(Schůze zahájena v 9.00 hodin.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády - máme... zahajuji 115. schůzi Poslanecké sněmovny, všechny vás vítám. Připomínám, že na 111. schůzi Poslanecké sněmovny jsme usnesením číslo 1744 stanovili podrobná pravidla jednání i zasedací pořádek, všechno je stejné jako ve středu. Prosím, nezapomeňte se podepsat na prezenční listiny v předsálí a poté se přihlásit na své jednotce konferenčního systému. Zároveň je nutné, abyste se před odchodem ze sálu vždy odhlásili.
Připomínám, že prostřednictvím jednotek konferenčního systému se lze v rozpravě hlásit pouze k faktickým poznámkám a řádné přihlášky do rozpravy lze podat pouze písemně, a to u obsluhy hlasovacího zařízení nebo z místa zdvižením ruky. Vzhledem k velikosti a orientaci sálu je někdy pro předsedajícího těžké vůbec už tam pro některé dohlédnout, kdo se vzadu hlásí, proto doporučuji - žádám, aby se všichni hlásili písemně, kdo chtějí vystoupit.
Schůzi jsem svolal podle § 51 odst. 4 jednacího řádu na základě žádosti 47 poslanců. Pozvánka vám byla rozeslána elektronickou poštou 20. července tohoto roku.
Nyní bychom přistoupili k určení ověřovatelů této schůze. Ještě jednou vyzkouším nový gong. (Zkouška gongu.) Doufám, že bude slyšet lépe než ten ve středu.
Navrhuji, abychom určili poslankyni Janu Černochovou a poslance Stanislava Berkovce. Je jiný návrh na osoby ověřovatelů?
Jestli nikoho nevidím, zahájil jsem hlasování. Ptám se, kdo je pro osoby ověřovatelů? Kdo je proti?
Naše hlasování číslo 1, přítomno 93, pro 83, proti nikdo. Návrh byl přijat.
Do zahájení schůze požádali o svou omluvu tito poslanci a poslankyně: Ivan Adamec - pracovní důvody, Andrea Babišová - rodinné důvody, Ondřej Babka - zdravotní důvody, Lukáš Bartoň - rodinné důvody, Martin Baxa - pracovní důvody, Jan Birke bez udání důvodu, Stanislav Blaha - pracovní důvody, Jiří Bláha - pracovní důvody, Pavel Blažek - osobní důvody, Alexander Černý - osobní důvody, Monika Červíčková - zdravotní důvody, Petr Dolínek - rodinné důvody, Jaroslav Dvořák - zdravotní důvody, Kamal Farhan - zdravotní důvody, Jan Farský - pracovní důvody, Petr Fiala - rodinné důvody, Stanislav Fridrich - rodinné důvody, Pavla Golasowská - pracovní důvody, Tomáš Hanzel - rodinné důvody, Radek Holomčík - rodinné důvody, Ivan Jáč - pracovní důvody, Jakub Janda - osobní důvody, Pavel Jelínek - zdravotní důvody, Pavel Juříček - pracovní důvody, Václav Klaus - rodinné důvody, Tomáš Kohoutek - osobní důvody, František Kopřiva - osobní důvody, Josef Kott - rodinné důvody, Věra Kovářová - rodinné důvody, Jaroslav Kytýr - rodinné důvody, Jana Levová - pracovní důvody, Zuzana Majerová Zahradníková - pracovní důvody, Jaroslav Martinů - pracovní důvody, Jakub Michálek - osobní důvody, Jana Mračková Vildumetzová - rodinné důvody, Vojtěch Munzar - rodinné důvody, Patrik Nacher - rodinné důvody, František Navrkal - osobní důvody, Ladislav Okleštěk - zdravotní důvody, Zdeněk Ondráček bez udání důvodu, Petr Pávek - zahraniční cesta, Daniel Pawlas - zdravotní důvody, Ivo Pojezný - osobní důvody, Vít Rakušan - osobní důvody, Olga Richterová - rodinné důvody, Karel Schwarzenberg - zdravotní důvody, Pavel Staněk - rodinné důvody, Zbyněk Stanjura - rodinné důvody, Jiří Strýček - rodinné důvody, Bohuslav Svoboda bez udání důvodu, Pavel Šindelář - pracovní důvody, Karla Šlechtová - rodinné důvody, Julius Špičák - rodinné důvody, František Vácha - osobní důvody, Vlastimil Válek - osobní důvody, Petr Venhoda - zdravotní důvody, Ivo Vondrák - zahraniční cesta, Tomáš Vymazal - zdravotní důvody, Rostislav Vyzula - rodinné důvody, Pavel Žáček - osobní důvody.
Z členů vlády se omlouvají: Klára Dostálová - rodinné důvody, Jan Hamáček - osobní důvody, Jakub Kulhánek - pracovní důvody, Lubomír Metnar - pracovní důvody, Robert Plaga - pracovní důvody, Miroslav Toman - pracovní důvody, Adam Vojtěch - pracovní důvody, Lubomír Zaorálek - pracovní důvody.
Nyní přistoupíme ke stanovení pořadu 115. schůze, jehož návrh je uveden na pozvánce. Připomínám, že podle § 54 odst. 7 o jednacím řádu nelze navrhnout žádnou změnu ani doplnění pořadu, hlasujeme pouze o navrženém programu. Ještě jednou zagonguji.
Budeme hlasovat o návrhu pořadu, jak je uveden na pozvánce.
Zahájil jsem hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 2, hlasovalo 107, pro 99, proti nikdo. Pořad schůze byl schválen.
A já tedy otevírám bod číslo
1.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb.,
o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 1230/ - třetí čtení
Prosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujala paní ministryně Jana Maláčová a zpravodajka garančního výboru, což je výbor pro sociální politiku, poslankyně Lenka Dražilová. Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 1230/1, který byl doručen 15. července 2021. Usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 1230/2.
Ptám se paní navrhovatelky, zda má zájem o vystoupení před otevřením rozpravy? Je tomu tak. Paní ministryně, máte slovo.
Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová Děkuji, pane předsedo. Dobré ráno, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci. Jsem velmi ráda, že jsme se dnes sešli tady na mimořádné schůzi k důchodům, kterou jsme iniciovali. Skoro půl roku ze všech stran poslouchám, že důchodová reforma se nestihne, nicméně kromě toho, že dnes budeme hlasovat o navýšení důchodů nad zákonnou valorizaci, buď o 300, nebo o 500 korun, tak máme možnost dnes také pomoci ženám, které vychovávaly děti, nebo také náročným profesím. A já si myslím, že všichni bychom měli dát dnes najevo hlasováním, zda to myslíme s lidmi, kteří velmi těžce pracují, vážně a zda jim chceme pomoci odejít dříve do důchodu, když mají zničené zdraví, bez zkrácení penze.
Jenom abych připomněla. Téměř 90 000 lidí v České republice nedosáhne na důchod 10 000 korun. 672 000 důchodců má důchod nižší než 14 000 korun, a jsou to zejména ženy. Proto je důležité podpořit dnes ten pozměňovací návrh, aby ti, kdo se soustředili na výchovu dětí a mají kvůli tomu nižší mzdy a pak nižší důchody, aby dostali od roku 2023 alespoň 500 korun za každé vychované dítě. Je mi jasné, že mnoho z vás tato čísla vnímá jenom optiky matematiky, ale skutečně, představte si, že někdo celý život pracoval, odváděl do systému, a pak musí vyžít s důchodem nižším než 14 000 korun. Tito lidé nemají peníze na nájem, na léky, nebo na jídlo, a proto je potřeba dnes schválit pozměňovací návrhy, které sociální demokracie předložila. ***