(9.40 hodin)
Předseda PSP Radek Vondráček: Pane poslanče, nikam nechoďte, jste na řadě. (Hlasy ze sálu, ať již poslanec nevystupuje.) Takže už jste vystoupil v rozpravě, dobře. Pan poslanec Jurečka.
Poslanec Marian Jurečka: Dobré dopoledne, vážený pane předsedo, milá paní ministryně, kolegyně, kolegové. Paní ministryně mě tady teď prosila, ať jsem stručný, já se snažím být vždycky stručný, já nemívám dlouhá vystoupení, abych tady mlátil prázdnou slámu. Ale dovolte mi jenom pár poznámek.
Já jsem se teď díval do systému a k problematice řešení pomoci lidem, kteří jsou na dohodách, v rámci koronavirové krize jsem 23. března nahrával jako první dva pozměňovací návrhy pod sněmovními dokumenty 4361 a 4632. Byl to sněmovní tisk 784 a nahrával jsem řešení pomoci lidem, kteří jsou na dohodách, úplně stejně, jak je to dnes. Dával jsem tam dvě variantní částky: 263 korun denně a 486 korun denně. Bohužel tehdy mi tady bylo vysvětleno nejenom od paní ministryně Schillerové, ale i od paní ministryně Maláčové, že to není možné, že prostě toto se nedá řešit. Pak později, časem, jak to přibývalo a argumentů od lidí jsme dostávali obrovské množství včetně popisu jejich těžkých situací, se připouštělo, že možná někdy to vláda dořeší. Takže jsem rád, že skoro po čtyřech měsících od původního návrhu tady dneska máme před sebou řešení alespoň této části lidí, kteří ještě stále čekají na pomoc a jsou ve svízelných situacích. Byť je to s velkým zpožděním, tak za toto díky.
Ale chtěl bych připomenout, že jsou zde stále ještě určité skupiny lidí, které pomoc nedostaly a potřebují, opravdu nutně ji potřebují, a řešení mimořádných sociálních dávek pro ně není cestou. Jsou to lidé, kteří jsou jako OSVČ na vedlejší činnost, píší mně i lidé, kteří mají například jako manželé malou rodinnou akciovou společnost a podobně, ještě stále jsou tady slepá místa na mapě, kde by tu pomoc bylo potřeba dotáhnout. Takže bych velmi prosil, aby se ještě na toto Ministerstvo financí ve spolupráci s MPO a MPSV podívalo a pokusilo se tyto věci dořešit.
Zmíním tady ještě jednu věc. Teď tady v té drobné přestřelce technických o tom tady bylo mluveno, pan poslanec Bláha za hnutí ANO tady mluvil o tom, že tady se pořád mluví a neřeší se exekuce, insolvence a podobně. Chtěl bych mu tady prostřednictvím pana předsedajícího vzkázat, ať se podívá na pozměňovací návrhy, které už i projednal podvýbor pro exekuce a insolvence, na pozměňovací návrhy mého kolegy Marka Výborného, já jim říkám pracovně milostivé léto, kde řešíme opravdu ty dlouholeté problémy dluhových pastí lidí naprosto jednoduchým principem: dlužník, který dluží vůči státu, bude mít možnost doplatit základní jistinu, to, co dlužil, a maximálně 500 korun navíc a už žádné další příslušenství. Pokud to dlužník dluží nějaké jiné právnické, fyzické osobě mimo organizační složky státu, tak zaplatí základní dluh a maximálně poplatky ve výši základního dluhu. Já tomu říkám pracovně 1 +1. Tedy příklad: Dlužil-li 20 tisíc, dneska mu tam někdo napočítal dluh třeba do výše 200-300 tisíc, ne, on zaplatí 20 tisíc základní dluh, tu jistinu, a k tomu maximálně dalších 20 tisíc korun, a tím pádem bychom toto vyřešili jednou provždy, abychom tyto lidi vrátili do systému. KDU-ČSL ten návrh odpracovala, Marek Výborný ho odpracoval, je tady, čeká na projednání ve Sněmovně a já bych byl velmi rád, aby, i když tady pan poslanec Bláha má tento problém a chce ho řešit, aby to pokud možno taky podpořil ve svém klubu, abychom to v září dokázali projednat.
Díky moc za to.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Přečtu několik omluv. Omlouvá se z dnešního jednání paní poslankyně Andrea Babišová, omlouvá se z rodinných důvodů pan poslanec Petr Venhoda, omlouvá se z dnešního jednání z pracovních důvodů ministr vnitra Jan Hamáček, omlouvá se z dnešní schůze z pracovních důvodů pan místopředseda Tomáš Hanzel, omlouvá se paní poslankyně Hyťhová od 9.00 do 9.45 ze zdravotních důvodů, omlouvá se paní poslankyně Věra Adámková mezi 9.00 a 9.45 z důvodu pracovního jednání, omlouvá se pan poslanec Lukáš Kolářík z celého jednacího dne z osobních důvodů, omlouvá se z dnešního jednání pan poslanec Vít Kaňkovský z rodinných důvodů, omlouvá se pan poslanec Ivo Pojezný mezi 11. a 14. hodinou z rodinných důvodů. (V sále je silný hluk a velmi špatná slyšitelnost!)
Ptám se, zda se ještě někdo hlásí do rozpravy k tomuto bodu? Nikoho nevidím, končím obecnou rozpravu. A vzhledem k tomu, že nepadla námitka, rozhodneme podle § 90 odst. 5 o pokračování projednávání tohoto návrhu. Zavolám kolegy z předsálí.
Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna souhlasí s pokračováním jednání o sněmovním tisku 921 tak, aby s ním mohl být vysloven souhlas již v prvém čtení." Ještě chviličku počkáme, vidím, že přichází větší počet poslanců.
Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?
V hlasování pořadové číslo 3 přihlášeni 152, pro 131, proti nikdo. Návrh usnesení byl schválen.
Já tedy zahajuji podrobnou rozpravu k tomuto bodu. Ptám se, kdo má zájem o vystoupení v podrobné rozpravě. Nikoho nevidím, podrobnou rozpravu končím. Ptám se, zda je zájem o závěrečná slova. Paní ministryně? Pane zpravodaji? Evidentně není. Přistoupíme tedy k hlasování o celém návrhu zákona.
Přednesu návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna vyslovuje souhlas s vládním návrhem zákona, kterým se mění zákon č. 159/20020 Sb., o kompenzačním bonusu v souvislosti s krizovými opatřeními v souvislosti s výskytem koronaviru SARS-CoV-2, ve znění pozdějších předpisů, podle sněmovního tisku 921."
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
V hlasování pořadové číslo 4 přihlášeni 154 poslanci, pro 143, proti nikdo. Návrh byl přijat. Konstatuji, že s návrhem zákona byl vysloven souhlas, a projednávání končím. Děkuji. (Potlesk z lavic Pirátů.)
Otevírám další bod a tím je
2.
Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů,
ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony v souvislosti s paušální daní
/sněmovní tisk 922/ - prvé čtení
Z pověření vlády předložený návrh uvede místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová. Prosím, paní ministryně, máte slovo.
Místopředsedkyně vlády a ministryně financí ČR Alena Schillerová: Děkuji za slovo, pane předsedo. Dámy a pánové, dovolte mi představit vám návrh zákona, kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a další zákony v souvislosti s takzvanou paušální daní. (Ministryně se odmlčela vzhledem k velkému hluku v sále.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, prosím o důstojnou atmosféru projednávání tohoto zákona. Ti, co oslavují kompenzační bonus pro dohodáře, prosím, běžte do předsálí.
Místopředsedkyně vlády a ministryně financí ČR Alena Schillerová: Návrh představuje naplnění požadavku na rozšíření institutu paušální daně, který je jedním z bodů programového prohlášení této vlády, a zároveň jde o realizaci plánu systémového snížení administrativní zátěže podnikatelů na období let 2019 až 2022, ve kterém vláda schválila projekt paušální daně. Vedle novely zákona o daních z příjmů návrh obsahuje novely zákonů v oblasti pojistného na sociální zabezpečení a na zdravotní pojištění, živnostenského zákona a zákona o rozpočtovém určení daní. ***