(14.20 hodin)
(pokračuje Blažek)
Víte, když si vzpomenu na starého dobrého Aristotela, on rozlišoval tři typy vlády a vždycky tam dával to negativní - nebojte se, já vás nebudu zdržovat - a k demokracii ten negativní model dává takzvanou ochlokracii, řecky řečeno. Jestliže toto budeme dále připouštět, dospějeme přesně k tomuhle, před čím varoval mimo jiné moudrý Aristoteles.
A já bych vás chtěl požádat o zařazení bodu, který jsem dnes velmi narychlo, velmi narychlo, nazval opatření k zajištění práva na spravedlivý proces. Myslím si, že to je naprosto nad všemi stranami, že by ten bod zařazen býti měl a že bychom měli uložit vládě konkrétní opatření na tomto úseku. Pokud to totiž dnes neodhlasujete, tak řeknete všem, co tohle dělají, že to je normální. A já nechci, aby to bylo normální. Nechci, aby se to stalo normou, a chci, aby všichni věděli, kdo se podílí na těchto vynášených věcech, které mají být zásadně neveřejné - a je správně, že jsou neveřejné - aby věděli, že nám to není jedno.
Proto navrhuji tento bod a žádám o vaši podporu. Jsem nepřipravený, pokud ten bod bude zařazen, připravím si toho samozřejmě více a konkrétních případů a snad ve spolupráci s některými s vámi a i s vládou - toto nemá nic společného s koalicí a opozicí - by se mohla připravit nějaká opatření, která by snad v praxi a v realitě mohla mít smysl. Tohleto dál nejde.
A opakuji, ti novináři dělali svou práci, toto není útok na jakéhokoliv novináře. Toto je prosba k vám o to, abychom přijali takováhle opatření, abychom zajistili všem účastníkům trestních řízení jejich právo na spravedlivý proces. Děkuji vám za pozornost. (Potlesk z řad poslanců ANO.)
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Takže pouze návrh na zařazení nového bodu, nikoliv na pevné zařazení. Omlouvám se paní předsedkyni Pekarové Adamové, hlásila se s přednostním právem.
Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Děkuji, pane předsedo. Vážené dámy, vážení kolegové, mám tady také jeden návrh a to je předřazení bodu, který by se pravděpodobně na program nemusel dostat v rámci této schůze. Přitom si myslím, že se jedná i s ohledem právě na naše nové poznatky, které jsme nabyli v průběhu koronakrize, o důležitou věc. Jedná se totiž o naši novelu zákona o volbách do Parlamentu České republiky a zavedení korespondenčního hlasování, tedy distanční formy hlasování, které, jak jsme si právě vyzkoušeli v dobách, kdy se musí dodržovat rozestupy mezi lidmi, jsou významně omezeny možnosti se setkávat, tak ukazují, že nám obzvláště tato forma v naší možnosti hlasovat ve volbách chybí.
Proto bych chtěla, abychom se tomu zákonu věnovali, protože vláda, byť Ministerstvo vnitra - tady člověk musí mluvit -
Předseda PSP Radek Vondráček: Já se omlouvám, že vás přeruším. Prosím o klid v sále. Nechci jmenovat, nechci říkat, z které strany to zní více. Prosím pokračujte.
Poslankyně Markéta Pekarová Adamová: Ale protože Ministerstvo vnitra, byť novelizaci volebních zákonů chystá a byť tedy i korespondenční volbu chce v budoucnu zavést, tak s tím příliš otálí, tak bych ráda využila novelu, kterou jsme konzultovali s ministerstvy, jak tedy s Ministerstvem vnitra, tak zahraničních věcí, která opravdu byla velmi zevrubná, ta debata, natolik, že zohlednila veškeré dosavadní připomínky ministerstev, vlády jako takové. A myslím, že by to mohlo být velmi dobrým nosičem pro to, abychom korespondenční volbu už konečně i v České republice zavedli.
V mnoha zemích funguje bez problémů. V Evropské unii to je, pokud se nemýlím, 24 států. Jsme skutečně jedna z těch mála zemí, která ještě neumožňuje svým občanům - a zvláště v takových situacích, jaké jsme si teď prožívali a ještě částečně prožíváme, se ukazuje, že to je forma hlasování, která má význam velký. Proto tento bod. Je to bod 159, protože to je první čtení, sněmovní tisk 536, navrhuji pevně zařadit, a to na středu 17. června - je to tedy dostatečná doba na to, aby i Ministerstvo a vy všichni jste se mohli tady důsledně s tou normou seznámit - a to jako první bod odpoledního jednání v tu středu 17. června.
Myslím si, že našim voličům, či našim občanům, dlužíme diskuzi, která by jim umožnila nakonec v závěru zavést i takovou formu distančního hlasování, která by v těchto časech byla ještě o to spíše využitelnější. A my nikdy nevíme, zda třeba i na podzim v krajských a senátních volbách nebo za rok ve sněmovních volbách nebude namístě využít právě i třeba pro určité skupiny lidí pohodlnější a zejména bezpečnější formu hlasování. Proto prosím tady tuto normu předřaďme, ať se k ní může každý vyjádřit a ať může sloužit i jako nosič pro případný pozměňovací návrh, který by tuto formu hlasování umožňoval nejenom lidem žijícím v zahraničí, ale i v České republice. Děkuji.
Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Ptám se, zda ještě někdo k pořadu schůze. Přivolám kolegy z předsálí a vypořádáme se s jednotlivými návrhy tak, jak byly předneseny. Nejprve bychom tedy hlasovali o návrhu, na kterém se shodlo dnešní grémium. Není-li námitky, vypořádali bychom se s celým návrhem jedním hlasováním. Žádnou takovou námitku nevidím. Ještě chvíli počkám, abych umožnil kolegům, kteří přicházejí, aby se zúčastnili hlasování. Myslím, že je nás už dostatečný počet.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro návrh grémia. Kdo je proti?
Hlasování číslo 126. Přihlášeno je 178, pro 173, proti nikdo. Tento návrh byl přijat.
Dále je zde návrh pana předsedy Rakušana, abychom tisky 766, 774, 753, jsou to tři návrhy krajských zastupitelstev - Pardubického, Zlínského, Libereckého kraje - novela zákona o rozpočtovém určení daní, zařadili pevně dnes na 18.00.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Hlasování číslo 127. Přihlášeno je 181, pro 92, proti jeden. Tento návrh byl přijat.
Dále je zde návrh pana předsedy Faltýnka, abychom bod 68, tisk 800 z dílny Ministerstva obrany, o Vojenském zpravodajství, zařadili ve čtvrtek 18. 6. jako druhý bod za bod 67 týkající se Vojenské policie.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?
Hlasování číslo 128. Přihlášeno je 181, pro 130, proti 21. Tento návrh byl přijat.
Dále je zde návrh pana předsedy Faltýnka, abychom zákon o České národní bance v rámci bloku druhých čtení, abychom přeřadili tisk 532, novela zákona o České národní bance, na konec bloku Ministerstva financí za tisk 267 (567), bod 12. Nicméně zazněl protinávrh pana předsedy Stanjury, abychom tento bod zařadili na konec bloku druhých čtení jako celku.
Nejprve tedy budeme hlasovat o návrhu pana předsedy Stanjury, novela zákona o České národní bance.
Zahajuji hlasování. Nejdříve na konec bloku druhých čtení. Kdo je pro? Kdo je proti?
Hlasování číslo 129. Přihlášeno je 180, pro 67, proti 43. Návrh nebyl přijat.
Budeme hlasovat tedy původní návrh, abychom tento bod zařadili za bod 12, tisk 267.
Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti?
Hlasování číslo 130. Přihlášeno je 181, pro 175, proti nikdo. Návrh byl přijat. Jenom se opravuji, je to tisk 567, ne 267. Já jsem se přeřekl. ***