Kašny, vodní chrliče a dvory

Voda je možná nejdůležitější látkou na Zemi. Měla význam pro samotný vývoj člověka, voda stála v pozadí vzniku prvních organizovaných civilizací. Vodu se člověk snažil ovládnout pomocí jednoduché techniky a to vedlo k dalším objevům. Voda má více než šedesát vlastností, jimiž se odlišuje od standardního chování ostatních kapalin.
Pokud nemáte zájem o vědu, zkuste se na vodu dívat pohledem sochaře, architekta či stavitele. V historických budovách Sněmovny najdeme některá místa, která dokládají, jak naši předci vodu získávali, jak si jí vážili a jak s ní hospodařili. Fontány ve dvorech mezi sněmovními budovami sice již dnes ke svému původnímu účelu neslouží, ale jejich historická i umělecká hodnota je nesporná.

Kašny, fontány a studny

Chrliče

Šternberský palác s barokním průčelím (v dolní části Malostranského náměstí), součást budov Poslanecké sněmovny, je ozdoben 7 zajímavými chrliči, které – jak často a s oblibou uvádějí turističtí průvodci - představují alegorie 7 podob českého parlamentu.
Jak ve své knize o zajímavých stavebních detailech popisuje tvůrce těchto chrličů architekt Ondřej Šefců, u balkonů nebo teras s moniérkovým zábradlím je ideální způsob odvodnění žlábky zaústěnými do vlastní odpadní trouby nebo chrliče. Chrlič se skládá z podkladního plechu, který je při nadezdívce svisle ohnut. Ústí trubky se klínovitě vystřihne a spodní cíp se vyhne dolů kvůli hladšímu výtoku vody. Trubka chrliče má vyčnívat nejméně 90 mm před líc nadezdívky a má být chráněna hustou vyjímatelnou síťkou proti zanesení nečistotami.



ISP (příhlásit)