(11.30 hodin)
Poslanec Kamal Farhan: Já bych na začátku řekl, že legislativně technické úpravy nebyly načteny nebo zapracovány. Dále bych řekl, že stanovisko zpravodaje, respektive rozpočtového výboru nebylo, protože všechno bylo načítáno v průběhu na sněmovně.
Tím pádem můžeme začít bodem 1 a hlasovat o pozměňovacím návrhu pod písmenem A, pan poslanec Volný, který tady načítal ráno pan poslanec Feranec.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Paní ministryně, stanovisko? (Souhlasné.)
Zahájil jsem hlasování číslo 97. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování číslo 97, přítomno 98 poslanců, pro 98, proti nikdo. Návrh byl schválen. Další návrh.
Poslanec Kamal Farhan: Za druhé je to pozměňovací návrh B1 pod číslem 7281, pan poslanec Ferjenčík.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Stanovisko, paní ministryně? (Nesouhlasné.)
Zahájil jsem hlasování číslo 98. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování číslo 98, přítomno 98, pro 44, proti 1. Návrh nebyl přijat. Další návrh.
Poslanec Kamal Farhan: Za třetí hlasujeme pozměňovací návrh pod písmenem B2, číslo 7282, pan poslanec Ferjenčík. Jedná se o snížení limitu pro nárok na bonus v případě osob - už jsem to říkal.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Stanovisko, paní ministryně? (Nesouhlasné.)
Zahájil jsem hlasování číslo 99. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování číslo 99, z přítomných 99 pro 45, proti nikdo. Návrh nebyl přijat.
Poslanec Kamal Farhan: Dostáváme se k bodu 4, pozměňovací návrh pod písmenem B3, 7283, pan poslanec Ferjenčík, navýšení kompenzačního bonusu.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Stanovisko, paní ministryně? (Nesouhlasné.)
Zahájil jsem hlasování číslo 100. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování číslo 100, z přítomných 99, pro 44, proti nikdo. Návrh nebyl přijat. Další návrh.
Poslanec Kamal Farhan: Dostáváme se k bodu 5 pod písmenem B4, 7284, pan poslanec Ferjenčík. Jedná se o osvobození příjmů z titulu pracovní povinnosti podle krizového zákona.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Stanovisko, paní ministryně? (Nesouhlasné.)
Zahájil jsem hlasování číslo 101. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování číslo 101, přítomno 99, pro 45, proti nikdo. Návrh nebyl přijat. Další návrh.
Poslanec Kamal Farhan: Dostáváme se k bodu 6, pozměňovací návrh pod písmenem B5, 7289, pan poslanec Ferjenčík, rozšíření podmínek pro dosažení kompenzačního bonusu osobami s DPČ, DPP, a je to souběh s těmi pěstouny.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Stanovisko, paní ministryně? (Souhlasné.)
Zahájil jsem hlasování číslo 102. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování číslo 102, přítomno 99, pro 99, proti nikdo. Návrh byl přijat. Další návrh.
Poslanec Kamal Farhan: Bod 7, pozměňovací návrh pod písmenem C, 7291 paní poslankyně Kovářové, jedná se o rozšíření kompenzací obcím a krajům.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Stanovisko, paní ministryně? (Nesouhlasné.)
Zahájil jsem hlasování číslo 103. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování číslo 103, přítomno 98, pro 29, proti nikdo. Návrh nebyl přijat. Další návrh.
Poslanec Kamal Farhan: Dostáváme se k pozměňovacímu návrhu pod písmenem D1, 7205 pana poslance Jurečky, navýšení kompenzačního bonusu z 500 na 667 korun na den.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Stanovisko, paní ministryně? (Nesouhlasné.)
Zahájil jsem hlasování číslo 104. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování číslo 104, přítomno 99, pro 45, proti nikdo. Návrh nebyl přijat. Další návrh.
Poslanec Kamal Farhan: Nyní jsme se dostali k poslednímu pozměňujícímu návrhu pod písmenem D2, 7206 pana poslance Jurečky, rozšíření podmínek pro dosažení kompenzačního bonusu a prodloužení lhůty.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Stanovisko, paní ministryně? (Nesouhlasné.)
Zahájil jsem hlasování číslo 105. Ptám se, kdo je pro? Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování číslo 105, přítomno 99, pro 45, proti nikdo. Návrh nebyl přijat.
Tím jsme vyčerpali všechny pozměňovací návrhy. Pan předseda Jurečka s přednostním právem.
Poslanec Marian Jurečka: Děkuji moc. Já se tedy chci zeptat paní ministryně i koaličních poslanců včetně komunistických poslanců. Jak chcete živnostníkům - a dnes tady padlo, myslím, z úst paní poslankyně Pastuchové, že i jí volají živnostníci, že už toho mají také plné zuby - jak chcete tedy těm lidem zodpovědět, jak jim bude pomoženo? Těm, kteří do dnešních dnů čekají od začátku nebo od poloviny října na vyřízení žádostí, kteří nemají provozovnu atd. Bude to nějaký odkaz, to, co tady paní ministryně dvacet minut vysvětlovala, v čem jsem se ztrácel i já, nějaké metodické pokyny a pokyny pokynů atd., co lidem Sněmovna po dnešku vzkazuje? Takže vy jste nepodpořili ani zvýšení kompenzačního bonusu na částku, která by adekvátně odpovídala situaci v první vlně, nepodpořili jste ani rozšíření parametrů, ani jste nepodpořili to, aby to mohli čerpat živnostníci, kteří nemají provozovnu. Tak co těm lidem chcete říkat na příští týdny, když jim říkáte: Prodlužujeme stav nouze, v kuloárech se říká, bude to tak někdy do poloviny, do konce března, možná půjdeme až do dubna... Jakou mají mít perspektivu tito lidé? Tak jim to jednoznačně zodpovězte, když toto nejste ochotni podpořit. Nebo to proboha už předložte sami! (Potlesk zprava.)
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Paní místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová s přednostním právem. Prosím.
Místopředsedkyně vlády a ministryně financí ČR Alena Schillerová: Ani obutá, ani bosá, pane předsedo, pořád dokola. Pojetí kompenzačního bonusu v podzimním období není stejné jako v jarním. V jarním bylo vyplaceno přes 20 miliard, téměř 21 miliard, zprocesováno bylo téměř milion žádostí a dostali to téměř všichni, mnohdy i ti, kteří možná si o to žádat neměli. Já ze svého okolí mám celou řadu takových případů a nechci je tady rozebírat. Chtěli jsme pomoct a chtěli jsme pomoct masivně.
Podzimní kompenzační bonus byl postaven na tom, že začaly v důsledku pandemie postupné restrikce, nebyly tak masivní, nebylo to tak plošné. A my jsme to postupně postavili na tom, aby už to nebylo tak plošné.Taky ten rozdíl - zhruba ani ne 5 miliard vyplacených, něco přes 4 miliardy na podzim - je postaven na tom, že buď v důsledku vládních omezení bylo zakázáno podnikat - a tam to není svázáno s provozovnou - anebo byl ten, kdo byl navázán na podnikání zakázané alespoň příjmy 80 %, že na to má nárok také. A už se tam vede nějaké prokazování. Čili existence té provozovny není jedinou podmínkou pro to, aby byl vyplacen, čili se to musí zkoumat. A zkoumá se to. A my skutečně sjednocujeme ty postupy. Můj náměstek včera strávil skoro celé odpoledne a stráví klidně třeba dalších odpolední a já klidně taky se všemi zástupci všech finančních úřadů v republice, aby se o tom mohlo debatovat. ***