Mgr. Helena Langsadlova

Mgr. Helena Langsadlova

Date of birth: in year 1963

Constituency: Central Bohemia
Elected on the slate of: TOP09

Seznam činností

  • Chamber of Deputies. Member from 26. 10. 2013 till 26.10.2017
  • Political group TOP 09 a Starostové. Member from 31. 10. 2013 till 26.10.2017
  • Committee on European Affairs. Member from 4. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Committee on European Affairs. Verifier of committee from 5. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Committee on European Affairs. Vice-chairwoman from 5. 12. 2013 till 26.10.2017
  • Permanent Commission on Family Issues, Equal Opportunities and Minorities. Member from 12. 12. 2013 till 27.01.2016
  • Czech republic - State of Israel. Member from 6. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Czech republic - United States of America. Member from 6. 2. 2014 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Banking, Insurance and Capital Markets. Member from 9. 4. 2014 till 29.04.2015
  • Subcommittee on Social Security Systems and Pension Scheme Reform. Member from 10. 4. 2014 till 23.09.2015
  • Subcommittee on European Funds and Cross-boarder Cooperation. Member from 17. 4. 2014 till 26.10.2017
  • Subcommittee on European Funds and Cross-boarder Cooperation.  from 7. 5. 2014 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Migration and Asylum Policy. Member from 10. 2. 2015 till 26.10.2017
  • Subcommittee on Migration and Asylum Policy. Chairwoman from 10. 2. 2015 till 26.10.2017
  • Committee on Petitions. Member from 27. 1. 2016 till 26.10.2017
  • Chamber of Deputies. Member from 21. 10. 2017 till 21.10.2021
  • Activities



    ISP (příhlásit)