Speaches, Press Releases and Notices

25.01.2019   Památku obětí holocaustu uctí Radek Vondráček ve Sněmovně i v Senátu

V pátek 25. ledna 2019 od 10.00 hodin se v Hlavním sále Senátu Parlamentu České republiky uskuteční vzpomínkové setkání u příležitosti mezinárodního Dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, který připadá na 27. ledna. Se svým projevem zde vystoupí také předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

Info pro média: v 11.15 hodin se v Zaháňském salonku uskuteční tiskový brífink, přenášený bude živě na senat.cz

Ještě předtím téhož dne v 9.00 hodin bude Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky projednávat návrh usnesení vymezující definici antisemitismu. Tu vypracovala a v květnu 2016 jednomyslně přijala Mezinárodní aliance pro připomínku holocaustu (IHRA), sdružující evropské země včetně České republiky, státy Severní Ameriky, Argentinu a Izrael. Návrh usnesení Sněmovně předloží její předseda Radek Vondráček v souvislosti se 74. výročím osvobození německého nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau dne 27. ledna 1945.

"I když byla Česká republika dosud uchráněna nejhorších projevů rasisticky motivovaného extrémismu, je v Evropě patrný vzestup antisemitských projevů. Tato definice má význam nejen ve vztahu k našim tradičním a hlubokým vztahům ke státu Izrael, ale i k dobrému soužití s našimi Židy a dalšími etnickými a národnostními skupinami. Může tak posloužit jako vodítko k posuzování nenávistných projevů," vysvětlil Radek Vondráček.

Řada zákonodárných shromáždění přijala již v letech 2016 - 2018 usnesení, v nichž se s definicí ztotožňují a doporučují orgánům státní správy, aby se jí při své práci řídily. Byl to britský Parlament, izraelský Kneset, parlamenty Rakouska, Rumunska, Německa, Bulharska, Litvy, Slovenska, Makedonie, Moldávie a Nizozemska.


Mgr. Radek Vondráček


Mgr. Radek Vondráček


ISP (příhlásit)