(12.40 hodin)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Pane předsedo, já vám ocituji text usnesení číslo 326 Poslanecké sněmovny z 13. schůze 8. června z roku 1999 k návrhu usnesení Poslanecké sněmovny, kterým se upravují podrobnější pravidla jednání Poslanecké sněmovny a jejích orgánů. "Poslanecká sněmovna podle ustanovení § 1 odst. 2 zákona číslo 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, stanoví, že vyhoví-li Poslanecká sněmovna námitce proti hlasování podle § 76 odst. 6, musí se hlasování opakovat. Přerušení jednání v okamžiku před opakováním hlasování, vyhlášení přestávky na žádost klubu není možné." Vychází to z usnesení Poslanecké sněmovny, konzultoval jsem to s vedením Sněmovny. To znamená, v tento moment budeme pokračovat.
S přednostním právem máte možnost vystoupit, prosím. (Nesouhlasné reakce v plénu.)
Poslanec Zbyněk Stanjura: Já tomu rozumím. V tom případě svoji námitku stahuji. Nicméně bych doporučil, abychom na příštím jednání grémia Poslanecké sněmovny si vzali všechna platná usnesení, to je z minulého tisíciletí, jestli jsem dobře poslouchal. Já jsem tady šestým rokem, ještě jsem nikdy tu aplikaci nezažil, ale nezpochybňuji to, že to usnesení je platné. Jenom jsem to nezažil. Takže doporučuji, aby předsedové poslaneckých klubů dostali seznam všech platných usnesení, i těch historických, a můžeme se k tomu někdy příště vrátit a říct, jestli některá chceme případně zrušit nebo upravit. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Jenom pro vaši informaci, text platných usnesení je součástí jednacího řádu a jistě je možné si jej vyzvednout, je k dispozici. Takže text platných usnesení je zkompletován.
S přednostním právem pan předseda Kováčik.
Poslanec Pavel Kováčik: Pane předsedající, paní a pánové, usnese-li se na čemkoliv Sněmovna, je to zákon. Začátkem každého volebního období probíhá rekapitulace všech dosavadních usnesení a potvrzování jejich platnosti. A to se pak stane, to usnesení se pak stane součástí jednacího řádu. Toto je jeden z mála případů, kdy není právo na udělení přestávky. Protože jsme jakoby uprostřed hlasování, které je třeba dodělat. A já bych chtěl z tohoto místa teď, v tomto okamžiku, vyzvat, abychom se zklidnili. Stejně jsme všichni rozhodnuti, jak budeme hlasovat.
Já jenom řeknu, že poprvé v historii jsem hlasoval pro takovýto zákon, myslím tím pro ten komplexní zákon, nejen o nějakých zastávkách a podobně. Nebylo nás, pravda, moc. A pokud se budeme takhle touto věcí, která podle našeho soudu, nebo většiny mých kolegů z poslaneckého klubu KSČM, je věcí okrajovou, kde se spíše mělo Ministerstvo zdravotnictví věnovat jiným vážnějším záležitostem, například neziskovým nemocnicím a podobně. Tak pojďme už od toho. Pojďme to odhlasovat, ať můžeme dělat i jinačí věci. Jsem pro to, abychom teď hned hlasovali a už žádné pauzy nedávali. Děkuji.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Ano, udělím přednostní právo panu předsedovi Kalouskovi.
Poslanec Miroslav Kalousek: Děkuji za slovo. Promiňte, jenom velmi krátce, protože jsem skutečně fascinován angažovaností každého z nás pro toto hlasování. Prosím, aby pro záznam byla uložena předpověď: uplyne jen několik málo měsíců a Andrej Babiš, předseda hnutí ANOFERT, předstoupí před tuto Poslaneckou sněmovnu s návrhem na státní dluhopisový program v objemu větším než sto miliard korun. Diskuse se téměř nebude konat a po třech minutách to bude schváleno. Ujišťuji, že to bude víc než sto miliard korun. A že nám to bude všem jako tak skoro jedno. Ale jestli se bude kouřit v kamrlíku nebo nebude kouřit v kamrlíku, o tom víme všichni všechno! (Potlesk z řad poslanců TOP 09.)
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Nyní s přednostním právem pan předseda Sklenák.
Poslanec Roman Sklenák: Děkuji za slovo. Tak v první řadě se chci velmi důrazně ohradit proti slovům o vydírání jakéhokoliv poslance. Mám tady sjetinu z hlasování, které bylo zpochybněno. Pan poslanec Štěpán Stupčuk má křížek, tedy že se zdržel, evidentně hlasoval proti a šel vznést námitku, tak jak se tady děje dnes a denně.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Já vás požádám, poslankyně a poslanci, abyste na sebe nepokřikovali!
Poslanec Roman Sklenák: To není nic výjimečného. A současně si dovoluji vznést v tuto chvíli procedurální návrh, což mi jednací řád umožňuje, a navrhuji přerušení tohoto bodu do pátku devíti hodin.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Tento procedurální návrh je hlasovatelný, je to v souladu s jednacím řádem. Dám o něm hlasovat bez rozpravy. (Hlásí se poslanec Stanjura.) V případě, že dáváte pozměňující návrh k danému návrhu, ano, můžete vystoupit. Prosím.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Já bych dal rád procedurální návrh. Než tak učiním, byl bych rád, kdybyste ještě jednou ocitoval to předmětné usnesení, pane místopředsedo, já se omlouvám, nemám ho k dispozici, abych přesně formuloval svůj případný pozměňovací návrh. Děkuji vám.
Místopředseda PSP Jan Bartošek: Dobře. Ale to není pozměňující návrh k tomu, co jsem řekl jako procedurální návrh. Ale jestli chcete ocitovat usnesení, já ho přednesu. "Poslanecká sněmovna podle ustanovení § 1 odst. 2 zákona číslo 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, stanoví, že vyhoví-li Poslanecká sněmovna námitce proti hlasování podle § 76 odst. 6, musí se hlasování opakovat. Přerušení jednání v okamžiku před hlasováním, před opakováním hlasování, vyhlášení přestávky na žádost klubu není možné." To znamená, z toho důvodu je procedurální návrh hlasovatelný.
Zazněl zde procedurální návrh na přerušení do pátku. Akorát ten návrh nebyl upřesněn. Jako první bod, to znamená přerušení do tohoto pátku devíti hodin ráno.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro tento procedurální návrh, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 169, přihlášeno je 182 poslankyň a poslanců, pro návrh 74, proti 81. Tento návrh byl zamítnut.
V tom případě budeme pokračovat v jednání a hlasování zákona jako celku. Pro pořádek přečtu ještě jednou usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, podle sněmovního tisku 508, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou." Já vás požádám o klid.
Zahajuji hlasování a táži se, kdo je pro návrh tohoto usnesení, ať zmáčkne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti tomuto návrhu?
Je to hlasování s pořadovým číslem 170, přihlášeno je 178 poslankyň a poslanců, pro návrh je 91, proti 46. Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas. Já vám děkuji. (Nesouhlasné hlasy z pléna.)
Chci se nejprve zeptat, zda je vznesena námitka proti způsobu hlasování. (Ze sálu se ozývá: Ne.) V tento moment vám dávám vystoupení s přednostním právem, pane předsedo. Prosím. ***