(9.10 hodin)
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Já jen pro doplnění - četl jsem omluvu pana ministra dopravy. Ptám se, zda ještě někdo k pořadu schůze. Nikoho nevidím, takže se vypořádáme hlasováním s těmi návrhy, které tu zazněly.
Nejprve bychom hlasovali o návrhu pana předsedy Faltýnka, abychom dnes jako první bod zařadili bod číslo 18. Jedná se o druhé čtení tisku 483, emisní povolenky. Všichni víme, o čem hlasujeme.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Hlasování 213, přihlášeno 153, pro 125, proti nikdo. Návrh byl přijat.
Dále je zde návrh pana předsedy Faltýnka zařadit bod číslo 20, sněmovní tisk 391, zákon o realitním zprostředkování, pevně na 13.00 dnes.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Hlasování 214, přihlášeno je 155, pro 85, proti 14. Tento návrh byl také přijat.
Dále je zde návrh pana poslance Kolovratníka, abychom zařadili pevně na 13.30 body 254 a 255. Jedná se o volbu členů Rady České tiskové kanceláře a volby členů Dozorčí rady Státního fondu rozvoje bydlení.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Hlasování 215, přihlášeno 157, pro 121, proti 18. Tento návrh byl také přijat.
Další hlasování bude o zařazení nového bodu, který navrhuje jménem klubu KDU-ČSL pan předseda Výborný, a to je Informace vlády o situaci v souvislosti s rozhodnutím Úřadu na ochranu hospodářské soutěže v otázce mýta.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Hlasování 216, přihlášeno 157, pro 74, proti 34. Tento návrh přijat nebyl.
Tím jsme se vypořádali se všemi návrhy, které tu zazněly, a budeme pokračovat dle doplněného pořadu schůze. Vzhledem k tomu, že prošel návrh na pevné zařazení bodu 18, otevírám bod
18.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 383/2012 Sb.,
o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů,
ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách
podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně
některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 483/ - druhé čtení
Z pověření vlády a vzhledem k tomu, že pan ministr Brabec je nepřítomen, návrh přednese ministryně financí Alena Schillerová. Prosím, paní ministryně, ujměte se slova.
Dámy a pánové, prosím o klid! Jestliže máte něco k řešení, prosím v předsálí.
Místopředsedkyně vlády a ministryně financí ČR Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane předsedo. Dobrý den, dámy a pánové. Dovolte mi, abych uvedla vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 383/2012 Sb., o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů.
Důvodem, proč Ministerstvo životního prostředí přistoupilo k novelizaci tohoto zákona, je skutečnost, že evropský systém emisního obchodování byl pro nadcházející období let 2021 až 2030 novou evropskou směrnicí revidován. Účelem této evropské úpravy je zefektivnit celý systém tak, aby skrze cenu povolenky motivoval účastníky k investicím do nízkouhlíkových technologií, a snižoval tak emise skleníkových plynů. Připomínám, že zákon, který předkládáme, žádný systém emisního obchodování nezavádí. Ten tu je už patnáct let a jeho ambice se určují na evropské úrovni.
Tato novela umožňuje České republice, aby využila několik flexibilit, které mají členské státy k dispozici. Těmi jsou zejména modernizační fond, kompenzace nepřímých nákladů a vynětí malých zařízení z emisního obchodování.
Modernizační fond se zavádí na podporu investic do projektů rozvíjejících obnovitelné zdroje energie, zvyšujících energetickou účinnost a snižujících emise skleníkových plynů. Přibližně polovina modernizačního fondu je na uvedené účely přednostně určena pro výrobce elektřiny zahrnuté v EU ETS, způsobilými příjemci však mohou být i ostatní podniky, domácnosti a municipality. Celkový objem prostředků pro Českou republiku v tomto fondu v období let 2021 až 2030 je závislý na ceně povolenky. Odhadujeme jej na více než 100 mld. korun.
Další nástroj, který je návrhem upravován, jsou takzvané kompenzace nepřímých nákladů. Ty jsou určené pro energeticky náročná odvětví průmyslu, která jsou ohrožená zahraniční konkurencí. Kompenzovat se jimi bude zvýšení cen elektřiny v důsledku nákladů spojených s emisemi skleníkových plynů. Vláda bude podle navrhovaného znění zákona každoročně k tomuto účelu určovat částku, tedy celkovou sumu prostředků, které budou k dispozici, a Ministerstvo průmyslu a obchodu bude rozhodovat o poskytnutí kompenzace jednotlivým oprávněným žadatelům.
Předkládanou novelou zákona se také umožňuje vynětí malých zařízení s emisemi do 2 500 tun oxidu uhličitého za rok z emisního obchodování. Tato zařízení ve svém součtu představují pouhých 0,07 emisí v rámci celého systému EU ETS v České republice a jejich vynětí ze systému tedy zvýší jeho účinnost, zatímco podnikům sníží administrativní náklady.
Dámy a pánové, zdůrazňuji, že tento zákon dokázal téměř nemožné, a sice že obsahuje kompromis mezi ochranou životního prostředí, podporou průmyslu a dopady na státní rozpočet. I proto byl zákon předložen bez rozporů z meziresortního připomínkového řízení. Tento kompromis vznikal velmi těžce za náročných jednání. Každá strana by ráda viděla nějakou úpravu ve svůj prospěch, ale dosažená kompromisní rovnováha je velmi křehká a pro výrazné změny v ní už není prostor. Cením si toho, že se podařilo tak široký kompromis nalézt, a prosím vás tedy, abyste to uvážili i v případných úvahách o pozměňovacích návrzích a tyto byly maximálně konstruktivní.
V tomto směru bych chtěla ocenit výsledek projednávání návrhu oběma výbory, který byl v rámci prvního čtení přikázán jak hospodářskému výboru, tak výboru pro životní prostředí, které oba doporučily návrh schválit v předloženém znění, jelikož větší zásah by rovnováhu narušil a ohrozil celý koncept této novely. Byla by to škoda zejména u takto komplexního zákona, který umožní vysoké investice do energetiky a průmyslu, přinese výrazné snížení emisí skleníkových plynů a znečišťujících látek a který zajistí čisté příjmy státního rozpočtu a podporu zaměstnanosti.
Děkuji za pozornost.
Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám také děkuji, paní ministryně. Návrh jsme v prvém čtení přikázali k projednání hospodářskému výboru jako výboru garančnímu, dále byl tisk přikázán výboru pro životní prostředí. Usnesení výborů byla doručena jako sněmovní tisky 483/1 až 4.
Já teď poprosím, aby se slova ujal zpravodaj hospodářského výboru pan poslanec Pavel Pustějovský, informoval nás o projednání návrhu ve výboru a případné pozměňovací návrhy odůvodnil. Prosím, máte slovo. ***