(15.20 hodin)

 

Poslanec Petr Beitl: Prosím jenom pro zápis. Já jsem se neodhlásil, nefungovalo mi hlasovací zařízení. Takže prosím, aby bylo uvedeno, že jsem hlasoval pro zamítnutí.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Nezpochybňujete hlasování. Děkuji.

Nejprve rozhodneme o garančním výboru. Organizační výbor navrhl přikázat předložený návrh k projednání výboru pro sociální politiku jako výboru garančnímu. A já se ptám, zda někdo navrhuje přikázání jinému výboru. Nejprve pan poslanec Feri, poté pan poslanec Adamec, poté pan poslanec Pávek. Prosím.

 

Poslanec Dominik Feri: Jako garanční výbor navrhuji výbor hospodářský.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Děkuji. Ostatní dva přihlášení měli stejný návrh, to znamená, je zde návrh, abychom přikázali tento návrh hospodářskému výboru jako výboru garančnímu. Je zde ještě jiný návrh na jiný garanční výbor? Další návrh nevidím, přistoupíme tedy k hlasování.

 

Kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání hospodářskému výboru jako garančnímu výboru?

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování číslo 121, přihlášeno 179, pro 70, proti 24. Tento návrh nebyl přijat.

 

Budeme tedy hlasovat, kdo souhlasí s tím, aby předložený návrh byl přikázán k projednání výboru pro sociální politiku jako garančnímu výboru.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování číslo 122, přihlášeno 180, pro 120, proti 4. Tento návrh byl přijat. Konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání výboru pro sociální politiku jako garančnímu výboru.

 

Organizační výbor nenavrhl přikázat tento návrh dalšímu výboru a už vidím, že zde jsou návrhy na přikázání dalším výborům. Prosím, nejdříve pan poslanec Pávek.

 

Poslanec Petr Pávek: Děkuji, pane předsedo. Já bych navrhoval, aby jako další výbor byl hospodářský. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Ano, děkuji, poznačil jsem si. Pan poslanec Ferjenčík.

 

Poslanec Mikuláš Ferjenčík: Děkuji za slovo, pane předsedající. Já navrhuji rozpočtový výbor, protože si myslím, že to opatření má vliv na celkový vývoj hospodářské situace v této zemi. Děkuji.

 

Předseda PSP Radek Vondráček: Ano, děkuji. Je zde ještě další návrh na přikázání dalším výborům? Nikoho nevidím, že by se hlásil. Budeme tedy hlasovat o padlých návrzích.

 

Nejprve kdo souhlasí s tím, aby tento návrh byl přikázán hospodářskému výboru jako dalšímu výboru.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování číslo 123, přihlášeno 180, pro 159, proti nikdo. Návrh byl přijat.

 

Nyní budeme hlasovat, kdo souhlasí s tím, aby tento návrh byl přikázán rozpočtovému výboru jako dalšímu výboru.

Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?

Hlasování číslo 124, přihlášeno 180, pro 87, proti 21. Tento návrh přijat nebyl.

 

Já tedy konstatuji, že tento návrh byl přikázán k projednání hospodářskému výboru jako dalšímu výboru.

 

Jako další návrh zde v obecné rozpravě padlo, abychom rozpravu k tomuto bodu prodloužili o dvacet dnů.

Já zahajuji hlasování a ptám se, kdo je pro tento návrh. Kdo je proti?

Hlasování číslo 125, přihlášeno 180, pro 160, proti 1. Tento návrh byl přijat. Konstatuji, že jsme lhůtu pro druhé čtení prodloužili na osmdesát dnů.

 

Tím jsme se vypořádali s veškerými hlasováními k tomuto bodu a já končím bod 95. Všem děkuji.

 

Otevírám bod

 

127.
Návrh poslanců Mariana Jurečky, Pavly Golasowské, Jana Bartoška,
Marka Výborného a dalších na vydání zákona, kterým se mění zákon
č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů
/sněmovní tisk 439/ - prvé čtení

Stanovisko vlády bylo doručeno jako sněmovní tisk 439/1. Já poprosím, aby předložený návrh uvedl za navrhovatele pan poslanec Marian Jurečka. Prosím, pane poslanče, máte slovo. Ostatní kolegy a kolegyně poprosím o klid v sále, případné debaty přeneste do předsálí. (Hladina hluku zůstává vysoká.) Ještě jednou prosím o klid! (Sál se ztišuje.) Máte slovo.

 

Poslanec Marian Jurečka: Vážený pane předsedo, milé kolegyně, kolegové, dovolte mi, abych za skupinu poslanců KDU-ČSL uvedl návrh zákona, kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů. My jsme si dovolili představit návrh novely tohoto zákona, který bych pracovně pojmenoval jako malou rodinnou důchodovou reformu. Tento návrh se snaží měnit několik parametrů důchodového systému tak, aby se změnily parametry, které dlouhodobě způsobují problémy ve výši důchodu u starobních důchodců, především těch rodičů, kteří řádně vychovali děti, tedy budoucí současné plátce průběžného systému. Zároveň se také snažíme, aby se upravily parametry, které se týkají mladých lidí, studentů, tak aby měli větší motivaci se třeba kvalitněji připravit na své budoucí povolání tak, jak se po tom volá i v rámci různých strategií v rámci Průmyslu 4.0, ale také abychom upravili parametry pro současné pracující rodiče tak, aby jejich péče o děti byla více oceněna nejenom finančně, ale např. i časově, aby měli více času na to věnovat se svým dětem.

Dovolím si tedy zmínit některé části důvodové zprávy novely tohoto návrhu zákona, abyste se mohli blíže s tímto návrhem seznámit a zvážit jeho další podpoření v rámci projednávání Poslanecké sněmovny.

Když se podíváme na vrcholový strategický dokument České republiky, a sice Strategický rámec Česká republika 2030, tak ten upozorňuje na strukturálně nevýhodné postavení rodin s dětmi v naší společnosti a ve svých cílech stanovuje jasné směry nápravy. Společenské klima vůči rodinám by se mělo změnit, aby bylo všestranně příznivé, a bariéry a společenské tlaky vůči rodinám mají být minimalizovány. Rodina, rodičovství a manželství mají požívat zvláštní zákonné ochrany a mají být společensky také vysoce oceňovány. Mají být nastaveny vhodné socioekonomické podmínky podporující dobré fungování rodin a ty se mají zaměřit na finanční zajištění rodiny, slučitelnost práce a rodiny a služby péče o děti a seniory, a mají tak umožnit získat dostatek volného času pro zkvalitňování rodinných vztahů. Rodinám se specifickými potřebami má být věnovaná obzvláště dobrá pozornost.

Rovněž platná koncepce rodinné politiky ve svých cílech upozorňuje na potřebu zajistit vhodné socioekonomické podmínky, které mají podporovat dobré fungování rodin a výchovu dětí. Mají se zaměřit na finanční zajištění rodiny, slučitelnost práce a rodiny a služby péče o děti a seniory či jiné závislé osoby, a umožnit tak rodinám získat dostatek kvalitního volného času pro zkvalitňování rodinných vztahů. Zvláštní pozornost má být věnována rodinám se specifickými potřebami, zejména neúplným rodinám, rodinám se členem se zdravotním postižením, rodinám se třemi a více dětmi. Vzhledem k demografickým změnám v české společnosti má být podpořena vyšší porodnost obyvatelstva. ***




Přihlásit/registrovat se do ISP