti tomu námitky. Jest proti tomu námitka? (Nebyla.) Zůstává tedy při tom a přistupujeme ke konečnému bodu dnešního programu, jímž jest:

7. Zpráva finančního výboru o vládním návrhu zákona, jímž se upravuje příslušnost soudů pro řízení o činech trestních, stanovených v nařízeních, vydaných podle zákona ze dne 25. února 1919 č. 84 sb. zák. a nař. Tisk 655.

Vzhledem k nepřítomnosti zpravodaje občana dra Veselého, prosím p. předsedu finančního výboru prof. dra Horáčka, aby převzal referát.

Zpravodaj posl. prof. dr. Horáček: Vážené Národní shromáždění!

Jde o návrh zákona, který nám byl včera předložen a který musí býti do 24 hodin vyřízen. Běží totiž o následující:

Ve zmocňovacím zákoně, který Národní shromáždění dalo ministru financí, jsou jisté přestupky trestány nikoli politickými a důchodkovými úřady, jako dosud, nýbrž přímo soudem, a jsou tu jisté přestupky, které právě mají býti jaksi přísněji trestány, aby bylo zamezeno zatajování jmění. K tomu ovšem nestačí pouhé nařízení vlády, aby působnost soudů mohla býti na takovéto delikty rozšířena, nýbrž k tomu potřebí zákona, poněvadž kdyby se to učinilo pouhým nařízením, tedy by to soudy nemusily respektovat, jelikož, jak známo, soudy vázány jsou pouze zákonem, a je-li nějaké nařízení vydáno, jsou oprávněny zkoumati platnost tohoto nařízení. Kdyby pak nařízení takové se neopíralo o zákon, nemusily by se soudy jednoduše takovýmto nařízením říditi. Následkem toho je ovšem k tomu nutno opatření zvláštního zákona.

To tedy upraveno je v § 1. V § 2. jedná se o přísežné soudní výslechy určitých osob, které právě mají býti provedeny o těch důležitých skutečnostech, kterých ministerstvo financí má zapotřebí, aby mohlo zjistiti skutečný stav jmění, a tu ovšem nestačí jen obyčejné vyšetřování, nýbrž je třeba, by takové osoby byly předvolány k sudu a zde byly přísežně vyslechnuty. To má ovšem další důsledky v tom směru, že by ten, kdo by nepověděl pravdu, mohl býti dle trestního zákona stíhán pro křivé svědectví. To je tedy ten § 2.

§ 3. konečně spočívá v tom, že každý je povinen, do 14 dnů nabídnouti ke koupi cizí valuty a cenné papíry. To také bylo již uvedeno ve zmocňovacím zákoně, ale zde to je výslovně stanoveno jako povinnost.

Celý tento zákon neznamená tedy vlastně žádné novum, tedy my již k tomu zmocnili ministerstvo financí, ale ministerstvo spravedlnosti žádá, aby o tom ještě zvláštní zákon byl vydán, aby nebylo žádné pochybnosti, že se to stalo pouhým nařízením, nýbrž že se to děje zákonem. Finanční výbor byl k tomu cíli svolán ihned a dovoluji si návrh jeho s jistými změnami a doplňky doporučiti ke schválení. (Výborně!)

Místopředseda Konečný: K slovu není nikdo přihlášen. Přistoupíme k hlasování a navrhuji je tím způsobem, že budeme o osnově hlasovati najednou.

Je snad proti tomu nějaká námitka? (Nebyla.)

Poněvadž není tomu tak, přistoupíme k hlasování tímto způsobem.

Kdo souhlasí s čl. 1., 2., 3., 4. a 5., jakož i s nadpisem zákona, prosím, aby povstal se svého místa. (Děje se.)

To je většina. Tím je osnova zákona v prvním čtení přijata.

Přistoupíme ke druhému čtení, není-li proti tomu námitek (Nebyly.)

Není tomu tak. Přeje si p. zpravodaj snad nějaké změny textové?

Zpravodaj dr. Horáček: ne.

Místopředseda Konečný: Prosím, kdo souhlasí s osnovou zákona, právě v prvním čtení přijatou, i v druhém čtení, aby povstal se svého místa. (Stalo se!) To je většina, osnova zákona jest přijata i v druhém čtení.

Tím jest celý denní pořádek dnešní schůze vyčerpán, přikročíme k ukončení schůze. Navrhuji, aby se příští schůze konala ve středu, dne 26. března 1919, o druhé hodině odpolední s tímto denním pořádkem:

1. Zpráva branného výboru o vládním návrhu zákona, kterým se mění nařízení Národního výboru československého 5. listopadu 1918 č. sb. 21 o přísaze vojsk československých. Tisk 648.

2. Zpráva výboru finančního o vládním návrhu na úpravu státní daně a přirážkové základny daní reálních. Tisk 627.

3. Po případě správa sociálně-politického výboru o vládním návrhu zákona o omezení práva stěhovacího - bude-li do toho dne včas zpráva rozdána.

Jsou proti tomu návrhu snad nějaké námitky? (Nebyly.) Není tomu tak, zůstává tedy při tom a tím prohlašuji dnešní schůzi za ukončenu.

(Konec schůze ve 3 hod 10min.)


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP