(10.10 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji, pane předsedající. Dámy a pánové, já chápu ideologizaci od některých a řekl bych i demagogii od jiných. Tak já přidám ještě jednu věc. Jestli se někdo zapojil do války proti Islámskému státu, proti této teroristické organizaci, tak to byla právě Íránská islámská republika, která Islámský stát nepovažuje za žádný stát, pouze za teroristickou organizaci. A byla na straně těch koaličních sil včetně Spojených států amerických. Takže prosím, aspoň si nastudujte svého guru Donalda Trumpa, který říká, že zlikvidovat pana Asada znamená mít mnohem větší nebezpečí, protože nikdo neví, kdo by nastoupil po něm! Proč myslíte, že to tam takhle dlouho vypadá? Tak prosím alespoň toho svého guru čtěte, když už nevěříte tomu, co je realita.

Všechny okolní státy nemají žádný takový zákon, jako je tento. Vaše hlasování není o žádném kšeftu, vaše hlasování je jenom o tom, že chcete přihrát kšeft někomu jinému. Nikoliv českým firmám. A jestli nedůvěřujete mezinárodním smlouvám, tak jak to zde řekl kolega Mládek, tak jim nedůvěřujte. Ale řekněte to nahlas a nezakrývejte to nesmyslnými výroky o tom, jestli máme toho nebo onoho kamaráda. Já nic nemám proti spolupráci se Státem Izrael a nic nemám proti tomu, abychom dál fungovali s jedním z rozhodujících států v této oblasti. Mimo jiné jediným státem, který je stabilní a znemožňuje ostatním, aby tam byla válka. (Tleská část poslanců KSČM.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Pan poslanec Leoš Heger, po něm pan poslanec Ivan Gabal, obě faktické poznámky. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Leoš Heger: Děkuji za slovo. Já už jsem tady mluvil o nešťastných diskusích, které podsouvají různé věci jako pokusy o korupci. A já se po vystoupení pana místopředsedy parlamentu Filipa musím velmi, velmi ohradit, aby říkal o mně a o řadě lidí, kteří mají stejný názor, jako tu zaznělo ze strany pánů Bartoška, Stanjury a našeho pana předsedy Kalouska, aby říkal, že chceme podsouvat kšeft někomu jinému. To je velmi nefér. A já musím konstatovat, že zahraniční politika je samozřejmě mimořádně odborně složitá věc, která jistě nemůže patřit do ruky všem poslancům, kteří se jí nezabývají. A chápu, že pan místopředseda Filip se jí zabývá více než já. Nicméně on se jezdí učit ty odborné věci do Moskvy (oživení, potlesk některých poslanců), jak jsme zde byli před časem svědky, a velmi nerad bych byl s ním spojován a využíván jako námět nějakých těžkých pomluv. Což to podsouvání, že přihráváme kšefty někomu jinému, je. Děkuji.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci Hegerovi. Pan poslanec Ivan Gabal a jeho faktická poznámka.

 

Poslanec Ivan Gabal: Děkuji, děkuji. Já jsem se snažil nabídnout v podstatě věcnou analýzu toho, jaké máme alternativy postavit se a přistupovat k jadernému programu Íránu, jaké s tím máme zkušenosti, jaký máme výhled nikoliv z hlediska zájmů našich firem, ale z hlediska zájmů bezpečnosti v tom regionu a uklidnění sektářského konfliktu.

Je pravda, a teď to musím říct poté, co tady nepravdivě vystoupil místopředseda Sněmovny, že posilování přítomnosti Íránu znamená posilování sektářského násilí, protože ten bojoval šíitskými milicemi po zemi za podpory ruských leteckých sil proti Islámskému státu jenom proto, že je sunnitský. A cílem íránské operace v Sýrii je dosáhnout pozemního spojení do Libanonu a podpory šíitských milic a vztahů s Hizballáhem. To znamená, to, co navrhuje místopředseda Sněmovny, je eskalace konfliktu sektářského násilí, nikoliv jeho uklidnění. Bombardování syrské opozice, protože to byla opozice, je toho důkazem, ačkoliv s Islámským státem bojovala. To znamená, buď budeme podporovat sektářské násilí a v tomto ohledu samozřejmě podpora Íránu je větší podporou sektářského násilí. Ale chceme-li řešit nukleární program, pak máme jenom ty dvě možnosti. Regulovat, nebo zakazovat.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji a jenom bych prosil ty místopředsedy Sněmovny konkretizovat. Děkuji. Ne, v pohodě, pane poslanče.

Pan poslanec Foldyna a jeho faktická poznámka. Prosím, pane poslanče.

 

Poslanec Jaroslav Foldyna: Děkuji za slovo. Nejsem odborník na ten arabský svět tak jako pan Gabal, ale chtěl bych říct jednu věc. Je to tři dny, co pan prezident Macron prohlásil, že Írán plní jadernou dohodu. Před třemi dny se ve Francii o tom diskutovalo. Ve Spojených státech probíhá ta diskuse a očekává se, že v říjnu proběhne v Kongresu velká diskuse o tom. Pan prezident Trump, ano, má snahu tu jadernou dohodu přerušit, nicméně tak jak se jeví ta diskuse v americkém Kongresu a v Pentagonu, tak není zatím důvod. Všechny ukazatele plnění jaderné dohody jsou v pořádku.

Takže já samozřejmě, protože se považuji za velkého přítele Izraele, považuji tuto zemi za výspu demokracie a kultury v arabském světě a velice nerad bych je ohrozil, nicméně tady se nejedná přeci o jaderný program jako válečný, z hlediska zbrojního průmyslu, ale z hlediska energetiky. Posuzuje to Francie, Itálie, Německo, Spojené státy. Tak já jsem trošičku na vážkách z té diskuse tady, protože mi to připadá, jako kdybychom tady rozhodovali o válce a ne o programu na energetiku.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci. To byla zatím poslední faktická poznámka. Ptám se, kdo další se hlásí do rozpravy. Pokud se již nikdo nehlásí, tak rozpravu končím. Ptám se na závěrečná slova pana navrhovatele případně pana zpravodaje. Není zájem. Nejprve budeme hlasovat o návrhu na zamítnutí, který byl během rozpravy přednesen. Přivolám naše kolegy z předsálí. Všechny vás odhlašuji. Prosím, abyste se přihlásili svými hlasovacími kartami, a budeme hlasovat o návrhu zamítnutí.

 

Zahajuji hlasování o návrhu na zamítnutí tohoto návrhu zákona. Kdo je pro, nechť zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?

Je to hlasování číslo 68, přihlášeno je 125 poslankyň a poslanců, pro 54, proti 48. Návrh na zamítnutí nebyl přijat.

 

Nyní prosím zpravodaje garančního výboru, aby nás seznámil s procedurou hlasování. Prosím, pane zpravodaji, máte slovo.

 

Poslanec Vlastimil Vozka: Pane místopředsedo, členové vlády, moje úloha je tady poměrně jednoduchá, protože první se měl hlasovat návrh na zamítnutí a druhý navrhuji ve druhém pořadí hlasovat o návrhu jako celku v souladu s doporučením hospodářského výboru. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP