Neautorizováno!
(18.50 hodin)
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Dobrý večer, vážený pane místopředsedo, kolegyně, kolegové, já si k tomuto sněmovnímu tisku 824 dovolím dát velmi stručný a jasný úvod. Děkuji i za tu vůli projednat toto ve zkráceném řízení v rámci stavu legislativní nouze, protože si myslím, že každý chápeme smysl toho zákona s ohledem na pomoc domácnostem zasažených po povodních, které proběhly, a ta změna a ta pomoc spočívá v základních principiálních věcech, a to je rozšíření možnosti poskytování ošetřovného tak, aby toto ošetřovné mohlo být poskytováno do 31. března příštího roku bez těch omezení, které tam jsou dnes z pohledu dnů čerpaných během roku, a to jak v případě rodičů, kteří mají děti, tak i v případě těch dospělých osob, které pečují o osobu blízkou a ať už v případě uzavřeného školského zařízení, nebo v případě uzavřeného pobytového zařízení, musí řešit to... (V sále je hluk.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano, pane vicepremiére, rozumím. Míra hluku v sálu je taková, že není možnost pokračovat v projednávání. Prosím kolegyně a kolegy, aby se utišili a umožnili vám v klidu pokračovat.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Děkuji. Tak, aby toto bylo možné poskytovat s ohledem na ty potřeby v tom území, protože některá školská zařízení, některá sociální zařízení mohou být v tomto období uzavřena, případně mohou se na několik dnů třeba dostat do situace, že budou uzavřena. Také chceme poskytovat toto ošetřovné i zaměstnancům činných(?) na základě dohody o pracovní činnosti a dohody o provedení práce, jsou-li účastny nemocenského pojištění.
Dále také chceme umožnit pečujícím osobám se vystřídat i vícekrát v rámci této podpůrčí doby, a to platí i pro více než dvě oprávněné osoby. Chceme umožnit vyplácet ošetřovné za jednotlivé měsíce, přičemž na předepsaném tiskopise za příslušný měsíc zaměstnanec bude uvádět dny, v něž o dítě pečoval. Také přistupujeme ke zjednodušení nevyžadovat potvrzení školy či školského zařízení o jeho uzavření a místo toho umožnit pojištěnci doložit uzavření tohoto zařízení jeho prohlášením, a tak dále s tím, že dopad do státního rozpočtu odhadujeme, že může být v maximální výši 300 až 350 milionů korun.
Další úprava, která se týká tohoto sněmovního tisku, se týká zákona o pomoci v hmotné nouzi. Tady jednoznačně chceme jasně definovat, že nárok na dávku mimořádné okamžité pomoci vzniká pouze tehdy, pokud osoba, případně osoby s ní společně posuzované jsou nuceny za úhradu využívat dočasné náhradní ubytování proto, že v důsledku povodní se stala stavba, ve které do té doby trvale bydlely, neobyvatelnou nebo ji bylo nutné odstranit a zároveň nemohou vzhledem k okolnostem a své situaci využít jiné vhodné náhradní ubytování než dočasné náhradní ubytování za úhradu. To znamená je to specifické opatření, kterým chceme podpořit úhradu, vyřešit úhradu nákladů lidí, kteří ztratili střechu nad hlavou, nemají kde bydlet. (V sále je opět hluk.)
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Ano, pane vicepremiére, rozumím. Opakovaně prosím kolegy a kolegyně, kteří se nechtějí věnovat tomuto poměrně důležitému bodu i v pravé části Poslanecké sněmovny, prosím kolegyně a kolegy, aby se utišili a případně přenesli svoji diskusi mimo sál.
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí ČR Marian Jurečka: Tak, aby u těchto domácností, které nemají tu střechu nad hlavu a nemají opravdu kde bydlet, jsme umožnili podporu, to náhradní ubytování, částkou měsíčně na jednu osobu 15 000 korun, na dvě osoby 18 000, na tři osoby 21, na čtyři a více osob 24 000 měsíčně však do výše prokázaných nákladů. Tak.
Dále také řešíme touto úpravou ještě také to, abychom byli schopni podpořit domácnosti tam, kde víme, že bude ten souběh nákladů na energie z důvodu vysoušení, vytápění, dneska by ta částka měsíčně byla maximálně ten dvacetinásobek životního minima, tedy 97 200. My to navyšujeme na čtyřicetinásobek, to znamená 194 400, tak, abychom byli schopni plně pokrýt tu topnou sezónu, pokud by docházelo až k takto vysokým nákladům, což určitě nelze vyloučit.
Takže to je další úprava, kterou reagujeme na to, jak efektivně podpořit tyto domácnosti zasažené povodněmi. To nám v tom portfoliu té nabídky mimořádné okamžité pomoci chybělo, proto to tam doplňujeme.
Děkuju za pozornost a budu vás prosit o podporu. Děkuju vám.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju, pane ministře. A dodávám, že výbor pro sociální politiku, jemuž byl vládní návrh zákona přikázán rozhodnutím předsedkyně, jej projednal a přijal usnesení, které vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 824/1.
A nyní poprosím, aby se slova ujal zpravodaj výboru pro sociální politiku, pan poslanec Vít Kaňkovský, a informoval nás o projednání tohoto návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy nám odůvodnil. Pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Vít Kaňkovský: Vážený pane místopředsedo, vážený pane ministře, vážení kolegové, kolegyně, vážení členové vlády, jak už avizoval pan místopředseda, tento legislativní tisk je navržen ve zkráceném jednání ve stavu legislativní nouze, a proto z rozhodnutí předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové dnes zasedl na své mimořádné 55. schůzi výbor pro sociální politiku k tomuto sněmovnímu tisku, projednal tento návrh zákona a přijal usnesení, se kterým bych vás rád seznámil.
Jde o 205. usnesení výboru pro sociální politiku z dnešní 55. schůze k vládnímu návrhu zákona o mimořádné podpoře osob zasažených povodněmi v roce 2024 a o změně zákona číslo 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 824.
Po úvodním slově zástupkyň Ministerstva práce a sociálních věcí, paní vrchní ředitelky Ivy Merhautové a vrchní ředitelky Dany Roučkové, zpravodajské zprávě poslance Víta Kaňkovského a po rozpravě výbor pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky za
I. Navrhuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby se konala obecná rozprava o návrhu zákona.
II. Navrhuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby se vedla podrobná rozprava ke všem částem návrhu zákona.
III. Navrhuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby své jednání k tomuto návrhu zákona ukončila nejpozději do 19 hodin dne 22. 10. 2024. To se domnívám, že možná úplně nestihneme.
IV. Doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, aby vyslovila souhlas s vládním návrhem zákona o mimořádné podpoře osob zasažených povodněmi v roce 2024 a o změně zákona číslo 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů, sněmovní tisk 824.
V. Zmocňuje zpravodaje výboru, aby se stanoviskem výboru seznámil schůzi Poslanecké sněmovny a ve spolupráci s Legislativním odborem Kanceláře Poslanecké sněmovny provedl příslušné legislativně technické úpravy.
Jenom nad rámec tohoto usnesení. Na výboru jsme jednali o jednom pozměňovacím návrhu, se kterým vás potom seznámí paní místopředsedkyně výboru Lucie Šafránková, věcně jsme se s ním ztotožnili, nicméně kvůli některým legislativním úpravám bude načten v nové podobě společně několika poslanci. Tolik za mě, děkuji za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Skopeček: Děkuju, pane poslanče. A jak jste naznačil i ve své řeči, nyní rozhodneme, zda povedeme obecnou rozpravu o návrhu. Já tedy přivolám gongem kolegy.
A připomínám, že nyní budeme rozhodovat o tom, jestli povedeme o předloženém návrhu obecnou rozpravu.
Já zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro, abychom vedli o předmětném zákoně obecnou rozpravu, ať stiskne tlačítko zdvihne ruku. Kdo je proti?
Hlasování číslo 50, bylo přihlášeno 187 poslanců, pro hlasovalo 128, proti byl jeden. Návrh jsme přijali.
A já tedy podle odhlasovaného postupu otevírám obecnou rozpravu, do které se v této chvíli hlásí jako první paní poslankyně Šafránková.
Tak, paní poslankyně, máte slovo. A kolegy a kolegyně znovu poprosím, aby udržovali v sále klid tak, abyste mohla v klidu mluvit.
Poslankyně Lucie Šafránková: Děkuji vám za slovo, pane místopředsedo. Vážené kolegyně, vážení kolegové, dovolte mi opravdu jen krátké stanovisko za náš klub, který pomoc občanům zasaženým povodněmi podporuje. Za nás je důležité, aby tato pomoc byla opravdu rychlá, efektivní, protože ti lidé často mají opravdu vážné problémy, nemají střechu nad hlavou, o kterou přišli. ***