(Ve 14.33 místopředsedkyně Sněmovny Richterová požádala o prodloužení pauzy do 15.30 hodin. V 15 hodin pak potvrdila prodloužení přestávky do 15.30 hodin. Jednání pokračovalo v 15.30 hodin.)

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, dovolte, abych vás předtím, než budeme pokračovat v přerušené schůzi - prosím o klid - seznámil s dohodou z dnešního grémia, s dohodou všech poslaneckých klubů. Navrhujeme následující postup, a to pokračovat v přerušené 20. schůzi do 18. hodiny, a to projednáváním bodu 2, to je o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, v prvním čtení. Na 18. hodinu na dnešek bude svolána 22. schůze a po ukončení této 22. schůze bychom pokračovali v přerušené 20. schůzi. S tím, že zítra, čili ve čtvrtek pátého, v 8 hodin ráno bude zahájena 21. schůze.

Po dohodě s jednotlivými předsedy klubů v tuto chvíli musíme rozhodnout o následujících procedurálních návrzích a budeme hlasovat dvě hlasování. První, z důvodu možného pokračování 20. schůze, této schůze, po 19. a 21. hodině je třeba hlasovat o meritorním a procedurálním jednání o návrzích zákonů po těchto hodinách na této schůzi. Je to podle § 53. To druhé hlasování by bylo o vyčlenění jiných hodin pro jednání Sněmovny, a to je na zítřek, kdy bychom si měli odsouhlasit, že zítra bude Poslanecká sněmovna jednat už od 8 hodin. Takže tato dvě hlasování teď máme před sebou. Takže já vás teď odhlásím. Prosím, abyste se přihlásili všichni.

 

Takže já ještě jednou zopakuji pro ty, co přišli později, že v tuto chvíli budeme hlasovat, že z důvodu možného pokračování 20. schůze, to je ta, co probíhá teď, po 19. a 21. hodině je třeba hlasovat o meritorním a procedurálním jednání o návrzích zákonů po těchto hodinách na této schůzi.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

hlasování 11 přihlášeno 137, pro 135, proti nikdo. Výsledek: přijato.

 

A čeká nás ještě jedno hlasování, a to o vyčlenění jiných hodin pro jednání Sněmovny, a proto tedy navrhuji toto usnesení: "Poslanecká sněmovna souhlasí, že Poslanecká sněmovna bude jednat ve čtvrtek, zítra, 5. května, a to od 8 hodin."

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

hlasování 12 přihlášeno 143, pro 142, (proti nikdo). Výsledek: přijato.

 

Tak a v tuto chvíli můžeme tedy pokračovat v obecné rozpravě. Jsme u vládního návrhu, kterým se mění zákon 592 o pojistném na veřejné zdravotní pojištění. Jsme v obecné rozpravě. S přednostním právem se nikdo nehlásí, takže další v pořadí je pan... vidím... pane poslanče, s přednostním právem? Pardon.

 

Poslanec Jiří Mašek: Ano, děkuji. Dovolil jsem se přihlásit s přednostním právem se stanoviskem klubu ANO 2011. (V sále je silný hluk.)

 

Místopředseda PSP Karel Havlíček: Já vás přeruším na chvíli... Tak máte slovo, pane poslanče. Je to stanovisko klubu. Pane poslanče, se stanoviskem klubu. Prosím, máte slovo.

 

Poslanec Jiří Mašek: Děkuji kolegovi Adamcovi, prostřednictvím předsedajícího, za povolení. A chtěl bych se teď vyjádřit za klub ANO 2011 k projednávanému sněmovnímu tisku 166, ve kterém jde o snížení plateb za státní pojištěnce.

Tak jak ten tisk je v současnosti dostupný, tak s ním nemůžeme souhlasit a nemůžeme ho podpořit. A nemůžeme podpořit z toho důvodu, že se jedná o snížení plateb za státní pojištěnce v souhrnu o 14 miliard, respektive o 400 korun měsíčně na jednoho státního pojištěnce. Problém je v tom, že naše vláda v loňském roce přijala usnesením vlády č. 252/2021 Sb. právě navýšení platby za státní pojištěnce, a to z vyměřovacího základu 14 570 korun platba za státního pojištěnce 1 967 korun. Došlo k zvýšení této platby o 200 korun. Podotýkám, že k tomu zvýšení došlo za vlády Andreje Babiše třikrát, a to postupnými kroky. A ten důvod byl poměrně jasný. Ten důvod byl probíhající covidová krize, zvýšené náklady zdravotních pojišťoven - budu ještě o tom mluvit - zejména ve vztahu k testování, očkování a podobně. Mimochodem, když už jsem zmínil tyto vícenáklady, tak tvořily 17 miliard korun na testování, na očkování to bylo zhruba 10 miliard, dále to byly peníze zhruba ve výši 7 miliard na výpadky péče zdravotnických zařízení na jejich krytí a celkem to tvořilo v souhrnu 40 miliard korun vícenákladů. Takže tam bylo potřeba skutečně přidat a to přidání bylo významné. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP