(16.30 hodin)
Poslankyně Jana Černochová: Děkuji, pane místopředsedo. Omlouvám se, hlasovala jsem pro, ale na sjetině mám křížek. Nezpochybňuji hlasování.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Dobře, děkuji. Tedy pro zápis. Budeme tedy pokračovat. Podle § 97 odst. 5 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny je k přijetí následujícího usnesení zapotřebí nadpoloviční většiny všech poslanců, tedy 101 poslance. Příslušný počet je nastaven.
Přednesu tedy návrh usnesení: "Poslanecká sněmovna schvaluje návrh zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti daní v souvislosti se zvyšováním příjmů veřejných rozpočtů ve znění, ve kterém byl postoupen Senátu, podle sněmovního tisku 509/5."
Rozhodneme v hlasování 362, které jsem zahájil, a ptám se, kdo je pro. Kdo je proti? Děkuji vám.
Hlasování číslo 362, ze 186 přítomných pro 108, proti 78, návrh byl přijat. Konstatuji, že s návrhem zákona jsme vyslovili souhlas. (Potlesk z lavic v levé polovině sálu.)
Děkuji paní ministryni financí, děkuji zástupci Senátu, děkuji zpravodajům a končím bod číslo 297.
Pokračovat budeme bodem číslo
298.
Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 117/1995 Sb.,
o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 490/5/ - vrácený Senátem
Senát vrátil návrh zákona s pozměňovacím návrhem. Jeho usnesení bylo doručeno jako sněmovní tisk 490/6. Informace k pozměňovacímu návrhu vám byla rozdána do vaší pošty. Vítám mezi námi senátora Marka Hilšera a požádám paní ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou, zda se chce před rozpravou vyjádřit k usnesení Senátu, k pozměňovacímu návrhu. Pokud máte zájem, já vám, paní ministryně, rád udělím slovo, až tady bude klid. (Celá sněmovna nepřetržitě hlučí.) Paní ministryně má zájem. Konstatuji, že ještě mi bylo doručeno rozhodnutí poslaneckého klubu Svobody a přímé demokracie o tom, že stanovisko klubu bude přednášet paní poslankyně Lucie Šafránková.
Paní ministryně, ještě posečkejte. Vážené paní kolegyně a kolegové, nenuťte mě, abych jmenovitě požádal ty, kteří diskutují jiné téma, aby ho diskutovali v předsálí! Myslím tím levou část i pravou část Poslanecké sněmovny. Žádám i předsedy poslaneckých klubů, aby případné diskuse, které jsou jistě potřebné k tomuto tématu, vedli mimo sál! Děkuji.
Slovo má ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Prosím.
Ministryně práce a sociálních věcí ČR Jana Maláčová Děkuji, pane předsedající. Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, já si myslím, že co se týče navýšení rodičovské, tak vše podstatné bylo řečeno. Myslím si také, že rodiny si zaslouží jistotu. Proto si vás dovolím požádat, abychom společně podpořili navýšení rodičovské a sněmovní verzi. Děkuji.
Místopředseda PSP Vojtěch Filip: Děkuji paní ministryni. A ptám se, jestli má zájem pan senátor Marek Hilšer o vystoupení a o odůvodnění usnesení Senátu. Je tomu tak. Prosím, pane senátore, máte slovo.
Senátor Marek Hilšer: Vážený pane předsedající, vážené paní poslankyně a vážení páni poslanci, vážený pane premiére, dobrý den. Senát se na své 13. schůzi dne 14. prosince rozhodl vrátit novelu zákona o státní sociální podpoře, a to ve znění pozměňovacího návrhu. Ten obsah pozměňovacího návrhu, který vás sem posíláme, v podstatě přichází s tím, že rozšiřuje okruh osob, které by měly být oprávněny čerpat rodičovský příspěvek v nové výši, a to 300 tisíc korun, a to rozšíření by mělo být i o rodiče, kteří již ke dni nabytí účinnosti nové úpravy rodičovský příspěvek vyčerpali. Z rozpravy v Senátu jasně vyplývalo, že vítáme a oceňujeme rozhodnutí vlády zvýšit rodičovský příspěvek po dvanácti letech. Myslíme si, že je důležité vést zde prorodinnou politiku zvláště v situaci, kdy všichni cítíme a víme, že naše demografické ukazatele nám říkají, že naše společnost stárne. Proto každé ocenění péče o rodiče je pozitivní.
Pozměňovací návrh jsme ovšem schválili proto - a on byl přijat, dá se říci, drtivou většinou 70 senátorů z počtu 74 - rozhodli jsme se ho přijmout proto, že jsme vládní novelu, která přišla od vás, shledali jako hrubě diskriminační. Vycházeli jsme z důvodové zprávy navrhovaného zákona, který říká, že je potřeba ocenit péči o malé děti, ale všimli jsme si, že tato novela přitom některé rodiče z tohoto ocenění vylučuje. Důvodová zpráva také říká, že je potřeba pružně reagovat na možnost slaďování rodinného a pracovního života, a to i v oblasti dávkové podpory rodičů pečujících o malé děti. Takto citace. Ale přitom navrhovaný zákon trestá ty rodiče, kteří vyčerpali příspěvek dříve a začlenili se na trh práce. A za třetí, důvodová zpráva říká, že navrhovaný zákon má pozitivní sociální dopady na příjemce rodičovského příspěvku, neboť bude celková suma této dávky zvýšena. Ale pozitivní dopady jsou jen pro některé rodiče, a to pro ty, kteří rodičovský příspěvek ke dni nabytí účinnosti návrhu stále čerpají.
Myslím, že nikdo z nás není naivní natolik, abychom si mysleli, že můžeme nastolit nějakou absolutní spravedlnost. To samozřejmě nejde. Ale v životě to funguje tak, že můžeme přijímat méně spravedlivá rozhodnutí, ještě méně spravedlivá rozhodnutí, anebo také nespravedlivá rozhodnutí. Myslím, že v reálu bychom mohli říci, že jste měli několik variant k tomu, jak se k dané věci postavit. Buď zvýšit příspěvek pro rodiče, jimž se děti teprve narodí - to by možná bylo úplně nejspravedlivější, i podle toho, jak reagovali občané třeba na sociálních sítích. Nebo bychom mohli zvýšit příspěvek všem - to by bylo možná méně spravedlivé rozhodnutí. Anebo jsme mohli dát jenom některé a vyloučit 70 tisíc rodin. Bohužel, rozhodli jsme se - nebo rozhodli jste se pro tuto variantu.***