(13.40 hodin)
(pokračuje Vidím)

Já nabízím kolegům pomoc při vzniku nějakého jiného, samostatného zákona, který by se zabýval touto skupinou lidí, případně dalšími postiženými ztrátou práce po okupaci naší země vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968. Ale moc prosím, nepokoušejme se tuto skupinu lidí začlenit mezi ty, kteří opravdu se zbraní v ruce umírali za vznik Československa, za osvobození Československa, kteří byli v koncentračních táborech, kteří byli vězněni komunistickým režimem. Prostě srovnáváme naprosto nesrovnatelné.

Proto se připojuji k návrhu na zamítnutí.

 

Předseda PSP Miloslav Vlček: Děkuji, pane poslanče. O slovo se přihlásil pan poslanec Seďa. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Antonín Seďa: Děkuji, pane předsedo. Vážený pane premiére, vážení členové vlády, vážené kolegyně a kolegové, novela zákona č. 357/2005 Sb. si nekladla za cíl vyřešit všechny křivdy v období 1948 až 1989. Snahou novely zákona je podpořit dlouholeté úsilí Vojenského sdružení rehabilitovaných, jehož členové byli perzekvováni za své názory, postoje či činy v resortu Ministerstva národní obrany a v tehdejší Československé lidové armádě. Například represe v resortu Ministerstva obrany v průběhu normalizace postihla 11 130 osob, kdy byly vojákům z povolání odejmuty vojenské hodnosti a vyznamenání, byla pošlapána jejich lidská a občanská práva.

A že důvodem k perzekuci byly morální a občanské i vlastenecké postoje postižených, svědčí například případ generálporučíka Ing. Stanislava Procházky. Ten se roku 1968 postavil proti okupaci Československa vojsky tehdejší Varšavské smlouvy. Cituji z dopisu, který pan Procházka coby tehdejší velitel vojenského okruhu prosadil na zasedání vojenské rady a zaslal na štáb okupačních vojsk generálu Pavlovskému: "Proto je Vaší povinností, soudruhu generále, abyste s vašimi vojsky a vojsky spojenců opustili území naší Československé socialistické republiky. Nikdy se nepodvolíme násilí a nikdo nás nepřinutí, abychom posluhovali těm, kteří bezohledně pošlapali naši státní samostatnost, svobodu a suverenitu." Za svoji loajalitu byl pan generál Procházka odvolán z funkce, hodnotící komisí byl označen za politicky nevyhovujícího, byl trestně stíhán, a i když bylo jeho vyšetřování rozhodnutím prezidenta republiky zastaveno, byl propuštěn z armády. Přesto svých činů z období roku 1968 nikdy nelitoval.

Vážené poslankyně, vážení poslanci, vláda svým nesouhlasným stanoviskem dala najevo, že nehodlá řešit křivdy občanů, kteří jsou účastníky rehabilitace podle zákona č. 87/1991 Sb. a kteří pracovali v resortu tehdejšího Ministerstva národní obrany. Rozumím některým výhradám vlády, ale opravdu nebylo, a musím zdůraznit, že rozhodně není snahou předkladatelů řešit odškodnění účastníků tzv. třetího odboje.

Dovolím si citovat z jednoho vyjádření Vojenského sdružení rehabilitovaných, které charakterizuje obrovskou křivdu spáchanou na jeho členech: "Je pro nás rehabilitované, tehdy zlikvidované, dodnes nepochopitelné, že tito lidé, tvůrci nebo spolutvůrci tehdejších politických čistek, mají dodnes podle nových zákonů veškeré výhody jako řádní vojenští důchodci včetně svých rodinných příslušníků, což je pro nás rehabilitované dodnes nedosažitelné."

Vážené kolegyně, vážení kolegové, z těchto důvodů vás prosím o propuštění návrhu zákona do druhého čtení. Děkuji za pozornost.

 

Předseda PSP Miloslav Vlček: Děkuji, pane poslanče. O slovo se ještě přihlásil pan poslanec Böhnisch. Prosím, pane poslanče, máte slovo.

 

Poslanec Robin Böhnisch: Děkuji za slovo. Vážený pane předsedo, vážené kolegyně, vážení kolegové, děkuji za rozpravu, děkuji za podanou ruku od kolegy Vidíma k tvorbě nějaké rozsáhlejší normy. Nicméně v tento moment samozřejmě nemůžu souhlasit s návrhem na zamítnutí. Myslím, že by stálo za to tuto normu propustit do druhého čtení a vytvořit si nějaký prostor pro širší diskusi nad touto normou a během této diskuse může například i krystalizovat návrh nový. Ale byla by škoda v prvním čtení tento návrh prostě a jednoduše odmítnout. Proto si vás také dovoluji za všechny předkladatele požádat o propuštění do druhého čtení. Děkuji.

 

Předseda PSP Miloslav Vlček: Dobře, děkuji. Ptám se, jestli se někdo další hlásí do rozpravy. Není tomu tak. Rozpravu končím. Ptám se pana zástupce předkladatele, jestli chce mít závěrečné slovo. Ne. Pan zpravodaj. Také ne.

Nyní tedy budeme hlasovat o návrzích, které padly v rozpravě, a pokud mám dobré záznamy, padl zde návrh na zamítnutí, a to z úst pana poslance Vilímce a dalších.

 

Nyní tedy budeme hlasovat o návrhu na zamítnutí.

Zahajuji hlasování. Kdo s tímto návrhem souhlasí, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

V hlasování pořadové číslo 112 z přítomných 134 poslankyň a poslanců pro návrh 65, proti 44. Návrh nebyl přijat.

 

Pan poslanec Exner.

 

Poslanec Václav Exner: Pane předsedo, dovolte mi, abych pronesl neobvyklou námitku. Vy jste neprovedl odhlášení, ačkoliv stav poslanců ve sněmovně je zcela jistě jiný, než odpovídá tomu, co je ukázáno. Z toho důvodu vznáším námitku proti hlasování.

 

Předseda PSP Miloslav Vlček: Pane poslanče, není to běžná praxe. Nikdo neavizoval odhlášení. Já nebudu s nikým polemizovat o tom, jestli se někdo hlásil. Přece v jednacím řádu je, aby tedy předsedající tuto informaci dostal zřetelně.

Vidím pana premiéra. Prosím, pane premiére, máte slovo.

 

Předseda vlády ČR Mirek Topolánek: Já opravdu vystupuji v této věci poprvé. Hlasoval jsem ano, na sjetině mám křížek. Zpochybňuji hlasování.

 

Předseda PSP Miloslav Vlček: Děkuji, pane premiére. Tím jste mi ulehčil moji pozici, protože bych se musel s kolegy prostě přít a možná dát o tom hlasovat, jestli mám pravdu, nebo nemám pravdu. Slyšeli jsme námitku proti hlasování.

Zahajuji hlasování. (Námitky ze sálu.) Toto hlasování prohlašuji za zmatečné. Odhlásím vás. Poprosím vás, abyste se přihlásili svými identifikačními kartami. Než zahájím hlasování - ten rozdíl, pokud se dívám na displej, není až tak velký, je to asi rozdíl čtyř hlasů, dámy a pánové.

 

Takže zahajuji hlasování. Kdo s touto námitkou souhlasí, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

V hlasování pořadové číslo 114 z přítomných 121 poslankyň a poslanců pro 101, proti 14. Konstatuji, že s námitkou byl vysloven souhlas.

 

Nyní budeme znovu hlasovat o zamítnutí tohoto návrhu.

Zahajuji hlasování. Kdo s tímto návrhem souhlasí, ať stiskne tlačítko a zvedne ruku. Kdo je proti?

V hlasování pořadové číslo 115 z přítomných 121 poslankyň a poslanců pro návrh 73, proti 47. Konstatuji, že tento návrh byl zamítnut. Končím bod 58.

***




Přihlásit/registrovat se do ISP