(15.20 hodin)
Poslanec David Kasal: Děkuji, pane předsedající. Byl jsem vyzván, abych tedy citoval, tak budu citovat pro pana poslance Ferjenčíka, vaším prostřednictvím. Pan předseda Bartoš 17. 8. kritizuje plošné zavádění roušek: "Vláda opět přichází s plošným nošením roušek. Je to asi jediné řešení, které zná, a diví se, proč se budou muset roušky nosit všude. Takové omezení a tak já prostě nechápu. Když máte nějaký malý region nebo prostě není toto hlavní město, kde lidé jezdí MHD, kde třeba v Praze se ty roušky v MHD nosí stále, proč prostě najednou tak uvalujeme povinnost třeba i na školská zařízení?" Konec citátu. (Potlesk z řad poslanců ANO.)
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní vystoupí s faktickou poznámkou předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura. Prosím.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Chtěl jsem nejdřív reagovat na pana ministra, ale nejdřív na svého kolegu, vaším prostřednictvím. Když už takhle citujeme, je to docela fajn, já to mám rád, tak si vzpomeňme na silné prohlášení ministerského předsedy Andreje Babiše: "Už nikdy nezavedeme plošná opatření." Tak je citujte taky, aby to bylo férové v té debatě. Kolikrát to řekl loni v létě, a jsme letos na jaře. Takže můžeme hledat výroky z července, srpna, září, můžeme se tím bít po hlavě tam a zpátky, ale neposuneme se ani o milimetr dopředu. Vláda se neustále chvástá, to je na tom to nejhorší. Rok slyšíme, dneska jsem to zase slyšel, v čem už jsme zase nejlepší na světě, a podívejte se na ty výsledky: máme nejvíce mrtvých, přestože rok jsme nejlepší na světě: "Best in covid, I´m crisis manager." Trochu pokory by to chtělo.
A s tím jsem chtěl vystoupit i k panu ministrovi Blatnému. On říká: "Nebojte se, sestřičky, peníze dostanete do konce května." Můžu se zeptat, za které období to jsou peníze a jaké byly původní sliby, pane ministře? Děkuji za odpovědi.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní dvě faktické poznámky. Jako první pan poslanec Mikuláš Ferjenčík a připraví se pan poslanec Lukáš Bartoň. Pane poslanče, vaše dvě minuty, prosím.
Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo. Já bych chtěl reagovat na svého předřečníka z klubu ANO, kolegu Kasala, vaším prostřednictvím. Chtěl bych upozornit, že v létě ta povinnost nosit roušky neexistovala, takže těžko se dá hovořit o tom, že pokud někdo chtěl cílená a lokální opatření, tak jestli se dá hovořit, že chtěl rozvolňování ve chvíli, kdy se ta nová povinnost zaváděla.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní vystoupí na faktickou poznámku pan poslanec Lukáš Bartoň. Nyní nemám nikoho dalšího přihlášeného do obecné rozpravy. Tak prosím, máte slovo.
Poslanec Lukáš Bartoň: Děkuji. Já tedy doplním také svého předřečníka. K panu poslanci Podalovi, vaším prostřednictvím. Ono je potřeba říci také kontext.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Já se omlouvám. Pan poslanec Podal je za SPD a ten tady dneska nehovořil, takže bych byl nerad, aby se do té vaší debaty míchalo SPD. Omlouvám se.
Poslanec Lukáš Bartoň: Děkuji za opravu, pane předsedající. Minulý rok v roce 2020 vláda zavedla jistý semafor, systém boje proti koronaviru, kde nebyla plošná opatření, roušky se měly řešit regionálně, a nyní jste obvinil Piráty z toho, že prosazovali váš systém, který vy jste zavedli a který vy jste sami porušovali.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Nyní se rozhlédnu po sále, zdali má někdo zájem ještě vystoupit. Nikoho nevidím, takže tím pádem končím obecnou rozpravu. Táži se, zdali je zájem o závěrečná slova? Pan ministr? Paní zpravodajka? Není zájem vystoupit se závěrečným slovem, takže otevírám podrobnou rozpravu. Připomínám, že pozměňovací a jiné návrhy přednesené v podrobné rozpravě musí být vždy odůvodněny. Mám tady jednu jedinou přihlášku a je to pan poslanec Petr Třešňák. Prosím, máte slovo.
Poslanec Petr Třešňák: Děkuji. Já už nechci příliš reagovat na předchozí debatu teď v podrobné rozpravě. Každopádně děkuji hlavně jak paní kolegyni Aulické, tak panu ministrovi, protože debatu vraceli do faktické roviny, nicméně ne úplně se vším, co říkal pan ministr, souhlasím. Ano, přiznávám, že jsem použil možná příliš expresivní výraz, když jsem řekl "likvidace systému zdravotního pojištění". Vy jste to uvedl na pravou míru, tak já to ještě zopakuji. Pokud teď vyčerpáme rezervní fondy zdravotních pojišťoven, tak i přesto, že jsme loni navyšovali platby za státní pojištěnce, já tam nevidím to světlo na konci tunelu, že v případě, že krize bude pokračovat, že skutečně v systému zdravotního pojištění bude dostatek finančních prostředků například na rok 2022.
Jinak v té přestřelce faktických zaznívalo i mnoho takových mýtů. Já jsem si na to dovolil zareagovat dalšími usneseními než jenom tím, které jsem avizoval. Já je tedy přečtu všechny tři. Označil jsem to I, II, III. U druhého bodu uvedu - já vím, že kompenzační vyhláška bude řešit řadu oblastí zdravotnictví a kompenzace zdravotnickým zařízením, ale to, co bylo v uplynulých týdnech nejvíce diskutováno, byly právě odměny zdravotnickým záchranářům. To jsem si dovolil takto explicitně zmínit:
"I. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky žádá Ministerstvo zdravotnictví o předložení návrhu kompenzační vyhlášky Poslanecké sněmovně do 30. 4. 2021." Je to v návrhu, nemusí to být ještě po ukončení dohadovacího řízení.
"II. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky žádá Ministerstvo zdravotnictví zohlednit v navržených kompenzacích odměny zdravotnickým záchranářům.
III. Poslanecká sněmovna žádá Ministerstvo zdravotnictví povolit poskytování lázeňské léčebně-rehabilitační péče bez ohledu na způsob její úhrady a rozšířit možnosti lázeňské léčby tak, aby mohla být poskytována ke zlepšení stavu pacientů po prodělaném onemocnění COVID-19."
Je to usnesení, které jsem zmiňoval. Takto je to vše, předám to paní zpravodajce. Děkuji.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Já se tedy rozhlédnu, zdali je další v podrobné rozpravě. Nikoho nevidím, takže podrobnou rozpravu končím. Táži se, zdali je zájem o závěrečná slova? Pan ministr? Paní zpravodajka? Zájem není, takže končím druhé čtení tohoto návrhu.
A teď se vás chci dotázat, předsedů poslaneckých klubů a paní zpravodajky taky, že bychom mohli tedy vzhledem k tomu, že tam v podstatě není větší množství pozměňovacích návrh, pokračovat. Budeme tedy pokračovat, žádný odpor nevidím. Zahájíme třetí čtení. (Výkřiky ze sálu.) Slyším nějaké výkřiky? To je vůči mně? Vůči mně nikdy, to jsem rád. (Veselost v sále.)
Protože podle § 99 odst. 7 zákona o jednacím řádu může ve zkráceném jednání následovat třetí čtení návrhu zákona bezprostředně po čtení druhém, zahajuji třetí čtení předloženého vládního návrhu zákona. Očekávám, že zpravodajka výboru pro zdravotnictví, poslankyně Karla Maříková, bude spolu se mnou sledovat od stolků zpravodajů rozpravu, kterou tímto otevírám. Hlásí se někdo do rozpravy ve třetím čtení? Nikoho nevidím. Pokud se nikdo nehlásí, rozpravu končím. Má někdo zájem o závěrečná slova, konkrétně pan ministr, paní zpravodajka? Nemáte. Takže nyní prosím zpravodajku Karlu Maříkovou, aby nás seznámila s procedurou hlasování. Prosím.
Poslankyně Karla Maříková: Děkuji za slovo, pane předsedající. Vzhledem k tomu, že nebyly načteny žádné pozměňovací návrhy, tak budeme hlasovat o návrhu jako celku a poté budeme hlasovat o doprovodném usnesení pana poslance Petra Třešňáka. Já akorát nevím, jestli chce pan poslanec to své usnesení hlasovat bod po bodu, anebo jako celek.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Jasně, ještě nevíme, jestli bude zákon přijat, ale vyjádřete se.
Poslanec Petr Třešňák: Předjímám tak trochu, že ano, ale já bych poprosil hlasovat bod po bodu, protože to jsou vlastně nesouvisející usnesení.
Místopředseda PSP Tomio Okamura: Ano. Takže přikročíme k hlasování o celém návrhu zákona. Já zagonguji, chviličku počkáme.
Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona o kompenzacích osobám poskytujícím hrazené zdravotní služby zohledňující dopady epidemie onemocnění COVID-19 v roce 2021, podle sněmovního tisku 1178, ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou."
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasování pořadové číslo 289 přihlášeno 98 poslanců, pro 87, proti žádný. Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas.
A teď paní zpravodajka.
Poslankyně Karla Maříková: Děkuji za slovo, pane předsedající.
Takže nyní budeme hlasovat bod po bodu návrh doprovodného usnesení pana poslance Petra Třešňáka.
"I. Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky žádá Ministerstvo zdravotnictví o předložení návrhu kompenzační vyhlášky do 30. 4. 2021." ***