(Jednání pokračovalo v 11.00 hodin.)
Místopředseda PSP Petr Fiala: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vážení členové vlády, nyní bychom se měli věnovat napevno zařazeným bodům. Jde o bod 319, sněmovní tisk 973, Ženevský akt, smlouva v prvém čtení; bod 490, Informace vlády o konání maturitních zkoušek v roce 2021; bod 491, Informace vlády k otevření škol; bod 6, sněmovní tisk 731, nepůvodní invazivní druhy, zákon ve druhém čtení; a bod 46, sněmovní tisk 954, myslivost, zákon v prvém čtení.
Následně bychom pokračovali projednáváním bodů podle schváleného pořadu schůze, což znamená zákony ve druhém čtení. Odpoledne bychom se věnovali bodu číslo 487, což jsou ústní interpelace. Mám zde jednu omluvu, pan ministr Jan Blatný se omlouvá dnes od 11 do 14.30 z důvodu neodkladných pracovních záležitostí.
Přeje si někdo vystoupit s návrhem na změnu schváleného pořadu schůze? Ano, pan poslanec Kaňkovský. Prosím, máte slovo.
Poslanec Vít Kaňkovský: Dobré dopoledne, vážený pane místopředsedo, milé kolegyně, kolegové, vážení členové vlády. Já bych měl prosbu, chtěl bych vás požádat o pevné zařazení sněmovního tisku 896, což je novela zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, pevně na zítra. Včera na to projednání nedošlo. Je to novela, která podle, zatím zpráv i z výborů, je poměrně konsenzuální, je tam načten pouze jeden pozměňovací návrh, který jsme načítali společně s paní kolegyní Gajdůškovou, a proto bych vás chtěl poprosit, zda bychom ho mohli projednat zítra - a ve dvou alternativách, buď jako první v bloku třetích čtení, anebo potom pevně ve 13.15. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Ano, děkuji. Hlásí se ještě někdo s návrhem na změnu pořadu schůze? Nehlásí. Tak já zopakuji návrh. Jde o pevné zařazení bodu číslo 896, což je novela zákona o dávkách osobám s postižením, a návrh je buď v pátek jako první bod v bloku třetích čtení, nebo potom alternativně ve 13.15.
Nejprve tedy budeme hlasovat (Gong.) o zařazení jako první bod v bloku třetích čtení zítra, tedy v pátek dvanáctého.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 227, přihlášeno 91 poslanců, pro 32, proti nikdo. Návrh nebyl přijat.
Nyní budeme hlasovat o pevném zařazení tohoto bodu na zítřek, a zabývali bychom se jím ve 13.15.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 228, přihlášeno 92 poslanců, pro 91, proti nikdo. Konstatuji, že návrh jsme schválili a tiskem 896 se budeme zabývat zítra ve 13.15.
A teď je před námi bod číslo
319.
Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu
návrh na přístup České republiky k Ženevskému aktu Lisabonské dohody
o označeních původu a zeměpisných označeních
/sněmovní tisk 973/ - prvé čtení
Prosím, aby úvodní slovo přednesl místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu, ministr dopravy Karel Havlíček. Ženevský akt, bod 973. Prosím, pane místopředsedo vlády, máte slovo.
Místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy ČR Karel Havlíček: Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, dovoluji si předložit vládní návrh na přístup České republiky k Ženevskému aktu Lisabonské dohody, a to o označení původu a zeměpisných označeních, které je revidováno mezinárodní prezidentskou smlouvou spravovanou Světovou organizací duševního vlastnictví. Návrh předložený MPO - (V sále je hluk.)
Místopředseda PSP Petr Fiala: Pardon. Dámy a pánové, prosím o klid. Není tady dobře slyšet. Ještě jednou, prosím o to, abychom tady vytvořili podmínky pro projednávání tohoto bodu. Děkuji vám. Prosím, pokračujte.
Místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy ČR Karel Havlíček: Děkuji. Jak už jsem říkal, návrh je předložený Ministerstvem průmyslu a obchodu ve spolupráci s Úřadem průmyslového vlastnictví a předmětem revidované dohody je ochrana práv k duševnímu vlastnictví, úplně konkrétně to označení původu zeměpisných označení. Co to vlastně znamená? Československo, Česká republika, je členem této dohody od roku 1966. Je tedy zjevné, že to má dlouho tradici, má to určitou ekonomickou, kulturní hodnotu, podporuje regionální rozvoj a vztahuje se na produkty zemědělské i nezemědělské, jako je českobudějovické pivo, žatecký chmel, karlovarské oplatky nebo třeba český granát.
Důležité je to, že dohoda byla v roce 2015 modernizována takzvaným Ženevským aktem a ten umožňuje, aby k dohodě přistoupily též mezinárodní organizace, rovněž EU. Ta jako celek se stala členem tohoto aktu v únoru minulého roku a sedmi členským státům včetně naší země, jež byly členy Lisabonské dohody před přístupem EU k Ženevskému aktu, bylo unijní legislativou umožněno, aby k modernizované dohodě přistoupily, a to samostatně. To je tedy důležité mimo jiné pro zajištění navazující ochrany práv dříve udělených.
Předložený návrh na přístup naší země k Ženevskému aktu je tedy v zájmu členských zemědělců a výrobců potravin, protože zajistí kontinuitu stávající ochrany jejich výrobků, a to na mezinárodní úrovni. Je třeba jenom připomenout, že je to rovněž v souladu s obchodně-politickými zájmy České republiky. Proto si vás tímto dovoluji požádat o vyslovení souhlasu se zahájením projednávání ratifikace tohoto Ženevského aktu. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji a prosím, aby se slova ujala zpravodajka pro prvé čtení, tou je paní poslankyně Monika Červíčková. Prosím, paní zpravodajko, máte slovo.
Poslankyně Monika Červíčková: Děkuji za slovo. Dobrý den, vážené dámy, vážené kolegyně, vážení kolegové. Budu velmi stručná, protože pan ministr vše podstatné k tomuto sněmovnímu tisku již řekl. Já bych ještě jenom dodala ohledně tohoto aktu, který má režim v podstatě mezinárodní smlouvy, a je tedy i takzvaným prezidentským aktem. Je tedy nutné, aby tuto smlouvu podepsal, odsouhlasil pan prezident. Nemám k tomu již co dodat z toho obsahu, ale požádala bych o přikázání k projednání zahraničnímu výboru. Děkuji.
Místopředseda PSP Petr Fiala: Ano, děkuji. Otevírám rozpravu. Do rozpravy se hlásí paní poslankyně Červíčková, paní zpravodajka. Prosím, máte slovo. ***