(11.10 hodin)
(pokračuje Fischerová)
Jak pan ministr zahraničních věcí říkal, že v současné době už je mnoho států, které ratifikovaly tuto smlouvu, tak já shrnu jako zpravodajka, kolik těch států je k současnému datu. To zde ještě dnes nepadlo. To jsem poslouchala. To zatím nikdo neřekl. K 30. 3., mám evidenci, to bylo 17 států. Pro informaci vám je přečtu v abecedním pořadí. Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Chorvatsko, Irsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko a Švédsko.
Měla jsem tu možnost také jednat v rámci V4. Vím zrovna, že dnes probíhá jednání pana premiéra ohledně V4 o budoucnosti našeho státu k předsednictví od 1. 7. a v rámci V4 jsme také měli setkání, bylo to koncem minulého roku. Dotkli jsme se tématu V4 a Ukrajina. To si zrovna myslím, že je jedno z témat, které je velice vhodné, aktuální, a tam padlo, že v tomto jdeme společně. A zde chci říci nahlas, že jsme opravdu z té V4 poslední, kteří jsme to ještě neratifikovali. Prosím vás, bylo to už 4. září loňského roku, kdy doputoval tento tisk do Sněmovny. Kolik času mezitím uteklo. Mezitím Senát 10. 12 ratifikoval tuto smlouvu. Ale myslím si, že je nejvyšší čas, abychom to dnes propustili dále, protože když jsem vám jmenovala ty ostatní státy, které o tom diskutovaly, měla jsem možnost i v Německu, v Bundestagu o tom mluvit s předsedou zahraničního výboru a ten říkal, ano, my o tom diskutujeme, a k dnešnímu dni ta diskuse už i tam je uzavřena a i Německo toto odsouhlasilo.
Náš předseda pan Zbyněk Stanjura řekl úplně stručně a jasně, jaký postoj zaujímá Občanská demokratická strana, a když si vzpomenu, když se diskutovalo obecně už před rokem a vůbec o situaci na Ukrajině, tak právě Občanská demokratická strana byla ta, která chtěla, abychom se k tomu vyjádřili, byli nápomocni a hlavně aby se celá věc podrobila diskusi. Takže jsem ráda, že dnes se už chýlíme ke konci.
Ani já jako zpravodajka nechci nijak natahovat svoji řeč, ale přesto ještě řeknu na závěr, že si myslím, a doporučím to i panu ministrovi, protože jsme se o tom i bavili. Tak jak ty termíny běží, tak se blíží termín 20. května tohoto roku, kdy dojde k setkání nejvyšších hlav státu. Bude to právě v Rize, kde určitě bude pan premiér. A já si dovolím toto navrhnout, ale musí s tím souhlasit pan ministr, aby se vše stihlo do tohoto 20. května, tak zkrátit tuto dobu k projednávání ve výborech na 40 dnů. Takže toto si myslím, že by bylo důležité, abychom to stihli v termínu.
A na závěr ještě jako zpravodajka tohoto tisku říkám, že doporučuji postoupit k projednávání ve výborech. Shrnu ještě vystoupení, která proběhla. My jsme opravdu již jednali 10. 12., pak jsme jednali 12. 2. Těch příspěvků bylo nesčíslně. Včera byl ten seminář a dnes zasedání čtvrté, které probíhá, první čtení a věřím, že už pokročíme dál.
Padl zde dnes také návrh na zamítnutí v prvním čtení. Bylo to z úst pana poslance Karla Fiedlera. A já ještě tedy doporučuji zkrácení lhůty, ale říkám, musí pan předkladatel s tím souhlasit. A ještě doporučuji přikázání zahraničnímu výboru. Tím, že zde padl ještě jeden návrh na projednání ve výboru pro evropské záležitosti, tak jsem to shrnula v kostce. Děkuji za slovo.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Já děkuji paní zpravodajce. Vidím, že se hlásí pan ministr. Prosím, pane ministře.
Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek Ano. Za navrhovatele se připojuji k tomu návrhu, abychom hlasovali o zkrácení lhůty na 40 dní.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Pan ministr nám teď vytrhl trn z paty, protože svým vystoupením otevřel rozpravu, ve které by měl padnout návrh na -
Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek V rozpravě, kterou jsem si otevřel, si snad mohu navrhnout 40 dní zkrácení.
Místopředseda PSP Petr Gazdík: Ano. Teď jste si to hezky navrhl, pane ministře. Ptám se, jestli se ještě někdo další hlásí do rozpravy. Pokud ne, rozpravu končím. Přivolám naše kolegy z předsálí. Ještě sdělím, že pan ministr vnitra má náhradní kartu číslo 10.
Padl tady návrh pana poslance Fiedlera na zamítnutí, o kterém budeme hlasovat. Je tady žádost na odhlášení. Odhlašuji vás tedy všechny. Prosím, abyste se přihlásili svými hlasovacími kartami.
Budeme hlasovat o zamítnutí vládního návrhu, kterým se předkládá dohoda o přidružení mezi Evropskou unií a Evropským společenstvím a Ukrajinou.
Já zahajuji hlasování o návrhu na zamítnutí. Kdo je pro zamítnutí, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 85, přihlášeno je 149 poslankyň a poslanců, pro 31, proti 107. Návrh na zamítnutí nebyl přijat.
Dále se budeme zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání zahraničnímu výboru. Paní zpravodajka navrhla ještě projednání výboru pro evropské záležitosti. Ptám se, jestli má ještě někdo nějaký jiný návrh. Není tomu tak. Budeme tedy hlasovat.
Zahajuji hlasování o přikázání tohoto tisku k projednání zahraničnímu výboru. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 86, přihlášeno je 156 poslankyň a poslanců, pro 154, proti žádný. Návrh byl přijat.
Dále budeme hlasovat o přikázání tohoto tisku výboru pro evropské záležitosti, tak jak to navrhla paní zpravodajka.
Zahajuji hlasování o tomto návrhu. Kdo je pro přikázání výboru pro evropské záležitosti, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 87, přihlášeno je 157 poslankyň a poslanců, pro 151, proti žádný. Návrh byl taktéž přijat.
Dále je tady návrh pana ministra na zkrácení lhůty na 40 dnů k projednání. Je to tak, pane ministře? (Ano.)
Já zahajuji hlasování o návrhu na zkrácení lhůty k projednání na 40 dnů. Kdo je pro, ať zvedne ruku a zmáčkne tlačítko. Kdo je proti?
Je to hlasování číslo 88, přihlášeno je 155 poslankyň a poslanců, pro 112, proti 31. Konstatuji, že jsme tento návrh přikázali k projednání zahraničnímu výboru, výboru pro evropské záležitosti a zkrátili jsme lhůtu na projednání na 40 dnů.
Děkuji paní zpravodajce i panu ministrovi.
Dalším bodem našeho jednání je bod číslo 79, jímž je
79.
Vládní návrh, kterým se předkládají Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací změny harmonogramu Mezinárodní úmluvy o regulaci
velrybářství přijaté v Jersey dne 14. července 2011, v Panamě
dne 6. července 2012 a v Portoroži dne 18. září 2014
/sněmovní tisk 410/ - prvé čtení
Předloženým návrhem na regulaci velrybářství nás uvede ministr životního prostředí Richard Brabec. Prosím, pane ministře, máte slovo.
Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec Dobrý den ještě jednou od tohoto stolku. Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové, je mi jasné, že teď přilákat vaši pozornost k ochraně velryb, zvláště když stále ještě nemáme moře, je po této vrcholně politické a důležité debatě, kterou jsme právě vedli, velmi složité. Přesto se o to pokusím a hned na začátku, abych pak předešel dotazům, které samozřejmě očekávám, vysvětlím, proč Česká republika také chce mluvit do ochrany velrybích populací, byť k moři máme stále ještě bohužel daleko. ***