(19.10 hodin)
(pokračuje Vondráček)

Budeme hlasovat o schválení pořadu 65. schůze.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 3, přihlášeno 85, pro 83, proti 1. Návrh byl přijat. Já konstatuji, že pořad schůze byl schválen.

 

Přistoupíme k prvnímu bodu, kterým je

 

1.
Vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony
v oblasti daní a některé další zákony
/sněmovní tisk 910/ - třetí čtení

Já poprosím, aby místo u stolku zpravodajů zaujala za navrhovatele místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová a zpravodajka garančního výboru, poslankyně Miloslava Vostrá. Pozměňovací návrhy jsou uvedeny ve sněmovním tisku 910/2, který byl doručen dne 30. října. Usnesení garančního výboru bylo doručeno jako sněmovní tisk 910/3.

Nyní se ptám paní navrhovatelky, zda má zájem o vystoupení před otevřením rozpravy ve třetím čtení. Paní ministryně má zájem o vystoupení. Prosím, máte slovo.

 

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí ČR Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane místopředsedo (předsedo). Nebudu mluvit dlouho, jsme ve třetím čtení, všechno podstatné si myslím, že bylo řečeno, a pokud ne, tak bude řečeno ještě dnes v rámci rozpravy. Já jsem už tu říkala několikrát, že Ministerstvo financí poslalo do vlády a vláda následně do Parlamentu balíček, který byl mírně fiskálně pozitivní. Mezitím samozřejmě došlo k tomu, že máme tady bezprecedentní krizi ekonomickou. Byla načtena celá řada pozměňovacích návrhů a vy o nich dnes budete rozhodovat. Některé z nich, a říkám to tady zcela otevřeně, mají moji podporu, kterou vyjádřím otevřeně před vlastním hlasováním.

Budete rozhodovat o takzvaném zrušení superhrubé mzdy, což je ovšem technikálie, nebudu už připomínat historické konsekvence, ale budete rozhodovat o v podstatě největším snížení daní v novodobé historii. Snížení daní, které - myslím teď konkrétně pozměňovací návrh Andreje Babiše jako poslance - daní z příjmů na 15 a 23 %, což je snížení pro většinu zaměstnanců v této zemi. Je jich 4,5 milionu a pouhých 80 tisíc má příjmy nad čtyřnásobek průměrné mzdy, to znamená plus minus nad 140 tisíc. Takže pro většinu z nich rozhodujete o 15procentním zdanění, což jsou tisíce korun v době, kdy mzdy v národním hospodářství neporostou, stejně tak v soukromé sféře jako ve veřejné, protože jsem navrhla do návrhu státního rozpočtu, a dobře to víte, s výjimkou učitelů, aby mzdy státních zaměstnanců veřejného sektoru jako takového byly zmrazeny. Takže jediné, co lidé budou mít, budou právě tyto peníze získané ze snížení daně z příjmů na 15 %. Je to zhruba asi 7 % z hrubého příjmu, 5 % z čistého, jsou to tisíce korun, podpoříme tím ekonomiku v době, kdy to nejvíce potřebuje.

Současně chci upozornit, že veškeré pozměňovací návrhy, a já podpořím další, které byly načteny, jako například zrychlené odpisování, my jsme na nich technicky jako ministerstvo spolupracovali, a další, to znamená, že všechny návrhy, které podpořím, tak jsem přesvědčena o tom, že pomohou ekonomice, pomohou firmám.

Chci ale velmi varovat před jednou věcí znovu a věřím, že to pochopíte. Všechny poslanecké návrhy mají dopady, ty, o kterých jsem hovořila, které podpořím, případně i které nepodpořím a projdou, tak mají negativní dopad na příjmy veřejných rozpočtů, a výrazně tedy zkomplikují sestavení státního rozpočtu v příštích letech. A pokud by došlo k tomu, že by nebyl schválen poslanecký návrh Andreje Babiše jako poslance jako celek, to znamená včetně rozvolnění fiskálních pravidel, tak by to mělo ty důsledky, protože ty pozměňovací návrhy snižují příjmy státního rozpočtu, tak by se musely o ně snížit i výdaje, aniž by byl tedy překročen maximální současně možný deficit. Což by znamenalo, že desítky miliard, které teď dáme našim zaměstnancům například v důsledku snížení daně z příjmů, pokud Poslanecká sněmovna se rozhodne tento návrh schválit, tak bychom museli na výdajové straně seškrtat, což by znamenalo další, ještě hlubší krizi, která by nás v následujících letech čekala.

Již dnes je střednědobý výhled sestaven na maximu rámců, to znamená, není zde další prostor, a to ani pro neočekávatelné další výdaje či nižší příjmy, jakýkoliv nižší příjem státního rozpočtu tak musí být 1 ku 1 vykompenzován poklesem výdajů. A těžko půjde, aby šlo o výdaje v sociální oblasti. To znamená, že platy rovněž nejsou řešením, jednak proto, že jsme navrhli zmrazení, jednak proto, že kvůli objemu dosažitelných škrtů. Takže v podstatě by to vedlo k tomu, že by se omezovaly významné projekty, omezovaly by se investice, to znamená, všechno věci, které jsou nepřijatelné, protože víte, že naopak naše vláda se snaží jak podpořit spotřebu, tak se snaží podpořit investice, které jsou navrženy v rozpočtu 2021 jako rekordní.

Takže upozorňuji prosím, že je nezbytnou podmínkou kteréhokoli návrhu, kteréhokoliv návrhu z dílny poslanců, aby byla rozvolněna fiskální pravidla, jinak je jakékoli schválení těchto pozměňovacích návrhů v podstatě nemožné, aniž by to mělo tyto fatální dopady v následujících letech. Děkuji vám za pozornost.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Já vám děkuji. Otevírám rozpravu, do ní jsem měl první přihlášku pana premiéra, který se ale omluvil, není zde, pak se hlásil před schůzí pan místopředseda vlády Hamáček a z místa se přihlásil pan předseda Jurečka, to vše přednostní práva. Tak prosím, máte slovo.

 

Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček: Děkuji. Vážený pane předsedo, kolegyně, kolegové, dovolte mi, abych se v rozpravě vyjádřil k tomuto návrhu zákona, respektive k jedné věci, která je asi mediálně nejzajímavější. Jakkoliv je to celá řada úprav v daňové oblasti, tak asi největší pozornost vzbudily pozměňovací návrhy, které řeší zrušení superhrubé mzdy. Já chci jasně říci, že tato vládní koalice, když začínala svoji spolupráci, tak se shodla na tom, že superhrubá mzda je nespravedlnost, že to je něco, co je reliktem bývalých pravicových vlád. Nemusíme teď zacházet do historie, proč vydržela tak dlouho a nebyla zrušena dříve. Každopádně padla dohoda na tom, že superhrubou mzdu zrušíme. A my samozřejmě respektujeme to, co jsme podepsali, takže souhlasíme s tím, aby superhrubá mzda zrušena byla.

To vládní programové prohlášení jde dál. Ono dokonce říká, jakým způsobem bude zrušena, to znamená, že bude zrušena se sazbami 19 a 23 %. V rámci vládní koalice proběhla i nějaká vyjednávání, pan premiér před létem navrhl ještě radikálnější snížení daní, to tady okomentovala paní ministryně financí, ta cifra byla 15 a 23. My jsme o tom jednali, sociální demokracie v létě s tím vyjádřila předběžný souhlas s tím, a na tom jsme se s panem premiérem dohodli, že to celé ještě na podzim, nebo před schvalováním, podrobíme jakési kontrole z hlediska státního rozpočtu a jeho kondice. Připomínám, to bylo v létě, kdy jsme všichni byli plni optimismu a mysleli jsme si, že máme to nejhorší za sebou a že ten podzim bude ve znamení nějaké ekonomické obnovy a že se budeme prostě dostávat z těch problémů, kam jsme se díky covidu dostali na jaře. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP