(10.40 hodin)
(pokračuje Filip)
A nyní budeme hlasovat o zařazení... (Hovor mimo mikrofon.) Pevně na 12.30 hodin. Omlouvám se, ale nejdřív jsme to museli zařadit do pořadu schůze. Budeme hlasovat o zařazení pořadu 254 a potom v pevném zařazení tisku 567.
Nyní tedy o zařazení prvního čtení tisku 254.
Zahájil jsem hlasování číslo 5 a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
V hlasování číslo 5 z přítomných 140 pro 62, proti nikdo. Návrh nebyl přijat.
Nyní rozhodneme o tom, že tisk 567 by byl pevně zařazen na 12.30 hodin.
Jde o hlasování číslo 6, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
V hlasování číslo 6 z přítomných 140 pro 65, proti nikdo. Návrh nebyl přijat.
Budeme tedy pořad schůze řešit průběžně podle vývoje schůze. Ještě pan předseda Stanjura.
Poslanec Zbyněk Stanjura: Já úplně nerozumím tomu poslednímu hlasování, že respektuji výsledky. Ale máme vyčleněné hodiny pro třetí čtení. Tento návrh není v legislativní nouzi. To znamená, pokud to nestihneme do 14. hodiny, tak jsme ho zařazovali úplně zbytečně. Vzhledem k tomu, že jsem avizoval, že je to na pět minut. Pokud je na tom politická shoda to vrátit do druhého čtení, tak tím hlasováním riskujeme, že to skutečně dneska neprojednáme, a tím pádem nezískáme čas na to, abychom doplnili ten potřebný pozměňovací návrh ve druhém čtení. To je všechno.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: To je pravda, pane předsedo. Na druhou stranu pořád ještě můžeme hlasovat v průběhu schůze o tom, že pro třetí čtení vyčleníme i jiné hodiny než je od devíti do čtrnácti hodin ve středu. Takže to nás ještě pořád čeká.
Nyní tedy konstatuji, že došla další omluva. Od deseti hodin do konce jednacího dne se omlouvá pan poslanec Radek Koten z osobních důvodů.
Nyní budeme hlasovat o programu schůze, tak jak byl schválen s těmi dvěma doplněnými body, a to v hlasování číslo 7, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro pořad schůze. Kdo je proti? Děkuji vám.
V hlasování číslo 7 z přítomných 141 poslance pro 125, proti nikdo. Návrh byl přijat a budeme se tedy tímto pořadem schůze řídit.
Podle schváleného pořadu schůze nyní projednáme bod číslo jedna našeho pořadu. Jde o
1.
Vládní návrh zákona o zvláštních způsobech hlasování
ve volbách do zastupitelstev krajů a do Senátu v roce 2020
/sněmovní tisk 971/ - zkrácené jednání
Měli bychom posoudit podle § 99 odst. 5, zda jsou podmínky pro projednání zmíněného zákona ve zkráceném jednání. Otevírám rozpravu. (Hovor mimo mikrofon.) Ke zkrácenému jednání, nebo k bodu? Ke zkrácenému jednání se tedy nikdo nehlásí. Já se omlouvám, je tady nesmírný hluk. A otevřel jsem rozpravu, zda trvá stav legislativní nouze pro tisk 971. Opravdu se nikdo nehlásí, rozpravu končím.
Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna konstatuje, že nadále existují podmínky pro projednání vládního návrhu zákona o zvláštních způsobech hlasování ve volbách do zastupitelstev krajů a do Senátu v roce 2020, sněmovní tisk 971, ve zkráceném jednání.
Zahájil jsem hlasování číslo 8 a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
V hlasování číslo 8 z přítomných 140 pro 120, proti nikdo. Návrh usnesení byl schválen.
Mohu tedy otevřít tento vládní návrh zákona o zvláštních způsobech hlasování ve volbách do zastupitelstev krajů a do Senátu v roce 2020, sněmovní tisk 971. Předložený návrh uvede místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček, který už je u stolku zpravodajů. Děkuji také Marku Výbornému, který je zpravodajem pro tento tisk, že zaujal místo u stolku zpravodajů. Pane místopředsedo vlády, máte slovo.
Místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček: Děkuji. Vážený pane místopředsedo, vážená vládo, kolegyně, kolegové, dovolte mi stručně představit návrh zákona o zvláštních způsobech hlasování ve volbách do zastupitelstev krajů a do Senátu v roce 2020. Jak už víte, podle současně platných volebních zákonů je karanténa jako jedno z opatření, které vede k omezení osobní svobody z důvodů ochrany zdraví lidu překážkou práva volit. Osoby v karanténě tedy nejsou oprávněny hlasovat. Nicméně dosavadní volební zákony nepočítaly s pandemickou situací, která nastala v souvislosti se šířením nemoci COVID-19.
Předkládaný návrh zákona má umožnit hlasovat v podzimních volbách do zastupitelstev krajů a do Senátu osobám s nařízenou karanténou nebo izolací z důvodu veřejného zdraví před nemocí covid. Oprávnění voliči s nařízenou karanténou nebo izolací budou moci využít pouze zvláštní způsoby hlasování, a to buď hlasování u volebního stanoviště, takzvaný volební drive-in, hlasování při pobytovém zařízení, které bylo uzavřeno, a hlasování do zvláštní volební schránky. Těmito zvláštními způsoby hlasování se umožní oprávněným voličům hlasovat rovněž v místním, popřípadě krajském referendu, bude-li se konat v souběhu s volbami do zastupitelstev krajů nebo do Senátu.
S ohledem na mimořádnost situace, nutnost rychlého řešení a skutečnost, že jsou zásadním způsobem ohrožena základní práva a svobody občanů, v tomto případě aktivní volební právo významného počtu voličů, vyhlásil předseda Sněmovny na žádost vlády pro projednání návrhu zákona stav legislativní nouze a současně rozhodl, že bude projednán ve zkráceném jednání. Nabytí účinnosti zákona se s ohledem na nutnost rychlého řešení navrhuje dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů, což umožňuje právě skutečnost, že je návrh zákona projednáván ve stavu legislativní nouze.
Já bych chtěl z tohoto místa poděkovat všem zástupcům politických stran za to, jak konstruktivně přistoupili k řešení tohoto problému a jak aktivně se účastnili těch několika kulatých stolů, které jsme vedli na Ministerstvu vnitra, jejichž výsledkem je právě tento návrh zákona. A já věřím, že hladce projde Poslaneckou sněmovnou. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji panu místopředsedovi vlády a ministru vnitra Janu Hamáčkovi. Ústavně-právní výbor, jemuž byl vládní návrh zákona přikázán rozhodnutím předsedy, jej projednal a přijal usnesení, které vám bylo doručeno jako sněmovní tisk 971/1. Nyní požádám, aby se slova ujal zpravodaj ústavně-právního výboru pan poslanec Marek Výborný a informoval nás o projednání tohoto návrhu ve výboru a případné pozměňující návrhy odůvodnil. Pane zpravodaji, máte slovo.
Poslanec Marek Výborný: Děkuji za slovo. Vážený pane místopředsedo, vážený pane premiére, vážený pane vicepremiére, vládo, kolegyně, kolegové, několik svých poznámek potom si ponechám na obecnou rozpravu. Teď skutečně pouze v roli zpravodaje ústavně-právního výboru chci sdělit, že sněmovní tisk 971 byl po projednání vládou 17. srpna doručen ústavně-právnímu výboru, který ho projednal na své 66. schůzi dne 18. srpna roku 2020 a přijal k němu toto usnesení: Ústavně-právní výbor navrhuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby o návrhu zákona se konala obecná rozprava. Dále, za druhé, navrhuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby se vedla podrobná rozprava ke všem částem návrhu zákona. Dále, za třetí, navrhuje, aby Poslanecké sněmovna Parlamentu své jednání ukončila nejpozději do 24. hodin dne 19. srpna roku 2020. A za čtvrté doporučuje Poslanecké sněmovně Parlamentu, aby návrh schválila.
Ústavně-právní výbor projednal návrh zákona ve znění schváleném vládou ČR. V současné době jsou v systému načteny tři pozměňovací návrhy pana místopředsedy Pikala, který včera byl na jednání ústavně-právního výboru přítomen. Koncept těch tří pozměňovacích návrhů tam představil. Nicméně vzhledem k tomu, že jsme byli v časovém presu a ty pozměňovací návrhy logicky vzhledem k projednávání ve stavu legislativní nouze jsme dostali na stůl až při jednání ústavně-právního výboru, tak se k těmto pozměňovacím návrhům ústavně-právní výbor nevyjadřoval.
Čili tolik zpravodajská zpráva za ústavně-právní výbor. Děkuji. ***