(19.00 hodin)
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji paní poslankyni Putnové. Ptám se na další přihlášku do obecné rozpravy. Pokud není, obecnou rozpravu končím. Závěrečná slova: pan navrhovatel Pavel Staněk, prosím, má prostor k závěrečnému slovu.
Poslanec Pavel Staněk: Děkuji, paní předsedkyně. Nebudu skutečně už dlouho hovořit, protože čas pokročil, a byť jsme si odhlasovali jednání po 19. hodině, tak by to opravdu nemuselo být přínosem. Připravil jsem si několikahodinovou obhajovací řeč na závěr a tu opravdu vypustím. Nicméně mě potěšilo, že jsem na půdě Sněmovny, tak jak říkal kolega Čechlovský, dosáhl noblesní diskuse a podařilo se mi tak kultivovat Sněmovnu aspoň kolem 19. hodiny.
Nicméně, argumentů, které jsem si zde vyslechl, za ně jsem opravdu rád a slýchávám je už skoro půl roku, co se tomuto tématu věnuji. Na řadu z nich mám velmi rychle odpověď. Nejenom já, ale i Ústavní soud, jehož nálezy bych mohl použít a mohl na to aplikovat. Ale dělat to nebudu.
Velmi bych rád, a aspoň tak jsem to vnímal od vás od všech, aby tento návrh dostal vaši podporu, prošel prvním čtením do dalších čtení, aby se mu věnovaly výbory a komise, které shledáme vhodnými, aby se tomu věnovaly. A velmi bych poprosil opravdu i o věcnou diskusi právě v těchto dalších čteních.
Na závěr si dovolím říci jeden citát, který jsem si půjčil od matky, která aplikuje poměrně dlouho střídavou péči, tak aby bylo jasné, o co opravdu jde, i těm, kteří to úplně do poslední chvíle možná ne úplně pochopili. Jedna matka říká, že střídavá péče je jistá forma manželství. Příjemné stránky odpadají, povinnosti zůstávají. Tak bychom si to měli uvědomit a doufám, že návrh, který potom z toho vzejde ve třetím čtení, bude toto plně naplňovat.
Děkuji za pozornost.
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Děkuji panu navrhovateli, panu poslanci Pavlovi Staňkovi za toto závěrečné slovo. Závěrečné slovo může využít též zpravodaj pan poslanec Marek Benda, prosím.
Poslanec Marek Benda: Nebudu využívat ani zneužívat závěrečného slova. Jen upozorním na to, že paní kolegyně Váhalová podala návrh na vrácení navrhovateli k dopracování, jestli se nepletu, takže o něm musíme hlasovat.
Předsedkyně PSP Miroslava Němcová Přivolávala jsem před chvilkou všechny, doufám, že tady jsou přítomni.
Je před námi návrh, který zde byl vznesen. Návrh na vrácení předloženého návrhu navrhovateli k dopracování.
Zahajuji hlasování pořadové číslo 59. Táži se, kdo souhlasí s tímto návrhem. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování pořadové číslo 59. Přítomno 154, pro 53, proti 70. Návrh přijat nebyl.
Budeme se zabývat návrhem na přikázání výborům k projednání. Organizační výbor navrhuje přikázat tento návrh k projednání ústavněprávnímu výboru. Padl zde návrh na přikázání stálé komisi pro rodinu a také návrh na přikázání výboru pro vědu, vzdělávání, školství, mládež, kulturu atd. Má někdo ještě další návrh na přikázání? Nemá.
Nejprve tedy budeme hlasovat o návrhu organizačního výboru, tedy o přikázání výboru ústavněprávnímu.
Zahajuji hlasování pořadové číslo 60. Ptám se, kdo je pro tento návrh na přikázání. Kdo je proti tomuto návrhu?
Hlasování pořadové číslo 60. Přítomno 156, pro 139, proti nikdo. Tento návrh byl přijat.
Druhým návrhem je návrh na přikázání stálé komisi pro rodinu.
Zahajuji hlasování pořadové číslo 61. Kdo je pro tento návrh na přikázání? Kdo je proti?
Hlasování pořadové číslo 61. Přítomno 156, pro 141, proti nikdo, také tento návrh byl přijat.
Poslední navržený výbor je výbor pro vědu, vzdělávání.
Zahajuji hlasování pořadové číslo 62. Ptám se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti?
Hlasování pořadové číslo 62. Přítomno 156, pro 71, proti 53. Tento návrh přijat nebyl.
Konstatuji tedy, že návrh zákona byl přikázán k projednání výboru ústavněprávnímu a atálé komisi Poslanecké sněmovny pro rodinu. Tímto konstatováním končím projednávání bodu č. 31 sněmovního tisku 205. Děkuji panu navrhovateli, děkuji panu zpravodaji a dodávám ještě pro stenozáznam, že se omlouvá pro zdravotní indispozici pan poslanec Stanislav Polčák ze zbytku našeho dnešního jednání.
Předávám řízení paní místopředsedkyni Klasnové. Jen upozorním, že jsme si odhlasovali již v úvodu schůze, že o mezinárodních smlouvách můžeme hlasovat i po 19. hodině. Teď tedy začíná jejich projednávání.
Místopředsedkyně PSP Kateřina Klasnová: Dámy a pánové, nyní tedy začneme projednávat bod číslo
46.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení
souhlasu s ratifikací Smlouva mezi Českou republikou a Španělským královstvím
o výměně a vzájemné ochraně utajovaných informací
/sněmovní tisk 140/ - druhé čtení
Prosím, aby se slova ujal předseda vlády Petr Nečas.
Předseda vlády ČR Petr Nečas: Vážená paní předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dámy a pánové, závazky vyplývající z členství v Organizaci Severoatlantické smlouvy, tedy v NATO, a Evropské unii, stejně jako ekonomické a vojenské a politické vztahy České republiky s sebou přinášejí nutnost výměny utajovaných informací. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádná multilaterální smlouva, která by tuto problematiku upravovala, a to ani mezi členskými státy NATO nebo Evropské unie, je nutné právní rámec pro výměnu a vzájemnou ochranu utajovaných informací v mezinárodním styku zajišťovat prostřednictvím bilaterálních smluv.
Při stanovování priorit v této oblasti vychází Národní bezpečnostní úřad z praktické potřeby utajování informací s konkrétními státy v souladu se zahraničněpolitickými zájmy České republiky. Smlouvy o výměně a vzájemné ochraně utajovaných informací jsou sjednávány jen s těmi státy, které prokážou schopnost zajistit poskytnutým českým utajovaným informacím alespoň takovou úroveň ochrany, jakou jim poskytuje Česká republika.
Sjednání smlouvy se jeví vhodné a pro obě strany výhodné z několika důvodů. Lze se důvodně domnívat, že hospodářská, případně i vědeckotechnická spolupráce bude dříve či později vyžadovat výměnu utajovaných informací. Oba státy jsou členskými zeměmi jak NATO, tak i Evropské unie. Členství v těchto organizacích s sebou přináší spolupráci v oblastech bezpečnosti. Tato spolupráce je podmíněna nejenom výměnou informací v rámci NATO či Evropské unie, ale i národních utajovaných informací. Španělsko se navíc aktivně podílí na několika multinárodních zbrojních projektech v rámci různých organizací, takže z tohoto pohledu je tento krok přínosný. Lze konstatovat také, že při jednotlivých jednáních byly zájmy České republiky prosazeny v této smlouvě v maximální možné míře.
Vzhledem k tomu, že Španělské království je členským státem NATO, a tudíž i spojencem České republiky, a dále členem Evropské unie, je sjednání předložené smlouvy plně v souladu se zahraničněpolitickými zájmy České republiky. ***