(11.30 hodin)
Poslankyně Tereza Hyťhová: Vážený pane předsedající, děkuji za slovo. Já bych se k tomuto zákonu ráda vyjádřila za hnutí Trikolóra a řekla bych naše stanovisko.
Zákony typu "obhajoba je součástí obžaloby" my naprosto odmítáme. Proto tento návrh nepodpoříme. Podpoříme jak návrh na navrácení k přepracování, tak, pokud bude, návrh na zamítnutí. My nechceme, aby zde vznikl prokurátorský stát. Jsme pro vládu práva a také demokracii. Pilíře skutečné demokracie jsou moc zákonodárná a moc soudní. Prokuratura musí být součástí moci výkonné.
Takže jak jsem řekla, podpoříme návrhy k přepracování i k zamítnutí. Považuji za naprosto absurdní, že tady máme dneska svolanou mimořádnou schůzi a vlastně se tady dozvíme, že tento návrh je zcela špatný a už je na stole také komplexní pozměňující návrh. To považuji za naprosto absurdní, protože tady trávíme spoustu času a v podstatě se dozvíme, že to není ani dobře připraveno. Takže jak říkám, my tento návrh nepodpoříme. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji. Hlásí se ještě někdo do obecné rozpravy? Do rozpravy se nikdo nehlásí, rozpravu končím. Zájem o závěrečná slova? Paní ministryně má zájem o závěrečné slovo. Prosím, máte slovo.
Ministryně spravedlnosti ČR Marie Benešová Vážení poslanci, poslankyně, já jsem čekala, že to nebude jednoduché přijít s tímto zákonem a že bude chybět hlavně politická vůle. A o té tady mluvme. Nemluvme o tom, že zákon je neústavní, nemluvme o tom, že zákon je špatně zpracovaný. Mají ho jiné státy a jsme jedni z posledních, kdo ho tady nemá. Takže očekávala jsem, že tady budou potíže, ale že nastane taková panika, to jsem vskutku neočekávala.
Těžko se asi argumentuje, když se tady používají výraziva jako transparentní teroristé a takovéto přirovnávky. Já si myslím, že ten pozměňovací návrh komplexní, který tady představil pan předseda Poslanecké sněmovny, není proto, že ten zákon je špatně legislativně napsán a že je v rozporu s Ústavu, ale jedná se v podstatě o docílení politického kompromisu, o to tady šlo. A ten pozměňovací návrh většinu těch problémů, co tu označil pan poslanec Benda, v podstatě řeší. Jde o to tady dát pravidla té šedé zóně, která existuje, a těm jednáním, která jsou podivná a která jsme tady odsuzovali, a umožnit kontrolu veřejnosti. To je celé. Neklademe si ambice to dát úplně na všechno, to by se asi těžko zvládlo. Nelze třeba ten zákon rozšířit na veřejné zakázky, tam je to trestné, tady je to netrestné.
Takže logicky uvažujte a prosím vás znovu, zamyslete se nad tím. Kritizují nás z Evropy, dávají nás do souvislosti s tzv. vládou práva. A vládu práva dávají do souvislosti s tím, že Česká republika nebude dostávat dotace. Takže promyslete si to znovu, než zvednete tu ruku.
A jinak Sněmovna je samozřejmě suverén, Sněmovna rozhodne. A já se nezastřelím, když se rozhodne negativně.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji paní ministryni. To bylo závěrečné slovo. A máme tady některé návrhy, se kterými se v této chvíli máme vyrovnat hlasováním. Konkrétně tedy jeden. Zazněl návrh na vrácení předloženého návrhu navrhovateli k dopracování, ten předložil pan poslanec Marek Benda. Návrh na zamítnutí v rozpravě nezazněl. A pak se ještě vyrovnáme popř. s návrhem na prodloužení lhůty ve výborech na dvacet dnů. (Šum z pléna.) Ano, pan poslanec Grospič... Já v záznamech návrh na zamítnutí nemám. Pokud ho pan poslanec řekl, prosím, aby nás ještě o tom informoval, ať je to v pořádku i pro stenozáznam, kdyby byly nejasnosti.
Poslanec Stanislav Grospič: Dobře, pane místopředsedo. Nemám vůbec žádný problém, jsem trošku možná s tou rouškou huhlal. Navrhoval jsem nejprve zamítnutí předloženého návrhu zákona, a pokud neprojde, tak vrácení k přepracování.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Dobře, takže upravíme záznamy, které tady jsou. Pan poslanec Grospič navrhl v rozpravě zamítnutí. V souladu s jednacím řádem a běžným postupem budeme nejprve hlasovat ale o vrácení předloženého návrhu navrhovateli k dopracování. Všechny jsem vás odhlásil, přihlaste se prosím znovu svými kartami.
A hlasujeme o vrácení návrhu k dopracování.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 4, přihlášeno 79 poslanců, pro 24, proti 20. Návrh nebyl přijat.
Nyní budeme hlasovat o návrhu na zamítnutí předloženého návrhu.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 5, přihlášeno 82 poslanců, pro 21, proti 22. Návrh nebyl přijat.
Nyní se budeme zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Nejprve rozhodneme o přikázání garančnímu výboru. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání ústavně-právnímu výboru jako výboru garančnímu. Navrhuje někdo jiný výbor jako garanční? Ne. Budeme tedy hlasovat o ústavně-právním výboru.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 6, přihlášeno 83 poslanců, pro 81, proti nikdo. Konstatuji, že návrh byl přikázán k projednání ústavně-právnímu výboru jako výboru garančnímu.
Organizační výbor nenavrhl žádný další výbor, aby se zabýval tímto návrhem. Pan poslanec Navrkal vystoupí s návrhem.
Poslanec František Navrkal: Děkuji za slovo. Já bych navrhl přikázat tento tisk ještě výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Ano. Hlásí se ještě někdo s nějakým návrhem? Ano, pan poslanec Benda. Prosím, máte slovo.
Poslanec Marek Benda: Vážený pane místopředsedo, dámy a pánové, já vím, že všichni věříte tomu, že se s tím ústavně-právní výbor nějak vypořádá. Ale mám pocit, že by aspoň ty klíčové výbory ve Sněmovně, za kterými těch lobbistů chodí nejvíc, by si to měly vzít laskavě taky. Takže navrhuji, jestli by si to nevzal zemědělský výbor a hospodářský výbor. (Ozývá se smích.)
Místopředseda PSP Petr Fiala: Ano, zazněl návrh na zemědělský a hospodářský výbor. Paní poslankyně Valachová s dalším návrhem. Prosím.
Poslankyně Kateřina Valachová: V návaznosti na obecnou rozpravu, jak jsem avizovala, prosím, kolegové, o podporu přikázání stálé komisi pro Ústavu.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Stálá komise pro Ústavu. Ještě někdo se hlásí s návrhem na přikázání výborům nebo komisím? Ne. Tak budeme hlasovat postupně o návrzích tak, jak zazněly.
Nejprve zazněl návrh na přikázání výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 7, přihlášeno 85 poslanců, pro 39, proti 1. Návrh nebyl přijat. ***