(11.20 hodin)
(pokračuje Jozef Síkela)
Akta SPU jsou pravidelně revidována, a to nejvyšším orgánem, kterým je Kongres SPU, scházející se zpravidla každé čtyři roky. Poměrně složitý vývoj v poslední době, kdy například Spojené státy americké hrozily vystoupením z SPU, však vedl ke svolání dvou mimořádných kongresů, a to v letech 2018 a 2019. Výstupem obou těchto kongresů jsou změny a doplňky jednotlivých smluv, které jsou nyní ve formě takzvaných dodatkových protokolů znovu předkládány Parlamentu České republiky. Akta SPU byla na obou mimořádných kongresech podepsána Českou republikou s výhradou jejich ratifikace. S obsahem Akt vyslovila vláda souhlas svým usnesením v červenci 2020 a pak znovu v prosinci 2021.
Praktickým naplňováním obsahu Akt je v České republice pověřena Česká pošta, státní podnik, a to na základě zákona o poštovních službách, který ukládá držiteli poštovní licence mimo jiné zajišťovat i mezinárodní poštovní služby v souladu s Akty SPU.
Texty Akt SPU, které jsou přílohou dnes projednávaného sněmovního tisku, nepřináší pro Českou republiku žádné komplikace. Nevznikají z nich rovněž žádné nové nároky na státní rozpočet. Poté, co zahraniční výbor dne 3. února letošního roku tento tisk projednal a na základě toho doporučil Poslanecké sněmovně dát souhlas k ratifikaci Akt SPU, a souhlas dal v březnu rovněž i Senát Parlamentu, vás chci požádat, vážené paní poslankyně a vážení páni poslanci, abyste svými hlasy podpořili tento souhlas i vy. Děkuji.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: Také děkuji za uvedení tisku a prosím o usazení u stolku zpravodajů.
Nyní prosím zpravodaje zahraničního výboru, pana poslance Jaroslava Bžocha, aby odůvodnil usnesení výboru, které bylo doručeno jako sněmovní tisk 92/1. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Jaroslav Bžoch: Děkuji za slovo, paní předsedkyně. Vážení členové vlády, vážené kolegyně, vážení kolegové, jak už zde zaznělo, zahraniční výbor se tímto tiskem zabýval na své 5. schůzi dne 3. února.
Pan ministr řekl podstatné věci, já jen doplním takovou tu základní věc, kvůli které se konaly ty dva mimořádné mítinky, a proč USA hrozilo tím, že odstoupí. Tato poštovní unie samozřejmě dává dohromady i jakýsi systém náhrad za přijímání balíků na své území členských států a některé státy, jako například Spojené státy, ale i Česká republika, se stávají takovým tím nuceným plátcem toho, že má vysoký import malých zásilek nebo balíkových zásilek například z Číny, a proto došlo k těmto mimořádným kongresům, kde se tato situace měla narovnávat.
Já vás teď seznámím s usnesením zahraničního výboru, které jsme přijali na 5. schůzi:
"Po odůvodnění náměstka ministra průmyslu a obchodu inženýra Petra Očka, zpravodajské zprávě poslance Jaroslava Bžocha a po rozpravě zahraniční výbor
I. doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky dává souhlas k ratifikaci Akt Světové poštovní unie, podepsaných na mimořádném Kongresu Světové poštovní unie, který se konal ve dnech 3. až 7. září 2018 v Addis Abebě, a na mimořádném Kongresu Světové poštovní unie, který se konal ve dnech 24. až 26. září 2019 v Ženevě;
II. pověřuje předsedu výboru, aby toto usnesení předložil předsedkyni Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky;
III. zmocňuje zpravodaje výboru, aby na schůzi Poslanecké sněmovny podal zprávu o výsledcích projednávání tohoto vládního návrhu na schůzi zahraničního výboru."
Děkuji za pozornost.
Předsedkyně PSP Markéta Pekarová Adamová: My také děkujeme za přednesení zpravodajské zprávy. Otevírám rozpravu, do níž nemám žádného přihlášeného, ani žádného dalšího nevidím, proto rozpravu končím.
Ptám se, zda je zájem o závěrečná slova? Nikoliv.
Takže přikročíme k hlasování o navrženém usnesení, tak jak bylo panem zpravodajem před chvílí předneseno.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro přednesené usnesení? Kdo je proti?
V hlasování číslo 94 přihlášeno 147 přítomných, pro 137, proti žádný. S návrhem usnesení byl vysloven souhlas.
Děkuji panu předkladateli i zpravodaji a uzavírám projednávání tohoto bodu.
Přistoupíme k bodu
71.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu ČR k vyslovení souhlasu s ratifikací
Dodatek č. 1 k Hostitelské dohodě týkající se umístění, podpory, výsad a imunit
mezi vládou České republiky a Agenturou pro evropský globální navigační satelitní
systém (GNSS), podepsané v Praze dne 27. ledna 2012
/sněmovní tisk 194/ - prvé čtení
Předložený návrh uvede ministr dopravy pan Martin Kupka, který už je připraven, a já mu dávám slovo.
Ministr dopravy ČR Martin Kupka: Vážená paní předsedkyně, vážené kolegyně, vážení kolegové, před sebou máte návrh na sjednání Dodatku č. 1 k Hostitelské dohodě mezi vládou České republiky a Agenturou pro evropský globální navigační satelitní systém týkající se umístění podpory, výsad a imunit, podepsané v Praze dne 27. ledna 2012. Jedná se o krok, který může být pro Českou republiky velmi příznivý, může posílit naši prestiž v Evropské unii, ale fakticky i na celém světě, protože rozšíření právě služeb této agentury znamená významné posílení datové konektivity, bezpečnosti a tak dále. V květnu loňského roku došlo k nařízení kosmického programu EU k transformaci původní Agentury GSA pro unijní družicové navigační systémy na novou Agenturu pro kosmický program EUSPA a tím se významně rozšířila působnost původní agentury z oblasti čistě družicové navigace na všechny složky kosmického programu Evropské unie, tedy i na systém pozorování země Copernicus, systém vládní družicové komunikace GOVSATCOM a další. Podstatně se také zvýšil význam agentury a rozsah její činnosti. Připomínám, že jde o první a vlastně dosud jedinou agenturu Evropské unie se sídlem v České republice. Je jasné, že přítomnost agentury v České republice má přímý ekonomický, finanční efekt v řádu stovek milionů korun ročně. Má ale, jak jsem zmiňoval, i významný efekt pro prestiž České republiky, ale například i pro rozvoj vědeckých projektů, protože například u sledování Země formou systému Copernicus, na tom se podílí celá řada českých univerzit a představuje to významný posun i z hlediska sledování změn na planetě Zemi.
Zároveň bych chtěl zdůraznit, že přítomnost Agentury znamená samozřejmě také větší koncentraci odborníků, kteří do Prahy přijíždějí a kteří tady také následně pracují. Znamená to příležitost pro setkávání dalších lidí z různých konců Evropy, zároveň otevírání dveří pro české firmy a přirozeně lákání poboček zahraničních firem do České republiky, rozšíření kongresové turistiky a podobně.
V souvislosti se vznikem EUSPA je možné očekávat další znásobení přínosu pro Českou republiku oproti přínosům realizovaným s umístěním sídla původní agentury. Navýšení odpovědností a úkolů agentury si však ale vyžádá vyšší personální i technické zdroje, pro něž již nebude dostačovat současná podoba poskytovaná GSA na základě původní hostitelské dohody. Aktuální situace je taková, že to sídlo, které mnozí z vás znají, v Holešovicích, praská ve švech a je nezbytně nutné řešit právě budoucí další prostory. Dá se očekávat, že v nadcházejících letech dojde k výraznému navýšení počtu zaměstnanců samotné agentury. Těch bylo v dosavadních letech kolem dvou set, ale do roku 2026 by mohlo dojít k rozšíření počtu až na 570 lidí. Zároveň nyní probíhají na úrovni Rady Evropské unie, Evropského parlamentu jednání o dalším unijním kosmickém systému pro zabezpečení telekomunikačního spojení. Nepochybně bude součástí naší předsednické agendy v následujícím roce i posílení Secure Connectivity, tedy bezpečné datové výměny, ve které může hrát významnou roli a bude hrát velmi pravděpodobně agentura EUSPA. Má se jednat o systém, který bude čítat stovky družic, a měl by zajistit v podstatě samostatnou funkční cestu k poskytování datového připojení internetového pro země Evropské unie. Dá se tedy velmi jednoduše předpokládat, že počty pracovníků EUSPA dál porostou. Zástupci České republiky a agentury při společných jednáních dospěli k tomu, že je nutné posílit prostor zajištění nové budovy pro účely EUSPA v širším centru Prahy. Tady už probíhá intenzivní spolupráce s hlavním městem nad konkrétním řešením a zároveň zabezpečení datové bude mít na starosti centrum služeb Státní pokladny, Centrum sdílených služeb v Zelenči. ***