(12.00 hodin)
(pokračuje Havlová)
Dámy a pánové, zákon vůbec nereflektuje to, že u GMO produktů byla prokázána jejich zdravotní škodlivost. Jedinou věcí, jakou můžeme jako odpovědní politici udělat, je geneticky modifikované potraviny v České republice zakázat.
Na závěr několik málo čísel, abych vás seznámila, že je zakázáno v Africe ve dvou státech toto pěstovat, v Asii čtyři státy, v Jižní Americe čtyři státy a v Evropě 28 států má toto zakázáno. My patříme mezi ty, kde se to povolilo. Je to Španělsko, Portugalsko, Česká republika a Rumunsko.
Vzhledem k tomu, že nové studie mají úplně nový pohled na geneticky modifikované organismy, podávám procedurální návrh, abyste se s nimi mohli seznámit a aby se vrátil tisk 686 tohoto zákona do druhého čtení. V případě, že to nepodpoříte, tak vás prosím, abyste podpořili pozměňovací návrh, který za mě načetla Jana Hnyková. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní poslankyni Olze Havlové, která předložila procedurální návrh, o kterém rozhodneme. Protože to byla poslední přihlášená do rozpravy... (Gestikulace vpravo.) Ano, vidím dále v rozpravě ještě pana poslance Ludvíka Hovorku. Prosím, pane poslanče, máte slovo.
Poslanec Ludvík Hovorka: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, vážená vládo, vážené kolegyně, vážení kolegové, chtěl bych požádat o podporu svého pozměňovacího návrhu pod písmenem C. Jenom krátké vysvětlení. Jedná se o prodloužení lhůty pro uchovávání evidence údajů v registru povolených GMO na 15 let a veřejné přístupnosti těchto údajů na 5 let. Jedná se čistě o technické opatření, které má umožnit to, aby v případě, že by došlo k nějakým sporům třeba mezi biopěstiteli a pěstiteli geneticky modifikovaných organismů, protože takové spory se velmi těžce prokazují, tak aby ty údaje byly archivovány po delší dobu. Je to v zájmu obou stran, to znamená jak pěstitelů GMO, tak zejména i pěstitelů biopotravin. Myslím si, že tento návrh není nijak zásadní, který by měl omezit to, co je předmětem návrhu zákona, ale že přispívá k lepší ochraně obou stran. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Nyní tedy přikročíme nejdříve k procedurálnímu návrhu vrácení do druhého čtení a potom bych dal závěrečná slova ministrovi a zpravodaji a potom bychom přikročili, pokud nebude vrácen do druhého čtení, k hlasování o pozměňovacích návrzích, tedy k proceduře.
Tak. Všechny vás odhlásím, protože se změnil počet přítomných v Poslanecké sněmovně. Prosím, přihlaste se svými identifikačními kartami. Jakmile se ustálí počet přihlášených, rozhodneme o procedurálním návrhu paní poslankyně Olgy Havlové, abychom tento tisk vrátili do druhého čtení. Ještě jsem byl upozorněn, abych silněji gongoval, abych přilákal více kolegů, které jsem požádal, aby diskuse k předchozímu bodu vedli v předsálí, což jsem opravdu učinil. Počkám teď chviličku, až se kolegyně a kolegové vrátí.
Myslím, že počet přítomných je ustálen. Můžeme rozhodnout o procedurálním návrhu paní poslankyně Olgy Havlové.
Zahájil jsem hlasování a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 77, z přítomných 151 poslance pro 11, proti 119. Návrh nebyl přijat.
Budeme tedy pokračovat. Ptám se na závěrečná slova. Pan ministr nemá zájem. Pan zpravodaj nemá zájem. V tom případě přikročíme k hlasování o pozměňovacích návrzích. Požádám zpravodaje, aby nás seznámil s procedurou hlasování a sdělil nám stanoviska k jednotlivým bodům. Prosím, pane zpravodaji.
Poslanec Michal Kučera: Děkuji za slovo. Dovolte mi, abych vás seznámil s procedurou hlasování. Nebyl podán žádný návrh na zamítnutí návrhu zákona. Budeme hlasovat následujícím způsobem, jak doporučuje výbor pro životní prostředí a poté tuto proceduru schválí Sněmovna. To znamená, výbor pro životní prostředí doporučuje za prvé hlasovat návrh legislativně technických úprav dle § 95 odst. 2 jednacího řádu přednesený ve třetím čtení, budou-li v rozpravě ve třetím čtení předneseny. Tam upozorňuji, že byl jeden přednesen. Dále budou hlasovány návrhy pod písmenem A. Za třetí návrhy pod písmenem B. Za čtvrté návrhy pod písmenem C1 a C2 jedním hlasováním. Za páté návrh pod písmenem D. Toto je návrh procedury hlasování z garančního výboru pro životní prostředí.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Všichni rozuměli proceduře. Má někdo jiný návrh? Něco odděleně? U áčka nebo u céčka? Není tomu tak.
O navržené proceduře rozhodneme v hlasování číslo 78. Kdo je pro? Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 78, z přítomných 159 pro 158. (Proti nikdo.) Procedura byla schválena.
Můžeme hlasovat. Prosím, pane zpravodaji, první návrh.
Poslanec Michal Kučera: Nejdříve budeme hlasovat legislativně technickou úpravu, kterou jsem přednesl v rozpravě a která se týká pozměňovacího návrhu pod bodem A2.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Stanovisko?
Poslanec Michal Kučera: Stanovisko je... To je bez stanoviska. To je legislativně technická úprava.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: To je legislativně technická. Ale je potřebná prostě.
Poslanec Michal Kučera: Tak tak. Pokud se ptáte na můj názor, tak já doporučuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ano. Tak. Pan ministr? (Kladné stanovisko.)
Rozhodneme v hlasování číslo 79, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 79, z přítomných 161 poslance pro 160, proti nikdo. Legislativně technická úprava byla přijata.
Poslanec Michal Kučera: Dále budeme pokračovat návrhy pod písmenem A, které jsou pozměňovacími návrhy obsaženými v usnesení garančního výboru pro životní prostředí z 32. schůze. Stanovisko garančního výboru je: doporučuje.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pan ministr? (Kladné stanovisko.)
Zahájil jsem hlasování číslo 80. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 80, z přítomných 161 poslance pro 160, proti nikdo. Návrh byl přijat. Můžeme pokračovat.
Poslanec Michal Kučera: Dále budeme hlasovat návrhy pod písmenem B, což je pozměňovací návrh paní poslankyně Hnykové. Stanovisko garančního výboru pro životní prostředí je: nedoporučuje.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Pan ministr? (Záporné stanovisko.)
Zahájil jsem hlasování číslo 81. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování pořadové číslo 81, z přítomných 161 poslance pro 42, proti 102. Návrh nebyl přijat. ***