(10.00 hodin)

 

Poslanec Jan Mládek: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovolte mi faktickou poznámku, opravdu faktickou poznámku pamětníka, který byl u toho, když tento zákon vznikal, jako náměstek ministra financí.

Tento zákon vznikal v době, kdy dodávky pro jadernou elektrárnu Búšehr, pro první blok, který již dneska stojí, podotýkám, postavili ho jiní, řešilo se to a hrozilo, že tam některé země opravdu dodají jaderné technologie. Česká republika tam nedodávala žádné jaderné technologie, ale když to zjednoduším, ventilaci, a tato ventilace nepodléhala žádným omezením platným zákonům. My jsme si udělali zákon, který byl v zásadě nadbytečný, který nám samotným zakázal dodávat ventilaci. Pokud tento zákon zrušíme, tak nadále platí všechny mezinárodní smlouvy, které regulují dodávky jaderných zařízení, dodávky zboží dvojího užití, kterými se řídí všechny ostatní země. Ti, kteří toto napadají, se domnívají, že mezinárodní smlouvy jsou nedostatečné, abychom museli mít zákon, který je v zásadě nadbytečný a kterým jsme si udělali gold plating, že ještě více, než jsou závazky nebo požadavky mezinárodního společenství, budeme dělat v České republice? Dokonce si myslím, že ani zrušení tohoto zákona nepodlomí naše dobré vztahy se Státem Izrael.

Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu poslanci. Hezké dobré dopoledne. Pan poslanec Milan Šarapatka a jeho faktická poznámka, po něm pan poslanec Miroslav Kalousek a jeho faktická poznámka. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Milan Šarapatka: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vážené dámy a pánové, já jsem tady poslouchal dosavadní předřečníky a vaším prostřednictvím, pana předsedajícího, pan předseda Stanjura - mně to přijde, že tady fungujete jako zástupce anglických, italských, německých, španělských a amerických firem, které už na tom trhu v Íránu jsou, a bráníte našim firmám, aby se na tom také podílely. Děkuji vám. (Potlesk.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Pan předseda Kalousek, po něm pan předseda Stanjura. Obě faktické poznámky. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Z vás teď nemluví naivita. My přece víme, že pokud to tam prostě nedodáme my, tak to tam dodá někdo jiný. To tak prostě bývá u všech těchto programů. A já jsem také pamětník a také si pamatuji, jak to vznikalo. Vznikalo to prostě z jednoduchého důvodu. Tenkrát Poslanecká sněmovna - a já jsem na to hrdý, já jsem se na tom rozhodnutí podílel - řekla: My se nechceme ani šroubkem, vůbec ničím, podílet na jaderném programu země, která chce našeho blízkého přítele vymazat z mapy. A prostě ten problém dnes je úplně stejný. Prostě pokládáme si jednoduchou otázku. Chceme, aby se Česká republika podílela jakýmkoli způsobem na jaderném programu země, která našeho blízkého přítele, Stát Izrael, chce vymazat z mapy? Chceme, nebo nechceme? My, kteří nechceme, tak prostě tenhle návrh podpořit nemůžeme. A vy, kteří chcete, proto říkáte: on by to tam dal někdo jiný. Ale za toho někoho jiného já mluvit nemůžu. Já můžu mluvit jenom za příslušný segment občanů České republiky, kteří se na tom podílet nechtějí. Ať už volby budou, nebo nebudou. (Potlesk části poslanců.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Faktické poznámky, nejprve pan předseda Stanjura, poté pan místopředseda Bartošek, poté pan poslanec Šarapatka, poté pan poslanec Gabal. Prosím, pane předsedo.

 

Poslanec Zbyněk Stanjura: Pan poslanec Šarapatka se hluboce mýlí. Přestože mě uráží, o jeho omluvu nestojím. Já tu nehájím zájmy cizích firem. Vy jste možná nějakou firmou angažován, to já nevím, ať vám vrátím nefér úder. Doufám, že ho přijmete, tak jako jsem ho přijal já. Já tady ale hájím zájmy svobodného demokratického světa, kam patří Česká republika i Stát Izrael. Můžete kývat hlavou. Pokud nevidíte rozdíl mezi tím, jak demokratická země je Izrael a nedemokratická země je Írán, tak vám nikdo nepomůže. A hlasujte si, jak chcete. Ale my, kteří věříme v principy svobody a demokracie, ten rozdíl jasně vidíme. Proto jsme hlasovali minule proti, dneska budeme proti, pokud by to náhodou prošlo do Senátu, tak naši senátoři budou proti, kdyby to někoho napadlo v příštím volebním období, ať už to bude za ODS kdokoliv, tak budeme také proti. Tady se jedná o principy, hodnoty, a ne o peníze, zakázky a kšefty. (Potlesk několika poslanců.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji Pan místopředseda Bartošek. Prosím, pane místopředsedo, máte slovo.

 

Místopředseda PSP Jan Bartošek: Samozřejmě že pro někoho to může být otázka pouze byznysová. Já tomu rozumím. Ale tohle není otázka pouze byznysu, to je otázka také dlouhodobého přátelství a zahraniční strategie. Jestliže řekneme "Izrael není náš partner, není to ten, s kým spolupracujeme dlouhodobě už od dob Masaryka", tak můžeme říci, že je nám to jedno. Tak to schvalme. Je to byznys. Ale v tom případě si na rovinu otevřme otázku: Takže nám je vlastně jedno, že Rusko atakovalo Ukrajinu, a zrušme sankce. To je také byznys. Jasně, v Rusku je velký trh, takže nám vlastně bude jedno, že se nectí dohody, bude nám jedno, že tím můžeme ohrozit i otázku míru, že tím prostě zradíme naše spojence prostě jenom proto, že v tom je byznys. Jestli o tom chcete tímhle tím způsobem přemýšlet, můžeme začít spolupracovat a podporovat např. zbraněmi různé státy, kde se vraždí civilní obyvatelstvo. Je-li to jenom otázka byznysu, je to skutečně pouze v této rovině a to za KDU-ČSL odmítám. Díky. (Potlesk několika poslanců.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Pan poslanec Ivan Gabal a jeho faktická poznámka. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Ivan Gabal: Děkuji. Vážené kolegyně, vážení kolegové, jen mi dovolte pár slov k tomu, co řešíme, trochu klidněji. Máme dvě alternativy. Alternativa jedna, kterou preferuje Izrael, je samozřejmě odtlačovat Írán úplně od jaderných technologií, tak aby se žádným způsobem se nemohl dostat k materiálům a k technologiím, které můžou vést ke vzniku atomové bomby. Ukazuje se na příkladu Koreje, ukazovalo se na období, kdy byl Írán pod sankcemi, že to není možné dosáhnout a v podstatě je možné ty sankce obejít a k těm technologiím se dostat. Proto jak Spojené státy, tak Evropská unie a další země přistoupily k dohodě, která de facto kontroluje a reguluje provoz, který má Írán jaderně a který kontrolujeme mezinárodně. Do jaké míry jsme úspěšní nebo nejsme úspěšní, je samozřejmě otázka. Měli jsme na výboru Ing. Drábovou, která potvrdila, že nemají negativní informace. To znamená, my se rozhodujeme mezi tím, jestli je lepší tu zemi kontrolovat a kontrolovat technologie a zatahovat ji do byznysu, nebo ji deprimovat a odtlačovat ji od toho. Je to těžké rozhodnout, podle mého názoru zkušenosti máme obojí a špatné máme s obojím.

Jen bych tu řekl něco na levou stranu Sněmovny. Jestliže chcete, aby se Írán nepodílel na destabilizačních aktivitách v sousedství Izraele a dalších zemí, pak ovšem je třeba říct, že hlavním dodavatelem zbraní Hizballáhu je syrský prezident Bašár Asad, kde udržujeme jako jediní ambasádu. Celý západní svět odešel. Spojené státy, všichni evropští spojenci. My ji tam držíme a podporujeme to, aby každotýdenně mnoho let Bašár Asad vyzbrojoval Hizballáh na Golanských výšinách a odtamtud přímo útočil do Izraele. Takže pokud chcete říct A, tak řekněme taky B.

Já se zdržím, protože si myslím, že ty dva přístupy jsou těžko kompatibilní. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji. Pan předseda Kalousek, po něm pan předseda Filip. Obě faktické poznámky. Prosím, pane předsedo, máte slovo.

 

Poslanec Miroslav Kalousek: Dobrá, já se tedy panu ministru Zaorálkovi omlouvám za tu dezinformaci, že sedí s odbory v Národním divadle, pravděpodobně sedí s odbory někde jinde, když tady není u této otázky. Já mu ji tedy položím, i když tu není, a řeknu vám alespoň, na co jsem se ho chtěl zeptat. Chtěl jsem se ho zeptat: Opravdu, pane ministře, chcete končit svůj mandát jako ministr zahraničí, který vlezl do zadku Pekingu a podpořil jaderný program země, která chce zničit našeho blízkého spojence? Opravdu to, pane ministře zahraničí, chcete? (Potlesk několika poslanců.)

 

Místopředseda PSP Petr Gazdík: Děkuji panu předsedovi. Pan předseda Filip a jeho faktická poznámka. ***
Přihlásit/registrovat se do ISP