(17.20 hodin)
(pokračuje Tomio Okamura)
Samostatnou kapitolou je jediný konkrétní počin Ministerstva práce a sociálních věcí, tedy pětitisícový příspěvek pro vybranou skupinu dětí a jejich rodin, jehož vypracování trvalo nesmírně dlouho, jeho administrace a výplata je velmi složitá a většina rodin, které na něj mají právo, jej obdrží možná až během podzimu, přestože jim vláda slibovala, že se tak stane na začátku školního roku. Nehledě na to, že samotné nastavení tohoto příspěvku bylo velmi diskriminační, mnoho dětí z nároku na něj ministerstvo a vláda bezdůvodně a arogantně vyloučily a návrhy naší poslankyně Lucie Šafránkové na nápravu těchto diskriminací byly samozřejmě vládními poslanci odmítnuty. Tento pětitisícový příspěvek SPD samozřejmě podpořilo, protože lepší mít něco než nic.
Na konci téměř roční velmi smutné bilance této vlády je pak balíček opatření na zmírnění dopadu energetické chudoby, což je pracovní materiál poradního orgánu vlády Národní ekonomické rady vlády z minulého měsíce. Tento materiál se v drtivé většině všech výstupů shoduje s tím, co v oblasti daňové, sociální a rodinné politiky dlouhodobě říká hnutí SPD, co máme v politickém a volebním programu a co jsme již předložili formou konkrétních návrhů na změny příslušných zákonů. Jde zejména o to, že chceme zvýšit enormně nízké a zastarale nastavené normativy u příspěvku na bydlení, zvláště u máločlenných a seniorských domácností, chceme valorizaci výše přídavků na děti, jehož reálná hodnota už neodpovídá ani úrovni roku 2008, chceme podporu nízkopříjmových seniorů pobírajících důchod, kdy mimořádné valorizace nezvyšují základní výměru důchodu, a tedy pomáhají více vysokopříjmovým důchodcům a jsou vrcholně nespravedlivé vůči těm nízkopříjmovým.
Národní ekonomická rada vlády dále žádá výraznější daňové zvýhodnění zaměstnanců s nejnižšími příjmy, což je všechno plně v souladu s programem SPD, ale vláda to odmítá dělat. Cílem těchto opatření, která navrhujeme a navrhuje je i Národní ekonomická rada vlády, je co nejvíce využívat již zavedené nástroje daňové a dávkové politiky, zaměřit se na nejvíce ohrožené skupiny obyvatel a omezovat jejich rozpočtové dopady a proinflační efekty.
Doslova neudržitelná je pak situace rodičů samoživitelů. Pád do chudoby hrozí minimálně polovině z nich a jde tak o nepřijatelné ohrožení životní úrovně, kvality života, vývoje a kvality života desetitisíců dětí. Tady není na co čekat ani jediný den, ale vláda stále čeká, a odpovědný je ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka za KDU-ČSL, který vůbec nic nedělá.
U samostatně žijících seniorů vzrostla příjmová chudoba od listopadu 2021 dokonce o 40 procentních bodů. Z výzkumu dále vyplývá, že momentálně žije 43 % lidí ze samostatně žijících seniorů v příjmové chudobě. U samoživitelů je to zhruba polovina. Příjmově chudá je podle výzkumu každá šestá česká domácnost. Dalších 16 % českých domácností má nízké příjmy a úspory, které jim vydrží maximálně jeden měsíc. To už jsme na třetině domácností, a vláda Petra Fialy dělá, jako když neslyší a nevidí.
Vyspělost každé společnosti se pozná podle toho, jak se dokáže postarat o své nejbezbrannější a nejohroženější obyvatele. Měřeno tímto ukazatelem selhává vláda Petra Fialy na celé čáře. Takhle špatná sociální situace tu od listopadu 1989 skutečně ještě nebyla. Je to tragédie a žádné výmluvy Fialovy vlády, kterými nás zásobuje, neobstojí. Vina a odpovědnost je plně na straně současné vlády, která má všechny potřebné informace a prostředky a má k dispozici doporučení expertů a návrhy opozice, ale už téměř rok vše odmítá, nekomunikuje, nekoná a situaci neobhajitelně zlehčuje.
Hnutí SPD tady do Sněmovny podalo všechny možné návrhy na zlepšení sociální situace pracujících občanů, studentů, rodin s dětmi, samoživitelů, zdravotně postižených lidí a seniorů. Vláda Petra Fialy ale všechny návrhy odmítá, aniž by sama nějaký návrh na zlepšení podala, a to je důvod té naší mimořádné schůze, kterou nám tady stejně za chvíli zamítnete.
A znovu bych chtěl občany vyzvat, aby přišli příští týden k volbám a udělali z toho referendum o spokojenosti s Fialovou vládou. Děkuju za pozornost.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vám děkuji. Vzhledem k tomu, že už se nikdo další nehlásí, nyní budeme hlasovat o stanovení pořadu 37. schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce. Připomínám, že podle § 54 odst. 7 zákona o jednacím řádu rozhodne Sněmovna pouze o pořadu uvedeném v žádosti. Nelze navrhovat žádnou změnu ani doplnění pořadu, rovněž tak nelze rozšiřovat schválený pořad.
Nyní budeme hlasovat o celém návrhu pořadu 37 schůze Poslanecké sněmovny, jak byl písemně předložen. Eviduji žádost o odhlášení, já vás odhlásím, požádám vás o opětovné přihlášení.
Zahajuji hlasování a ptám se - dobře, je zde námitka, já tedy ukončím hlasování (číslo 2), prohlašuji ho za zmatečné.
Už jsme všichni v sále.
Já tedy zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro pořad schůze tak, jak jsem jej přečetl? Ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Je to hlasování s pořadovým číslem 3, přihlášeno je 145 poslankyň a poslanců, pro návrh 69, proti 74. S návrhem pořadu nebyl vysloven souhlas.
Končím tuto schůzi.
Nyní vyhlašuji přestávku na pět minut. O půl šesté budeme pokračovat další mimořádnou schůzí. Děkuji.
(Schůze skončila v 17.26 hodin.) ***