(11.40 hodin)
(pokračuje Válková)

Konečně další petice byla za posílení práv společenství vlastníků jednotek a vlastníků bytových jednotek. Ta petice byla se 48 468 podpisy. Peticí se potom petiční výbor zabýval, uspořádal k tomu veřejné slyšení.

A konečně 26. 6. byl doručen petičnímu výboru jeden arch petice za nediskriminační navýšení rodičovského příspěvku s jedním podpisem a 226 podpisy elektronickými. Vidíte, že se opravdu stále více setkáváme s případy elektronických podpisů, a je třeba zařadit na jednání pléna ten pozměňovací návrh, který by to umožnil.

To je za mě všechno. Samozřejmě já jsem povinna vždycky vás informovat o tom pololetí a některé ty petice, jejich dořešení se potom posouvá do dalšího pololetí. Čili toto pokrývá pololetí leden 2019 až červen 2019.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Ano, děkuji. Zahajuji všeobecnou rozpravu. Hlásí se někdo do všeobecné rozpravy? Nikdo se nehlásí. Rozpravu končím. Otevírám podrobnou rozpravu. Nemám přihlášku do podrobné rozpravy. Podrobnou rozpravu končím. Prosím o seznámení s návrhem usnesení.

 

Poslankyně Helena Válková: Ano. Je to usnesení 124 petičního výboru z jeho 23. schůze 1. října 2019, kdy jsme schválili tu předloženou podrobnou zprávu, kterou já jsem vám tady prezentovala jenom stručně. Výbor mě pověřil, abych vás informovala, a doporučil Poslanecké sněmovně, aby přijala toto následující usnesení: "Poslanecká sněmovna Parlamentu bere na vědomí Zprávu o peticích přijatých Poslaneckou sněmovnou i jejich obsahu a způsobu vyřízení za období od 1. 1. 2019 do 30. 6. 2019."

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Ano, děkuji. Slyšeli jsme návrh usnesení, o kterém nyní budeme hlasovat.

Zahajuji hlasování. Kdo je pro? Kdo je proti?

Hlasování číslo 71. Přihlášeno 158 poslanců, pro 134, proti nikdo. Konstatuji, že usnesení bylo přijato.

 

Poslankyně Helena Válková: Jestli bych, pane místopředsedo, mohla jenom poděkovat za přijetí těch zpráv a upozornit, že máme připravenu i Zprávu o peticích za období od 1. 7. 2019 do 31. 12. 2019 a doufáme, že bude zařazena včas.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Ano, děkuji paní předsedkyni petičního výboru. Tím jsme se vyrovnali se zprávami o peticích tak, jak jsme měli je zařazeny na dnešní program schůze.

 

A já otevírám další bod, což je

 

232.
Zpráva o využití doporučení veřejné ochránkyně práv na změny
právní úpravy uvedených ve Výroční zprávě za rok 2017
/sněmovní tisk 306/

Místo předsedy vlády Andreje Babiše byl pověřen uvedením tohoto materiálu ministr životního prostředí Richard Brabec. Pan ministr je nejen přítomen, ale už je i připraven, takže pane ministře, máte slovo.

 

Ministr životního prostředí ČR Richard Brabec Děkuji za slovo, vážený pane předsedající. Kdo je připraven, nebývá překvapen. Já budu stručný. Rád bych vám představil Zprávu o využití doporučení veřejné ochránkyně práv na změny právní úpravy uvedených ve Výroční zprávě za rok 2017. Touto zprávou vláda reaguje na žádost Poslanecké sněmovny informovat ji o využití doporučení veřejné ochránkyně práv změnit určité právní předpisy, a tak řešit některé problémy, se kterými se při své činnosti setkala. Vláda ve své zprávě popisuje, jaké kroky již učinila či plánuje učinit k naplnění doporučení.

Z jednotlivých kroků bych vyzdvihl například osvobození bytových jednotek v rodinných domech od daně z nabytí nemovitých věcí, které je předmětem novely, která nabyla účinnosti počátkem listopadu minulého roku. Toto doporučení je tedy již splněno.

Rovněž bych vyzdvihl připravovanou novelu Ministerstva zdravotnictví v oblasti úhrad zdravotních služeb, kterou se mimo jiné upravuje přezkoumávání naplnění podmínek pro úhradu zdravotních služeb z veřejného zdravotního pojištění a zjednodušuje a zvyšuje transparentnost vstupu léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely do systému úhrad, zejména co se týče oblasti vysoce inovativních léčivých přípravků a léčivých přípravků pro vzácná onemocnění.

Ministerstvo zdravotnictví zároveň aktuálně připravuje novelu zákona o zdravotních službách, která reflektuje i výstupy další činnosti. Podobně Ministerstvo práce a sociálních věcí již předložilo novelu zákona o sociálních službách, kde má zavést postih zásahů do práv osob či nezávislé posouzení stížnosti v sociálních službách. Novela zákoníku práce, která měla zajistit, že při zvýšení minimální mzdy nebude docházet ke snížení náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti, je účinná již od října 2018.

Některé otázky, jako například renta pro osoby poškozené pracovními úrazy či vydávání osobních dokladů na základě rodinných událostí, ke kterým došlo v zahraničí, jsou nadále předmětem hlubší debaty a hledání konkrétních řešení. Vláda však bude v těchto debatách nadále pokračovat.

Závěrem mi dovolte poděkovat veřejné ochránkyni práv za její činnost ve prospěch osob v této zemi a také všem kolegyním a kolegům, poslankyním, poslancům za pozornost, kterou jejím doporučením věnují, a úsilí, které vyvíjejí pro jejich realizaci. Věřím, že tak můžeme společně přispět k řešení uvedených problémů a k lepší ochraně práv osob v České republice. Děkuji za pozornost.

 

Místopředseda PSP Petr Fiala: Děkuji, pane ministře. Tento sněmovní tisk projednal petiční výbor. Usnesení bylo doručeno jako sněmovní tisk 306/1. A já prosím paní zpravodajku petičního výboru, paní poslankyni Helenu Válkovou, aby nás informovala o jednání výboru a přednesla návrh usnesení. Prosím, máte slovo.

 

Poslankyně Helena Válková: My jsme se vždycky samozřejmě zabývali těmi doporučeními a vyzývali jsme vládu, aby zaměřila svoji pozornost zejména na ty legislativní změny, které petiční výbor považoval za nejaktuálnější.

V zásadě lze říci, že zpráva za ten rok 2017, který teď projednáváme, upozorňovala opakovaně na některé věci, a ne vždycky resorty reagovaly dostatečně rychle. I na to jsme upozorňovali. Nicméně některé věci se pomalinku dostávají dopředu. Je tady řada pozměňovacích návrhů k již předloženým tiskům, já teď jenom namátkově, abyste si třeba vybavili, jsou tady návrhy poslanců na to, aby ve zdravotních zařízeních byl umožněn dohled státního zástupce, dozor státního zástupce, aby se rozšířila jeho kompetence nebo aby byla zavedena nová skutková podstata přestupku, který by spočíval v nějakém jednání, které vede k ponižujícím praktikám ve vztahu ke klientům sociálních zařízení, zejména seniorům. Říkám to teď spatra. Těch případů více. Takže nemůžeme říci, že bychom vždycky byli spokojeni s rychlostí toho vyřízení, ale na druhé straně je fakt, že vláda, ty příslušné rezorty mají snahu se těmi náměty zabývat. Je potom na vládě a na těch, kteří vládu v tomto směru ze strany Poslanecké sněmovny doplňují svými pozměňovacími návrhy, aby uvedli tyto mezery nebo nedostatky v soulad s návrhy veřejné ochránkyně práv.

Já bych jí také chtěla, protože zřejmě možná to bude už naposledy, co budeme mít tuto možnost, poděkovat za konstruktivní vztah a dobrou spolupráci s petičním výborem v průběhu posledních - nejenom tohoto volebního období, ale i předcházejícího. Jenom si povzdechnu, že je škoda, že nevyužila svého práva, které má, zúčastnit se jakéhokoliv jednání Poslanecké sněmovny a i tady zvednout hlas a důrazně třeba upozornit na některé otázky lidských práv, protože si myslím, že bychom to možná všichni potřebovali, protože těch návrhů je tady hodně a ona má přednostní právo vystoupit v takové debatě. Takže jí velmi děkuji, že tak činila na petičním výboru. A současně sebekriticky musím říci, že mně se to samotné ne vždy dařilo, abych tyto otázky prosadila. A proto jí na jedné straně moc děkuji, na druhé straně chci vysvětlit, proč třeba některé věci, které navrhovala, trvají tak dlouho - protože se jim nedostalo dostatečné pozornosti. Obecně lze říci, že se téměř se všemi jejími doporučeními lze ztotožnit.

Nyní bych vám přednesla návrh usnesení.***




Přihlásit/registrovat se do ISP