(10.40 hodin)

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Také děkuji. Pan místopředseda Filip se ještě hlásí do rozpravy. Prosím.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Ještě jednou děkuji, pane ministře. No, bez urážky, vy máte velkou důvěru v právní službu ministerstva. Já po zkušenostech s CASA a s jinými věcmi tak úplně velkou důvěru nemám. Proto tedy jaksi navrhnu odmítnutí vaší odpovědi, nikoliv z těch věcných důvodů, ale z toho důvodu, že neumíme odpovědět na to, jakým způsobem se bude vyvíjet ten právní spor, protože zatím odpověď z ÚOHS neznáme. A na rovinu řečeno, nechci psát novou interpelaci, a pokud se shodneme na tom, že například dostanu odpověď v nějakém relativně krátkém čase, i když vím, že vy to nemůžete ovlivnit od ÚOHS, tak bych netrval ani na odmítnutí vaší odpovědi. Té dodatečné, tu já přijímám, děkuji za to. Ale v té věci toho právního vztahu, i když vím, že to, co jste řekl, ukazuje na poměrně silný argument. Pokud my nakupujeme z Itálie cirka za pět miliard a prodáváme za půl miliardy, tak by se měli Italové zachovat jako dobrý obchodní partner a případné žaloby stáhnout. Ale důvěru v to úplnou nemám.

Takže můj závěrečný návrh je - a to pouze z důvodu té případné právní vady - odmítnout vaši odpověď na moji interpelaci. S ostatními částmi odpovědi jsem spokojen.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Pikal: Takže to chápu jako návrh na nesouhlasné stanovisko. Nicméně ještě stále můžeme pokračovat v rozpravě. Takže pokud se ještě někdo hlásí, dal bych prostor. Pokud se již nikdo nehlásí, tak tedy rozpravu končím a budeme hlasovat. Svolám kolegy do sálu. (Po chvíli.) Vypadá to, že jsou zde všichni, kteří zde chtějí být... Tak už. Zopakuji pro ty, kteří přicházejí právě nyní, že budeme hlasovat o nesouhlasném stanovisku Sněmovny s odpovědí ministra obrany Lubomíra Metnara na interpelaci poslance Vojtěcha Filipa ve věci plánovaného nákupu vrtulníků pro armádu České republiky. Ještě stále přicházejí kolegové. Je zde žádost o odhlášení, já vás tedy odhlásím. Přihlaste se prosím znovu svými kartami.

 

V čase, než se nám počet přihlášených ustálí, zopakuji, že budeme hlasovat o nesouhlasném stanovisku s odpovědí na písemnou interpelaci místopředsedy Filipa na pana ministra Metnara. Tak jste všichni.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro nesouhlas. Kdo je proti nesouhlasu? Já vám děkuji.

hlasování číslo 67 bylo nakonec přihlášeno 80 poslanců a poslankyň, pro 21, proti 8. Takže nesouhlasné stanovisko nebylo přijato.

 

Já vám děkuji. Tato interpelace tímto končí a vracím předsedání.

 

Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji. Budeme pokračovat v odpovědích na písemné interpelace, se kterými nevyslovili poslanci souhlas. Další takovou interpelací je interpelace paní poslankyně Olgy Richterové na ministra zdravotnictví Vojtěcha Adama ve věci úmrtí ženy po darování vajíček pro potřebu umělého oplodnění a ve věci souvisejícího byznysu. Interpelace má sněmovní tisk 706. Paní Olga Richterová je připravena. Prosím máte slovo. Pan ministr je přítomen.

 

Poslankyně Olga Richterová: Dobrý den, vážený pane ministře, vážené kolegyně, vážení kolegové. Já vás zdravím a současně chci trošku uvést to téma, protože ono by se to mohlo zdát, že to není věc, která je přímo na interpelaci ministra zdravotnictví. Jenže jde o téma dotýkající se čím dál tím většího počtu lidí. Umělé oplodnění je realita, například se stoupajícím věkem, ale hlavně jde taky o velký byznys. A jde o byznys, který má souvislosti i přímo k zájmům našeho předsedy vlády, respektive jeho svěřeneckých fondů. I proto si zaslouží tento byznys významnou veřejnou kontrolu. A potom tam jde o velmi velká zdravotní rizika. O souvislosti, kde převáží-li byznysové zájmy nad hájením zdraví lidí, tak zase ve finále dochází jak k tragédiím, a kvůli jedné tragédii tahle interpelace vznikla, tak ale i čistě ekonomicky k obrovským veřejným nákladům.

Já jenom shrnu pár čísel, pak samozřejmě budou následovat ty otázky, kvůli kterým jsem vyslovila nesouhlas s odpovědí ministra zdravotnictví. Ale jen pro představu k té velmoci v oblasti asistované reprodukce, kterou naše země je. Je tady 43 center asistované reprodukce podle údajů z roku 2017 a jezdí k nám masově ženy prý zhruba z 60 zemí světa. Obrat tohoto odvětví přesáhl podle údajů z roku 2017 čtyři miliardy korun. Není to opravdu žádná maličkost.

A já jsem se ptala na to, jak ministerstvo řeší právě třeba souvislosti k velkým zdravotním potížím žen, které buď byly dárkyně, anebo podstoupily ten proces, a zejména, jak řeší úmrtí ženy po darování vajíček pro potřeby umělého oplodnění. Jde o to, že ty případy opravdu vážných komplikací nejsou ojedinělé a že jde o celý systém, jak je nastaveno odebírání vajíček dárkyním.

Já si dovolím odbočku. Jak víte, věnuji se zejména sociálním věcem. A bohužel v téhle oblasti jde o tu souvislost, že kvůli chybějícímu registru dárkyň je opravdu možné dnes v naší zemi - a stává se to lidem, kteří mi pak dávají prostě podklady z terénu, aby v situaci, kdy třeba někdo nemá na nájem, tak aby žena řekla, tak já půjdu darovat. A protože není registr dárkyň, tak to nebezpečné opakované darování s krátkými rozestupy a v nevhodně vysokém počtu, protože tam musí být nějaký limit, aby právě nedošlo k těm vysoce pravděpodobným komplikacím, tak tohle u nás nemáme. A je prostě možné jít z kliniky na kliniku a tímto způsobem třeba zaplatit nájem. Jsou to reálné případy, o kterých mi lidé říkají. A je to děsivé, protože potom máme zákon, který vůbec neplatí.

V tom zákoně je, že darování má být bezplatné, čistě s úhradou těch nákladů, co ten člověk, který tu část svého těla, v tomto případě tedy vajíčka, daruje. Ale v praxi, v praxi jsou ty platby okolo 20, 25 tisíc korun. Otázkou je, jak se ten zákon vymáhá. A to je právě jedna z věcí, na které se chci ptát.

Pan ministr odpověděl, že existuje komise pro reprodukční medicínu zřízená v roce 2017, a že tedy - předpokládám, že na základě mého podnětu - bude v lednu svoláno její jednání a že ty otázky věcné, které jsem položila, tato komise zodpoví. Jenže už není řečeno, a teď se dostávám k těm otázkám, jak Ministerstvo zdravotnictví zajistí, aby členové této komise sami nebyli ve střetu zájmů, aby neměli profit z toho byznysu, který jsem popsala, který prostě potřebuje přísný dohled.

A stejně tak mě zajímá, v jaké míře budou v té komisi zastoupeny další odbornosti; odbornosti, které řeší následnou péči o ženy a děti v případě komplikací souvisejících třeba právě s tou oblastí umělého oplodnění - neurologové, internisté, dětští lékaři, endokrinologové. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP