Sochy, plastiky a české sklo

T. G. Masaryk

Busty prvního prezidenta Československé republiky jsou významně zastoupeny v uměleckém doplnění prostor Poslanecké sněmovny - jak ve veřejné části, tak i v pracovních místnostech předsedy.

Busta TGM u hlavního vstupu Sněmovní 4
(společně s osazenou kamennou deskou)
Detail busty
TGM
Kamenná deska s vytesaným nápisem:
"T.G. Masaryk se zasloužil o stát" (dle zákona z 26. 2. 1930)
Historická socha prezidenta Masaryka se po desetiletích vrátila do Poslanecké sněmovny
a byla umístěna do předsálí kanceláře předsedy.
Slavnostní inaugurace proběhla 12. března 2020.
Busta TGM v pracovně
předsedy Poslanecké sněmovny

F. L. Rieger

V úterý 11. prosince 2018 byla v budově Poslanecké sněmovny v Praze slavnostně odhalena busta F. L. Riegra, jako trvalá upomínka na Riegerovy politické aktivity a objektivní zásluhy. Je opatřena citátem z jeho parlamentní řeči na kroměřížském sněmu v roce 1849.
Riegerovo všestranné působení povzneslo vzdělanost a kulturu v českých zemích. Stál u zrodu myšlenky Národního divadla, české univerzity i Hlávkovy Akademie věd a umění, dnešní AV ČR.
Poslanecké sněmovně věnoval sochu Václav Macháček Rieger, přímý Riegerův potomek a pěstitel jeho odkazu. Autorem architektonického ztvárnění pilíře busty je akademický sochař Pavel Filip.
Instalace je umístěna v blízkosti novinářského atria a prostor před ní je často využíván k televizním rozhovorům s politiky.

Slavnostní odhalení busty F. L. Riegera za účasti
předsedy Poslanecké sněmovny R. Vondráčka

Lev - symbol české státnosti od prof. S. Hanzíka

Velká pískovcová plastika ve vstupním prostoru
severního atria
Detail pozadí sochy -
pískovcový obklad stěny

Z. Kolářský a M. Knobloch - státní znak

Akademičtí sochaři a medailéři Zdeněk Kolářský a Milan Knobloch jsou autory plastiky státního znaku a celé kompozice čelní stěny v Sále státních aktů. Zde se odehrává pravidelné slavnostní předávání dekretů o udělení obecního symbolu (znaku nebo vlajky) zástupcům obcí předsedou Poslanecké sněmovny.

Kompozice čelní stěny se státním znakem Detail státního znaku s lipovými listy

O. Zoubek - Mateřídouška

Olbram Zoubek patřil mezi nejvýznamnější české sochaře druhé poloviny 20. století. Jeho "Mateřídouška" je bronzová socha v nadživotní velikosti a je umístěna v reprezentativním předsálí prostor předsedy Poslanecké sněmovny.

O. Zoubek - Mateřídouška

P. Monhart - busta K. Kryla

Kancelář Poslanecké sněmovny uzavřela v roce 2014 (v roce nedožitých sedmdesátých narozenin K. Kryla) dohodu o bezplatném zapůjčení busty Karla Kryla s jejím autorem Pavlem Monhartem a umístila tento umělecký artefakt ve výstavních prostorách. U příležitosti instalace této sochy se uskutečnila vernisáž, kterou otevřel a zaštítil tehdejší ministr kultury.
Po cca pěti měsících, kdy byla socha vystavena a každý návštěvník sněmovní budovy si ji mohl prohlédnout, mělo dojít k navrácení jejímu autorovi. Avšak členové poslaneckého klubu KDU-ČSL nabídli k jejímu umístění své propůjčené prostory.
Od této doby je busta Karla Kryla důstojně a reprezentativně umístěna ve vstupním foyeru klubových prostor poslaneckého klubu KDU-ČSL.

P. Monhart - Karel Kryl

V. Procházka - umělecká křišťálová svítidla

Ve sněmovních prostorách nechybí ani typicky české sklářské umění. Akademický malíř Vladimír Procházka, jehož skleněné plastiky jsou součástí soukromých a veřejných sbírek takřka po celém světě, navrhl a vytvořil pro objekt Poslanecké sněmovny křišťálová svítidla v zrcadlových skleněných polích. Tvoří strop ve všech třech síních prostor tzv. Státních aktů.

Panoramatický pohled na umělecká stropní křišťálová svítidla
Pohled na hlavních sál tzv. Státních aktů Detail křišťálové osvětlovací instalace


ISP (příhlásit)