(9.20 hodin)
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji, pane ministře. Prosím zpravodaje zahraničního výboru, pana poslance Václava Zemka, aby nám odůvodnil usnesení výboru, které nám bylo doručeno jako tisk 109/1. Pane poslanče, prosím.
Poslanec Václav Zemek: Děkuji, pane předsedo. Zahraniční výbor na své schůzi 15. dubna tento tisk projednal a doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: "Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci změny přílohy A Stockholmské úmluvy o perzistentních organických polutantech." Toť vše.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji, pane zpravodaji. Otevírám rozpravu. Nemám žádného přihlášeného, takže rozpravu končím. Zeptám se, zda je zde zájem o závěrečná slova. Předpokládám, že ne. (Není.)
Můžeme tedy přikročit k hlasování o usnesení, tak jak jej navrhl pan zpravodaj zahraničního výboru.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo souhlasí s takto navrženým usnesením, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování má číslo 25, přihlášeno je 164, pro 117, proti nikdo. Tento návrh byl přijat. Děkuji a končím projednávání bodu 54.
Budeme pokračovat bodem
58.
Vládní návrh, kterým se předkládají Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací změny přílohy III Rotterdamské úmluvy o postupu
předchozího souhlasu pro určité nebezpečné chemické látky a pesticidy
v mezinárodním obchodu, přijaté v Ženevě dne 10. května 2013
/sněmovní tisk 121/ - druhé čtení
Prosím znovu pana ministra životního prostředí.
Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec Děkuji za slovo. Vážený pane předsedo, vážené dámy, vážení pánové. Tak po organických perzistentních polutantech si vaše ráno dovolím pokazit dalšími chemickými látkami, a to pesticidem - azinfos-methyl a tři průmyslové chemické látky, kterým je komerční pentabromdifenylether, komerční oktabromdifenylether a perfluoroktansulfonová kyselina a její deriváty. Jednak už jsem to řekl při prvním čtení a jsem rád, že se mi to podařilo takřka bez zaškobrtnutí i v rámci druhého čtení.
Jedná se to, že souhlas s ratifikací změn přílohy III Rotterdamské úmluvy o postupu předchozího souhlasu pro určité nebezpečné látky byl na konferenci minulý rok v Ženevě rozšířen právě o tyto čtyři nebezpečné látky a zařazením těchto látek do přílohy III se bude na tyto látky vztahovat postup předchozího souhlasu, což v praxi znamená, že pověřený orgán dovážejícího státu uděluje souhlas s dovozem těchto nebezpečných látek ještě před jeho uskutečněním. Nakládání s látkami nově zařazenými do této přílohy je již řešeno v nařízení Evropského parlamentu a Rady o vývozu a dovozu nebezpečných chemických látek a nařízení Komise. Změna přílohy tedy nebude mít žádný dopad na právo České republiky ani na státní rozpočet, státní správu ani na podnikatelský sektor. Zařazení těchto látek přispěje k vyšší ochraně životního prostředí a lidského zdraví.
Děkuji vám za pozornost.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji, pane ministře, a prosím zpravodaje zahraničního výboru, pana poslance Roma Kostřicu. (U řečnického pultu je připraven poslanec Mihola.) Takže zastoupí ho pan kolega Mihola. Prosím, máte slovo.
Poslanec Jiří Mihola: Vážený pane předsedající, dámy a pánové, já omlouvám tímto pana profesora Kostřicu. On zastoupil mě na zahraničním výboru, tak já jsem tady vlastně jako na svém místě.
Chtěl bych konstatovat, že zahraniční výbor tento vládní návrh na své schůzi 15. dubna 2014 projednal a doporučuje Poslanecké sněmovně přijmout následující usnesení: "Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci změn přílohy III Rotterdamské úmluvy o postupu předchozího souhlasu pro určité nebezpečné chemické látky a pesticidy v mezinárodním obchodu, přijaté v Ženevě dne 10. května 2013."
Děkuji za pozornost.
Předseda PSP Jan Hamáček: Ano, také děkuji. Otevírám rozpravu, do které nemám žádnou přihlášku, tak ji také končím. Zeptám se na závěrečná slova. Není zájem.
Můžeme tedy hlasovat. Usnesení nám přečetl pan zpravodaj.
Zahajuji hlasování a ptám se, kdo souhlasí s takto navrženým usnesením, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování má číslo 26, přihlášeno je 166, pro 127, proti nebyl nikdo. Tento návrh byl přijat a já konstatuji, že jsme tuto smlouvu schválili, a končím bod číslo 58.
Pokračujeme bodem
59.
Vládní návrh, kterým se předkládají Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Basilejská úmluva o kontrole pohybu nebezpečných odpadů
přes hranice států a jejich zneškodňování, sjednaná v Basileji dne 22. března 1989,
a změny přílohy IX této úmluvy, přijaté v Ženevě dne 10. května 2013
/sněmovní tisk 122/ - druhé čtení
Znovu pan ministr Brabec. Prosím, máte slovo.
Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec Děkuji za slovo. Vážený pane předsedo, vážené dámy, vážení pánové. V pořadí třetí a slibuji, že dnes poslední smlouva, kterou vám předkládám, je ratifikace, resp. souhlas s ratifikací Basilejské úmluvy o kontrole pohybu nebezpečných odpadů přes hranice států.
Jde opět o to, že na zasedání v minulém roce přijala konference smluvních stran Basilejské úmluvy rozhodnutí o zařazení dvou nových položek do přílohy IX úmluvy, a to frakcí po zpracování nápojových obalů a odpadů vznikajících při výrobě štítků. Nové položky jsou již součástí platné legislativy Evropské unie. Vzhledem k tomu, že toto nařízení je v České republice přímo použitelné, nebudou mít změny přílohy dopady na právo České republiky ani na státní rozpočet, veřejnou správu ani na podnikatelský sektor.
Přijetím změn příloh IX bude tato příloha uvedena do souladu se zmiňovaným evropským nařízením, proto se navrhuje, aby Parlament České republiky vyslovil se změnami přílohy IX souhlas.
Děkuji za pozornost.
Předseda PSP Jan Hamáček: Děkuji a prosím zpravodaje zahraničního výboru pana poslance Karla Raise, aby odůvodnil usnesení výboru, které nám bylo doručeno jako tisk 122/1. Pane zpravodaji, prosím.
Poslanec Karel Rais: Přeji dobrý den. My jsme tuto záležitost projednali na zahraničním výboru a zahraniční výbor vyjadřuje souhlas s návrhem pana ministra. Děkuji.
Předseda PSP Jan Hamáček: Ano. Dobře. Tak děkuji. Otevírám rozpravu. Ptám se, kdo se do ní hlásí. Není tomu tak. Rozpravu končím.
Vzhledem k tomu, že pan zpravodaj to usnesení nepřečetl, tak já ho pro jistotu přečtu tak, jak ho odhlasoval zahraniční výbor.
Usnesení zní: "Poslanecká sněmovna dává souhlas k ratifikaci Basilejské úmluvy o kontrole pohybu nebezpečných odpadů přes hranice států a jejich zneškodňování, sjednané v Basileji dne 22. března 1989, a změny přílohy IX této úmluvy, přijaté v Ženevě 10. května 2013." O tomto tedy budeme hlasovat.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?
Hlasování má číslo 27, přihlášeno je 167, pro 130, proti nikdo. Tento návrh byl přijat a já končím bod 59. ***